USD32,91
EURO35,81
JPY0,205300
RUB0,372600
GBP42,55
EURO/USD1,08
BIST10.743,30
GR. ALTIN2.516,99
BTC57.621,96

Mebbis Öğretmen Giriş Bilgileri Nereden Alınır, Nasıl Kullanılır?

mebbis-ogretmen
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mebbis öğretmen girişi nasıl yapılmaktadır? Mebbis nasıl kullanılmaktadır? Bu ve benzeri sorular eğitim camiasında bulunan insanların sıkça sorduğu sorular arasında yer alıyor. Öğretmenlerin ve diğer eğitim personellerinin işini kolaylaştıran, birçok iş ve işlemi bünyesinde barındıran Mebbis’e dair merak edilen birçok soru bulunuyor.

Öğretmen, idareci ve diğer eğitim personellerinin iş ve işlemlerinin adresi Mebbis, bugün milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Dijitalleşen dünyanın eğitime yansıyan yüzlerinden biri olan bu uygulama birçok açıdan öğretmenlerin işlerini kolaylaştırmaktadır. Eğitim camiasında dahil olan her öğretmen Mebbis’e giriş yapmaktadır. Peki Mebbis öğretmen giriş bilgileri nereden alınır?

Mebbis ve MEB Ajanda Nedir?

Mebbis, açılımı Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri olan bir uygulamadır. Bu uygulama, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim personelleri için geliştirilmiştir. Bakanlık tarafından Ocak 2007 itibariyle kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır. Bu web yazılımı, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından geliştirilmektedir.

mebbis-ogretmen

Mebbis her sene güncellenmekte ve özellikleri geliştirilmektedir. Bu yazılıma son eklenen özelliklerden biri de MEB Ajanda’dır. Artık Mebbis’e girmek isteyenler bu girişi telefonlarında bulunan MEB Ajanda adlı uygulamadan onaylamak zorundadır. Böylece bu yazılımın güvenliği artırılmaktadır. Mebbis’e e- Devlet üzerinden girenler ise MEB Ajanda olmaksızın girebilmektedir. Zira e- Devlet’in kendisi yüksek güvenlik önlemleri içermektedir.

Mebbis Ne İşe Yarar?

Mebbis yazılımı öğretmenlerin, idarecilerin ve diğer eğitim personellerinin yapması gereken iş ve işlemleri sanal ortamda yapabilmesini sağlamaktadır. Bu yazılım sayesinde birçok iş çok daha kolay bir şekilde yapılabilir hale gelmiştir. Mebbis sayesinde birçok anlamda karışıklık ortadan kalkmış, daha derli toplu bir bilgi sistemi sunulmuştur.  İşlemler tek tıkla hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilir olmuştur. Ayrıca kağıt israfını da büyük oranda azalmasını sağlamaktadır.

mebbis-ogretmen

Mebbis üzerinden her öğretmen, kendi branşına göre yapması gereken işlemleri yapabilmektedir. Örneğin okul rehber öğretmenleri; yıllık rehberlik programlarını bu yazılım üzerinden hazırlamakta, öğrenci ve veli görüşmelerini bu yazılıma işlemekte ve diğer birçok işlemi buradan yapmaktadır. Böylece yapılan işlemlere hem kolay erişilmekte hem de bu işlemler derli toplu olarak bir yerde bulunmaktadır.

Mebbis Üzerinden Hangi  İşlemler Yapılabilmektedir?

Mebbis üzerinden her öğretmen, kendi branşına göre yapması gereken birçok işlemi yapmaktadır. Bu yazılım son derece kapsamlı bir yazılımdır. Öğretmenlerin gerçekleştirmesi gereken evrak işlerini ve resmi işleri buradan kolaylıkla yapması için geliştirilmiştir. Ayrıca çok geniş bir bilgi içeriğine sahiptir. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp mezun oluşuna kadar olan bütün süreci barındırır.

Esasen Mebbis, bakanlığın sunmuş olduğu bütün elektronik hizmetleri kapsamaktadır. Öğretmenlerin kolaylıkla giriş yapabildiği bu yazılımda Mebbis dışında e- okul, DYS, MEBK12 Panel, MEB CBS, EBA ve diğer birçok bakanlık hizmeti de bulunmaktadır. Bu yazılımların her biri farklı işlemleri barındırmakta ve farklı amaçlara hizmet etmektedir. Mebbis öğretmen üzerinden öğretmen ve idarecilerin başlıca gerçekleştirdiği işlemler ise şunlardır:

 • Öğrenci kaydı
 • Nakil işlemleri
 • Not girişleri
 • Devamsızlık işlemleri
 • Sınav bilgileri
 • Merkezi sınavların başvuru ve tercih işlemleri
 • Belge işlemleri
 • Haftalık ders programı işlemleri
 • Alınan belgeler
 • E- Karne
 • Şube yazılı ortalamaları
 • Duyurular

Mebbis Öğretmen Girişi Nasıl Yapılır? E- Okul Öğretmen Girişi Nasıl Yapılır?

Mebbis e-okul yazılımına öğretmenler iki şekilde giriş yapabilirler: Mebbis üzerinden T.C. kimlik numarası ve mebbis şifresi ile doğrudan ve e- Devlet üzerinden. Mebbis üzerinden giriş yaparken T.C. kimlik numarası  ve öğretmenin mebbis şifresi girilmelidir. E-okul da zaten bu yazılımın içerisinde yer almaktadır. Yani öğretmenler e- okula mebbise girerek erişmektedir. Öğretmenler adına ilk olarak mebbis hesabı açılmalıdır.

mebbis-ogretmen
Mebbis öğretmen

Öğretmenler için mebbis hesabını okul idaresi açar ve idare öğretmene uygulamaya ilk girişi için bir şifre verir. Öğretmen bu ilk giriş şifresi ile girdikten sonra bilgiler kısmına girerek kendisine bir şifre belirler. Yine bu bilgiler kısmından telefon numarasını, e- mailini, adresini ve diğer bilgilerini girip doğrulatmalıdır.

E- Devlet mebbis öğretmen girişi için bir diğer seçenektir. Mebbis hesabı açıldıktan sonra e- Devlet sistemi üzerinden de T.C. kimlik numarası ve e- Devlet şifresi ile Mebbise ya da e- okula giriş yapılabilmektedir.

Kimler Mebbisi Kullanabilir?

Mebbis öğretmen, idareci ya da diğer eğitim personelleri tarafından kullanılabilir. Zira son derece geniş kapsamlı bir yazılım olan Mebbis’in içerisinde başta e- okul olmak üzere birçok farklı yazılım bulunmaktadır. Bunların her biri farklı iş ve işlemleri barındırmakta ve farklı amaçlara hizmet etmektedir. Bunlardan kimisi herkese açıkken kimisi ise spesifik olarak bazı eğitim görevlilerine açık olmaktadır.

Mebbis yazılımı ve Mebbis yazılımı içinde bulunan diğer sistemler aşağıdakiler tarafından kullanılabilmektedir:

 • Okul ya da kurum idarecileri
 • Devlete bağlı kadrolu öğretmenler
 • Devlete bağlı sözleşmeli öğretmenler
 • Özel okulda çalışan öğretmenler
 • Ücretli öğretmenler
 • Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları

Mebbis Öğretmen Nasıl Kullanılır?

Mebbis’e T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile girdiğinizde karşınıza birçok kategori çıkar. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Başlıca KullanılanlarDiğerleri
MEBBİSMEB CBS
E-OkulTEFBİS
DYSE- Kurs
EBAE- Yaygın MEB Personel Girişi
ÖBABir Milyon Fikir
MEB 12K PANELVeri Toplama Modülü

Bu tabloda yer alan her bir kategori farklı işlemleri barındırır. Örneğin DYS, öğretmene ve öğretmenin bağlı bulunduğu kuruma iletilen resmi yazı ve duyuruları içermektedir. ÖBA ve EBA, öğretmenler ve öğrenciler için kurs ve eğitimlerden oluşmaktadır. Bunların her birinin kullanımı son derece kolaydır. Zira bu yazılımların ara yüzü basittir ve işlemler kolay erişilecek  şekilde kategorize edilmiştir.

Bunların her birine erişmek ise öncelikle Mebbis öğretmen yazılımına giriş gerektirir. Daha sonra ise karşınıza çıkan kategorilerden ihtiyacınız olana tıklamak yeterli olacaktır. Eğer o kategori size tanımlanmışsa girebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Mebbis öğretmen ya da e- okul öğretmen girişi hakkında sorulan diğer sorular da bulunmaktadır. Zira öğretmenlerin birçok işi buraya taşınmıştır ve işlerini bu sistem üzerinden yapmaları gerekmektedir. Yani her öğretmenin Mebbis ya da e-okul kullanması gerekmektedir. Çünkü en başta not işlemleri olmak üzere öğretmenlerin yapacağı birçok işlem dijital dünyaya, buraya taşınmıştır.

Mebbis Şifre ve Diğer Bilgileri Değiştirme Nasıl Yapılır?

Mebbis öğretmen sistemine ilk giriş için idareden yardım almalısınız. İdare size bir Mebbis hesabı tanımlayacak ve ilk giriş şifresi verecektir. Bu ilk şifre ile girdikten sonra kendinize özgü bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Şifre değiştirme işlemi Mebbis modülüne girdiğinizde ana sayfada sol taraftaki işlem kategorilerinin en altlarında bulunmaktadır. Yine bu sol sekmeden bilgi düzeltme de yapabilirsiniz.

Özel Okullarda Çalışan Öğretmenler Mebbise Girebilir mi?

Mebbis öğretmen modülü yalnızca devlet okul ve kurumlarında çalışan öğretmenlere değil özel okullarda çalışan öğretmenlere de açıktır. Özel okulda çalışan öğretmenler, idarecilerinin kendilerine bir Mebbis hesabı tanımlaması ile Mebbis öğretmen modülüne girebilirler.

İlginizi Çekebilir: Milli Eğitim Bakanlığı Mevzuat Haberleri Hedera Güncel

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Mebbis Öğretmen Giriş Bilgileri Nereden Alınır, Nasıl Kullanılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!