USD32,37
EURO34,81
JPY0,207300
RUB0,363600
GBP41,30
EURO/USD1,07
BIST10.062,81
GR. ALTIN2.409,44
BTC67.330,22

Oy Verme İşlemi Başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İkinci Tur Cumhurbaşkanlığı Seçimi İçin Oy Verme İşlemi Başladı. Oy verme saat kaçta sona erecek?

Oy kullanma saat kaçta başladı?

Cumhurbaşkanlığı seçimi içini oy verme işlemi saat 08.00 itibarıyla başladı.

İkinci tur Cumhurbaykanlığı seçimi için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 bin 885 sandık kuruldu. Saat 08.00’de başlayan oy verme işlemleri saat 17.00’da sona erecek.

Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanabilecek.

Görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak. Bu tür cihazlar, oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılacak.

Seçimde kaç aday var?

Seçmen, oy pusulasındaki cumhurbaşkanı adaylarından Recep Tayyip Erdoğan veya Kemal Kılıçdaroğlu’nu tercih ettikten sonra oy pusulasını zarfa koyarak sandığa atacak.

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre; saat 24.00’e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda da yalnızca yemek verilebilecek.

Seçim yasakları saat kaçta kalkıyor?

Radyolar ve her türlü yayın organlarınca seçim günü saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

Seçim günü bütün yayınlar, saat 21.00’den sonra serbest olacaktır. Ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılabilir.

Yine, Bakanlık genelgesine göre; sosyal medya platformları üzerinden “seçim suçları” ile “provokatif paylaşımları” takip etmek amacıyla kolluk birimlerince “bilişim suçları ile mücadele ekipleri”nin görevlendirildi. Ekipler suç unsuru tespiti halinde gerekli adli/idari işlemleri yapacak.

ELEKTRİK KESİNTİSİNE KARŞI ÖNLEM

Genelgeye göre, elektrik kesintilerinin önüne geçebilmek amacıyla ilgili kurumlarla koordine kurulacak. Gerektiğinde kullanılmak üzere jeneratör ve benzeri güç kaynakları temin edilecek. Aydınlatma sistemlerinin çalışır halde bulundurulacağı belirtildi.

Genelgede, gerektiğinde kullanılmak üzere jeneratör ve benzeri güç kaynaklarının temin edilmesine yönelik tedbirler alınacağı kaydedildi.

SİLAH TAŞIMAK YASAK

Genelgeye göre emniyeti ve asayişi sağlamakla görevli olanlar dışında hiçbir kimsenin silahını taşımasına izin verilmeyecek. Oy kullanılacak alanlara seyyar satıcı ve araç girişine müsaade edilmeyecek. Vatandaşların sandık çevresine ulaşımlarını sağlayacak önlemler alınacak. Vatandaş iradesini baskıyla etkilemeye yönelik girişimlere asla müsaade edilmeyecek. 

Oy sayımı ve dökümü gecenin geç saatlerine kadar sürebilir. Sandık konulan yerler ile çevrelerinin aydınlatılması konusunda seçim kurulları ve ilgili birimlerle koordinasyon ve iş birliği yapılacak.

Güvenlik önlemleri alınacak

Genelgeye göre oyların sayımı ve dökümü tamamlandıktan sonra tutanaklar düzenlenecek. Sandık ve torbalarının ilgililer tarafından il ve ilçe seçim kurullarına nakli yapılacak. Güzergâhlarda ve muhafaza edileceği binalarda güvenlik tedbirlerinin alınması planlanacak.

Seçim sonuçlarının kısmen veya tamamen belli olmasından sonra beklediği sonuçları alamayan kişiler olabilir. Bu da istenmeyen olayların meydana getirebilir. Ya da istediği sonuçları alanlar kutlama etkinlikleri düzenleyebilir. Bu nedenle gerekli tedbirler alınacak.

Ayrıca valiliklerce, seçim sürecinde meydana gelebilecek olaylara karşı ek tedbirler geliştirilerek uygulamaya konulacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Oy Verme İşlemi Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!