USD28,90
EURO31,46
JPY19,79
RUB0,317200
GBP36,78
EURO/USD1,09
BIST8.026,27
GR. ALTIN1.924,33
BTC38.767,34

Premier Lig Nedir? Premier Lig Hangi Ülkeye Aittir?

Premier-Lig
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Premier Lig, birçok spor yorumcusu ve ekonomi uzmanına göre dünyanın en değerli futbol ligidir. Zaten dünya genelindeki izlenme oranlarına bakıldığında dahi bu durum net olarak görülmektedir. Peki, Premier Lig hangi ülke takımlarından oluşuyor? Özellikleri ve diğer ülkelerin liglerinden farkları neler?

Futbol, hiç şüphesiz dünyanın en çok izlenen ve en fazla ilgi gösterilen takım sporudur. Taraftarların takımları ile bütünleştiği bu sporun hem kitleleri etkileme hem de ekonomik değer oluşturma gücü vardır. Bundan dolayı her ülke, kendi futbol liginin marka değerinin artması için özel bir çaba göstermektedir.

Premier Lig Nedir?

Premier Lig, İngiltere’nin en üst seviyedeki futbol ligidir. Resmi ismi Barclays Premier League olan bu organizasyon, İngiltere dışında genellikle Premier League veya England Premier League (EPL) gibi isimlerle bilinmektedir. Ayrıca bazı dönemlerde sponsorluk anlaşmalarına bağlı olarak ön isimler de alabilmektedir.

İngiltere’nin en üst ligi olan bu organizasyonda, ülkenin en iyi takımları mücadele etmektedir. Buradaki takım sayısı 20’dir ve her yıl sabit kalmaktadır. Sezon sonunda buradan 3 takım bir alt lige, Premier Lig 2 (lig) veya diğer ismiyle Championship’e düşmektedir. Bunların yerine ise Championship’ten 3 takım buraya gelmektedir.

Her ülkenin liginde olan düşme ve yükselme ile ligin kalitesi korunmakta ve kaliteli takımların burada yer alması sağlanmaktadır. Kalitenin korunması ve artırılması ile birlikte reklam ve yayıncılık gelirlerinde artış yaşanmakta ve buna bağlı olarak ligin kalitesi desteklenmektedir. Yani burada birbirini besleyen bir döngü bulunmaktadır.

Premier League, lig usulüne göre şampiyonun belirlendiği bir organizasyondur. Burada bulunan 20 takım, sezon içerisinde diğer tüm takımlarla biri kendi sahasında, diğer rakibin sahasında (deplasmanda) olmak üzere maç yapmaktadır. Maçlarda galibiyete 3, beraberliğe ise 1 puan verilmektedir. 38 haftanın sonunda en fazla puan toplayan takım şampiyon olmaktadır.

Premier-Lig
Premier Lig

Premier League, gerek takımların kalitesi gerekse de pazarlama stratejisinin başarısı sayesinde dünyanın en iyi futbol liglerinin başında gelir. Yayın haklarını çok sayıda ülkeye satmayı başaran nadir organizasyonlardan biridir. Satış ve reklam gelirlerinin çok yüksek olması, dünyanın en önemli futbolcularının burada yer almasını sağlamaktadır.

Premier Lig Ne Zaman Kuruldu?

Premier Lig, 1992 yılında kurulmuştur. Daha önceki tarihlerde de İngiltere’de ulusal seviyede futbol ligi olmasına karşın, istenen başarının ve kalitenin yakalanamaması üzerine yeni bir lig kurulması fikri oluşmuş ve bu fikir hayata geçirilerek Premier League kurulmuştur.

İngiliz futbolu, 1980’li yıllara kadar Avrupa Kupaları’nda önemli başarılar elde etmiştir. Ancak 1985 yılında yaşanan Heysel Faciası sonrasında İngiliz takımlarının Avrupa Kupaları’na katılması, 5 yıl süre ile yasaklandı. Bu yasak ile birlikte takımlardaki önemli oyuncular farklı liglere gitmeye başladı ve İngiliz futbol liginin kalitesi ciddi anlamda düştü.

1988 yılında kurulan ve 1992 yılına kadar devam eden İngiliz ulusal futbol ligi olan Football League First Division, büyük takımların ticari ve finansal isteklerine cevap veremeyecek yapıda olduğundan sonlanmak zorunda kalmıştır. Bu aşamadan sonra ise Premier Lig kurulmuştur.

Kurulan yeni İngiliz ulusal futbol liginin temel hedefi, marka değerinin artırılması ve bu sayede kulüplere sağlanan maddi kaynağın daha yüksek seviyelere çıkarılması olmuştur. Bu kapsamda Nike, Barclays ve Coca-Cola gibi büyük şirketlerle sponsorluk anlaşmaları yapılarak, ligdeki takımların gelirleri artırılmaya başlanmıştır.

Kulüplerin maddi gücü arttıkça, dünyadaki en iyi futbolcuları takımlarına katmaya başladılar. Bu durum sayesinde ligin değeri ve kalitesinde ciddi bir artış meydana geldi. 2000’li yıllarda ise lig dışarıdan daha fazla yatırımcı çekmeye başlamış ve bazı İngiliz kulüpleri, satılmıştır.

Bütün bu süreç boyunca hem takımların hem de ligin kalitesi belirgin olarak artmıştır. Maddi güç başarıyı getirmiş ve zaman içerisinde dünyanın en değerli futbol ligi, Premier League olmuştur.

2023/2024 Sezonu Premier Lig Takımları

Premier Lig 2023/24 sezonu, her yıl olduğu gibi yine büyük bir ilgi görmektedir. Dünyanın en iyi takımlarının ve en iyi futbolcularının olduğu ligde mücadele eden takımlar şunlardır:

 • Arsenal
 • Aston Villa
 • Bournemouth
 • Brentford
 • Brighton and Hove Albion
 • Burnley
 • Chelsea
 • Crystal Palace
 • Everton
 • Fulham
 • Liverpool
 • Luton Town
 • Manchester City
 • Manchester United
 • Newcastle United
 • Nottingham Forest
 • Sheffield United
 • Tottenham Hotspur
 • West Ham United
 • Wolverhampton

Bu takımların önemli kısmı uzun zamandır ligde mücadele ederken, bir bölümü ise ligde genellikle kalıcı olamamaktadır. Bazen buraya yükselip, bazen ise Championship olarak isimlendirilen bir alt lige düşmektedir.

Premier-Lig

Son 20 Yılın Şampiyonları

Dünyanın en iyi ve en kaliteli ligi olarak kabul edilen Premier Lig’de şampiyon olmak oldukça önemli ve oldukça zordur. Özellikle dönemsel olarak büyük takımların lige ağırlığını koyması ve uzun süre şampiyonluğu kimseye bırakmaması, diğer takımların şampiyon olmalarını ciddi anlamda zorlaştırmaktadır.

Son yıllardaki Premier Lig şampiyonları şu şekildedir:

SezonŞampiyon TakımTeknik Direktör
00/01Manchester UnitedSir Alex Ferguson
01/02ArsenalArsène Wenger
02/03Manchester UnitedSir Alex Ferguson
03/04ArsenalArsène Wenger
04/05ChelseaJosé Mourinho
05/06ChelseaJosé Mourinho
06/07Manchester UnitedSir Alex Ferguson
07/08Manchester UnitedSir Alex Ferguson
08/09Manchester UnitedSir Alex Ferguson
09/10ChelseaCarlo Ancelotti
10/11Manchester UnitedSir Alex Ferguson
11/12Manchester CityRoberto Mancini
12/13Manchester UnitedSir Alex Ferguson
13/14Manchester CityManuel Pellegrini
14/15ChelseaJosé Mourinho
15/16Leicester CityClaudio Ranieri
16/17ChelseaAntonio Conte
17/18Manchester CityPep Guardiola
18/19Manchester CityPep Guardiola
19/20FC LiverpoolJürgen Klopp
20/21Manchester CityPep Guardiola
21/22Manchester CityPep Guardiola
22/23Manchester CityPep Guardiola

2000 yılından itibaren şampiyon olan takımlar incelendiğinde, takımlarla birlikte teknik direktörlerin de lige ciddi bir ağırlık koyduğu görülmektedir. Pep Guardiola ve Sir Alex Ferguson’un lige ciddi şekilde ağırlıklarını koydukları görülmektedir.

Alex Ferguson, 2013 yılında teknik direktörlüğü bıraktı. 2000 yılından teknik direktörlüğü bıraktığı döneme kadar toplam 8 kere takımını (Manchester United) şampiyon yaptığı görülmektedir. Bir diğer önemli isim Pep Guardiola ise 2016’da Manchester City’nin başına geldi ve aradan geçen 7 sezonda 5 defa takımını şampiyon yapmayı başardı.

Premier-Lig

Son yıllarda şampiyon olan takımlara bakıldığında, takımdan daha çok teknik direktörün önemli olduğu görülmektedir. Bu durum, takımların kalitesinin aslında çok yüksek ve yakın olduğunu, temel farkı ise teknik direktörlerin oluşturduğunu göstermektedir. Teknik direktörlerin ağırlıklarının bu kadar fazla hissedildiği başka bir lig bulunmamaktadır. Belki de Premier Lig’in en önemli farklarından birisi, bu durumdur.

En Çok Şampiyon Olan Takımlar

Premier Lig, yakın tarihte kurulmuştur. Bundan dolayı diğer ülkelerin liglerindeki gibi şampiyonluk sayısı yüksek olan takım yok denecek kadar azdır. Premier Lig şampiyonluk sayıları şu şekildedir:

Takım İsmiŞampiyonluk Sayısı
Manchester United13
Manchester City7
Chelsea5
Arsenal3
Liverpool1
Leicester City1
Blackburn Rovers1

Tablo incelendiğinde 31 yıllık lig tarihinde Manchester kentinin takımlarının toplamda 20 şampiyonluk almış olması son derece ilginç bir bilgidir. Premier Lig en çok şampiyon olan takımlar; Manchester United ve Manchester City olarak dikkat çeker.

Premier Lig’in En Heyecanlı Maçları

Diğer liglere göre bu ligin daha önde olmasının en önemli nedeni, kaliteli takım sayısının fazla ve bu kaliteli takımların maçlarının seyir keyfinin üst düzeyde olmasıdır.

Burada birçok kaliteli takım vardır. Ancak bu kaliteli takımlar her yıl değişmektedir. Örneğin; bir yıl önce küme düşmemeye oynayan bir takım, sonraki yıl ligin en iyilerinden birisi olabilir. Leicester City, bunun en iyi örneklerinden biridir. Küme düşmekten kurtulduğu dönemden sonra ligden düşmesi beklenirken şampiyon olmuştur. Dolayısıyla ligin en heyecanlı ve en keyifli maçları dönemsel olarak farklılık göstermektedir.

Güncel olarak ligdeki en heyecan verici maçlar şunlardır:

 • Manchester City –  Liverpool
 • Manchester City – Tottenham
 • Arsenal –  Liverpool
 • Arsenal – Manchester United
 • Liverpool – Tottenham
 • Manchester City – Arsenal

Bu listeyi dönemsel olarak değiştirmek mümkündür. Örneğin; son dönemlerde Newscastle United’ın yabancı bir yatırımcı tarafından alınması ve kadronun yenilenmesi üzerine, takım kalitesi ve oynadığı maçlardaki heyecan artmıştır.

Premier Lig’de tarih boyunca çok sayıda heyecanlı maç oynanmıştır. Ancak bunlardan bir tanesi, hiç şüphesiz daha öndedir. Hatta dünya futbol tarihinin en heyecanlı maçlarından biridir. Manchester City ile Queens Park Rangers arasında ligin son haftasında muhteşem bir maç oynanmıştır.

Manchester City, bu maçtan galip ayrılması durumunda şampiyon olacaktır. Ancak son dakikalara 2-1 geride girmiştir. Uzatma dakikalarında 2 gol birden bulan City, son dakikalarda bulduğu gollerle şampiyon olmuştur.

Premier Lig’e Damga Vurmuş Futbolcular

Premier Lig’de bulunan takımlar, sahip oldukları yüksek bütçeler sayesinde dünyadaki en değerli oyuncuların bu ligde yer almasını sağlamaktadır. Özellikle son 10 yılda, dönemin en iyi oyuncularının büyük kısmı burada forma giymektedir. Tarih boyunca bu lige damga vuran futbolculardan bazıları şunlardır:

 • Ryan Giggs

Manchester United’ın en önemli oyuncularından biri Ryan Giggs, lig tarihinde en fazla şampiyonluk yaşayan futbolculardan biridir. Etkili oyunu ile dikkatleri çeken ünlü futbolcu, burada 600’den fazla maça çıkarak çok büyük bir rekor kırmıştır.

 • David Beckham

Beckham, İngilizlerin altın çocuğu olarak kabul edilmektedir. Buradaki en değerli oyunculardan biri olmuş ve kariyerinin önemli kısmını Premier Lig’de geçirmiştir. Sağ kanattaki etkili performansı ve öldürücü serbest atışları ile dikkat çeken bir isimdir.

 • Thierry Henry

Ligin sembol isimlerinden biridir. Uzun süre Arsenal formasını giymiştir. Bu süreçte ünlü Fransız futbolcu, 258 maçta 175 gole ulaşarak önemli bir başarı elde etmiştir. Kendine has stili ile hala büyük bir popülerliğe ve üne sahiptir.

 • Didier Drogba

Afrikalı oyuncu, sonradan bu lige gelen ve formasını giydiği Chelsea ile önemli başarılar kazanan isimlerdendir. Ayrıca bir dönem Türkiye’de de Galatasaray formasını giymiştir. Drogba, 254 maçta 109 gole ulaşmıştır. Buna ek olarak en iyi olduğu sezonda toplam 29 gol atma başarısı göstermiştir.

 • Eric Cantona

Sıra dışı kişiliği ve liderlik özelliği ile dikkatleri çeken bir isimdir. Oynadığı dönemlerde, takımın önemli başarılar elde etmesinde ciddi rol almıştır.

Buradaki listeyi daha da uzatmak mümkündür. Zira hemen her dönemde efsane olarak nitelendirilecek futbolcular burada forma giymiştir. Örneğin; o dönemde, dünyanın en iyi kalecisi olarak nitelendirilen isim, Peter Schmeichel’dır. O da uzun süre bu ligde oynamıştır.

Premier Lig ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Premier lig ile ilgili sık sorulan sorular ve bunların cevapları şu şekildedir:

1 – İngiliz Ulusal Ligi Olan Premier League’nin Güncel Değeri Ne Kadardır?

Ligin değerinin 10 milyar Euro olduğu tahmin edilmektedir. Ancak net bir değerleme yapmak mümkün değildir.

2 – Premier Lig Hangi Ülkenin Ulusal Futbol Ligi?

İngiltere’nin ulusal futbol ligidir.

3 – Premier Lig Ne Zaman Kuruldu?

Ligin resmi kuruluş tarihi; 27 Mayıs 1992’dir. Ligdeki ilk resmi maç ise aynı yılın 15 Ağustos tarihinde oynanmıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Premier Lig Nedir? Premier Lig Hangi Ülkeye Aittir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!