USD32,56
EURO34,89
JPY0,211600
RUB0,349400
GBP40,57
EURO/USD1,07
BIST9.645,02
GR. ALTIN2.432,63
BTC66.460,68

Efsane Olmuş Marvel Dizileri ve Kahramanları

marvel-dizileri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marvel dizileri bugün hemen hemen herkesin hayranlıkla izlediği yapımlar arasında yer almaktadır. Ayrıca fantastik dünyanın kapılarını aralayan Marvel, izleyicilerine karşı çok güçlü yapımlar ortaya koymaktadır. Bu nedenle günümüzde Marvel dünyasındaki tüm süper kahramanlar gerçek hayatta birer ikon durumuna gelmiştir. O halde Marvel dizileri çıkış tarihleri nelerdir? Marvel filmleri hangi sırayla izlenmelidir?

Her ne kadar Marvel filmleri dünyaya ün salarak devam etse de dizi ve filmleri izlemeyen büyük bir kesim vardır. Bu nedenle de Marvel izleme sırası var mı, ilk olarak hangi dizilerden başlanmalı gibi birçok farklı soru olabiliyor. Çünkü Marvel yapımları hem sayıları bakımından hem de vizyona giriş tarihleri bakımından biraz karmaşık olabiliyor. Öyle ki kurgularda işin içine girince sıralama biraz değişebiliyor.

Tüm bu bilgiler ışığında Marvel filmleri süper kahramanları yeni marvel dizisi kahramanlarını şekillendirmiş ve ortaya harika macera dolu yapımlar ortaya çıkmıştır. Özellikle Captain America (Kaptan Amerika), Doctor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında, Örümcek Adam (Spider Man) gibi kahramanlar hepimizin hafızalarına yer edinmiştir.  O halde, en iyi Marvel dizi serileri nelerdir?

En İyi Marvel Dizileri Listesi

marvel-dizileri
Marvel Dizileri

Marvel yapımları arasında yer alan birçok dizi en az Marvel filmleri kadar etkileyici ve sürükleyici olmaktadır. Bu nedenle Marvel dünyasını bir öncekine göre daha da genişletmiştir. Ayrıca Marvel dizileri, Marvel’ın sinematik dünyasından aldığı güç ile bu fantastik evreni en heyecanlı şekilde bölüm bölüm izleyicilerine sunmaktadır. Böylece gelmiş geçmiş en iyi diziler kategorisinde yerini büyük bir gururla almıştır.

Marvel dünyası ile tanışmak ve bu dizilerden alınan keyfi daha da arttırmak için isterseniz belli bir sıra ile izleyebilirsiniz. Bu sebeple Marvel dizileri izleme sırası düşünüldüğünde tüm Marvel Dizileri şu şekildedir:

1 – Moon Knight (Ay Şövalyesi)

2022 yılında Marvel’in izleyicileri ile buluşturmuş olduğu bu mini dizide Moon Knight karakterinin kimliği ve varlığı hakkında bilgiler veriliyor. Bu sebeple Moon Knight, eski bir ABD askeri ve boksördür. Bir nevi Marvel sinematik evreni yeni Batman’i olarak adlandırılabilir. Ayrıca Mısır’da ölüme terk edildikten sonra Ay tanrısının himayesine giren Marc Spector ‘un ta kendisidir.

2 – The Falcon And Winter Soldier

Aksiyon ve macera dolu bir dizi olan The Falcan And Winter Soldier, 2021 yılında izleyicilerle buluştu. Disney Marvel dizileri dünyasına satılmasının ardından dizi Disney+ platformunda yayınlanmaya başladı. Marvel filmlerinden hatırlanacağı üzere Avengers Endgame sonrasında ortadan kaybolan kahramanlar 5 yıl sonra Thanos’un yenilmesiyle geri gelmiştir. Ardından dünyada bir kaos oluşmuştur. Macera dolu bu yapımı Disney+ kolaylıkla izleyebilirsiniz.

TürIMDbGösterim TarihiYönetmenOyuncular
Macera, Fantastik, Aksiyon8,12021Malcolm SpellmanAnthony Mackie,Sebastian Stan, Emily VanCamp

3 – WandaVision

Yeni Marvel dünyasına ilk giriş 2021 yılının ilk günlerinde izleyicilerin karşısına çıkan Wandavision ile başladı. Dizide Thanos yenilmiştir ve dünyanın yarısı 5 yıl sonra yeniden bir anda geri gelmiştir. Wanda, yaşananların ardından çok üzülmüş ve kendisine yeniden bir hayat kurmuştur. Böylece dizinin ilk iki bölümü sitcom havasında ilerlemiştir. Ardından daha sonraki 4 bölümde ise gizem, aksiyon ve gerilim sahneleri artarak devam etmiştir.

4 – Loki

Loki karakteri en son Avengers: Endgame’de karşımıza çıkmış ve Thanos tarafından öldürülmüştü. Böylece filmde Loki, geçmiş zamana yolculuk yapmıştır. Ardından Space Stone’u da içerisinde barındıran Tesseract’ı alarak ortadan kaybolmuştu. Ardından öğrenildi ki bu Marvel Evreni’nin bir planıydı. Yeni Marvel dizisi ilk Wandavision ile başlamış ardından The Falcon And Winter Soldier ile devam etmiş. Bu iki yapımdan sonra gelen dizi ise Loki olmuştur.

5 – Hawkeye

Marvel dizileri içerisinde merak edilen bir diğer yapım ise Hawkeye. Avengers dizileri süper kahramanları içerisinde Hawkeye’nin süper güçleri yoktur. Ayrıca Avengers Infinity War ve Endgame arasında kalmış olan 5 yıllık süreyi ele almaktadır. Böylece dizide, Hawkeye’ın genç olan Kate Bishop’ı kendisi gibi bir okçu olarak yetiştirmesi ele alınmıştır.

TürIMDbGösterim TarihiYönetmenOyuncular
Macera, Fantastik, Aksiyon7,72021Jonathan IglaJeremy Renner, Hailee Steinfeld, Vera Farmiga

6 – What IF…?

Animasyon türünde yayınlanmış olan “What IF…?” 2021 yılında izleyicilerin beğenisine sunulmuştur. Seslendirmelerini Avengers kahramanlarının yaptığı dizide yeni boyutun Marvel dünyasında alternatif olarak belirlenmiş olan hikayelere yer verilmiştir.

7 – Agent Carter (Ajan Carter)

Agent Carter, Marvel dizileri dünyasında ve aynı zamanda Marvel filmleri dünyasında da önemli bir karakterdir. Agent Carter kısa süren bir yapımdır. Marvel yapımları arasında diğer filmlerle bağlantılıdır. Bu nedenle de Marvel izleme sırası (diziler dahil) düşünüldüğünde ilk sırada izlenmesi gereken bir dizi olduğu söylenmektedir.

8 – Agents of S.H.I.E.L.D.

Marvel dizi serisi arasında en uzun süre yayında kalan bir yapımdır. Oldukça başarılı olan Agents of Shield ABC kanalı için çekilmiş bir ajan dizisidir. Marvel filmleri ile dizilerinin aynı konuyu ele aldığı nadir yapımlardır. Eğer Marvel dizileri hangi sırayla izlenmeli merak ediyorsanız bu diziyi mutlaka sezon 2. Sıraya almalısınız. Marvel filmleri ile bağlantısı olan Agent Carter’dan sonra kesinlikle izlenmesi gereken diziler arasındadır.

TürIMDbGösterim TarihiYönetmenOyuncular
Dram, Fantastik, Aksiyon7,52013Joss WhedonClark Gregg, Ming-Na Wen, Brett Dalton

9 – Marvel’s Daredevil (Korkusuz)

Daredevil serisi Marvel Netflix dizileri arasında oldukça beğenilen bir yapım olmuştur. Dizide ise sokağın içerisinden ortaya çıkan kahramanların efsane ve macera dolu hikayesi anlatılıyor. 2015 senesinde Netflix platformunda yayınlanan Daredevil, IMDB sıralamasında ise en iyi Marvel dizileri arasında yerini almıştır.

10 – The Punisher (İnfazcı)

The Punisher dizisi, Marvel dizileri içerisinde en az Daredevil kadar beğenilen bir yapım olmuştur. Dizide kuralları olmayan bir süper kahramanı canlandırılmaktadır. The Punisher, dizide anti kahraman olarak canlandırılmaktadır. Punisher, en iyi yabancı diziler listesine girmiş ve izleyicilerine aksiyon dolu anlar yaşatmaktadır.

11 – Marvel’s Jessica Jones

Jessica Jones, Marvel’ın sokak kahramanları arasında yer almakta olan yeni bir karakteridir. 2015 yılında da hayatımıza girmiştir. IMDB listesinde başarılı bir sıralaması bulunan Jessica Jones, Kimyasal bir sızıntı sonucu insanüstü bir güce ve dirence sahip oluyor. Tüm bunlara ek olarak da ses hızına yakın uçma yeteneğine sahip oluyor.

TürIMDbGösterim TarihiYönetmenOyuncular
Dram, Fantastik, Polisiye8,12015Melissa RosenbergKrysten Ritter, David Tennant, Rachael Taylor

12 – Luke Cage

Marvel dizileri içerisinde yer alan Luke Cage 2016 yılında yayınlanmıştır. Hapishanede kaldığı zamanlarda üzerinde birtakım deneyler yapılan süper kahramandır. Bu deneyler sonucunda Luke Cage, her türlü darbe ve sıcaklığa karşı gelebilen bir karakter olmuştur. Başarılı yapım Daredevil’in ardından yayınlanmıştır.

13 – Iron Fist (Demir Yumruk)

Iron Fist, bir sokak kahramanıdır. Gücünü nerede ve ne zaman kullanması gerektiğini konusunda profesyoneldir. Ayrıca bu süper kahraman dövüş sanatları konusunda da oldukça uzmandır.

14 – The Defenders (Koruyucular)

The Defenders (koruyucular), Marvel’ in dizileri içerisinde son dönemlerde çıkan en iyi yapımlardan bir tanesidir. Ayrıca başarılı dizide bütün Marvel Sokak kahramanlarının birleştiği ve yeni bir hikâyenin başladığı bir dizidir. Koruyucular dizisinde Jessica Jones, Daredevil, Luke Cage ve Iron Fist karakterleri bulunmaktadır.

TürIMDbGösterim TarihiYönetmenOyuncular
Fantastik, Aksiyon7,52017Douglas
Petrie
Charlie Cox, Krysten Ritter, Mike Colter

15 – Marvel’s Inhumans (Nainsanlar)

Marvel Inhumans, otoriteler tarafından pek beğenilmemektedir. Fakat izleyiciler tarafından olduka fazla bir şekilde izlenmiştir. Ancak Marvel dizi serisi hikâye sıralamasında çok fazla bir yeri bulunmamaktadır. Bu nedenle de Marvel filmleri ile de bağlantısı bulunmamaktadır.

16 – Marvel’s Runaways (Marvel’in Kaçakları)

Marvel’s Runaways (Marvel’in Kaçakları) 2017 yapımı bir dizidir. Anne ve babalarının kılık değiştirmiş bir süper kötü insanlar olduklarını öğrenirler. Ayrıca bir grup genç ailelerinin bu eylemlerini telafi edebilmek ve köklerinin sırlarını keşfedebilmek için evlerinden kaçmalarını konu almaktadır. Peki, 2023 yılı Marvel dizi serileri hangileridir?

2023 Yılı Marvel Dizileri

Marvel dizileri 2023 yılında da macera dolu bir şekilde devam ediyor. Bu sebeple Disney Plus üzerinden izlenebilen diziler yeni sezonda en çok izlenen yapımlar arasında olmayı hedefleyerek izleyicilerin karşısına çıkmayı planlamaktadır.

  • Ant-Man ve Wasp: Quantumania
  • What If / 2. Sezon
  • Secret Invasion / 1. Sezon
  • Guardians of the Galaxy: Volume 3
  • Echo / 1. Sezon
  • The Marvels
  • Loki / 2. Sezon
  • Ironheart / 1. Sezon
  • Agatha: Coven of Chaos / 1. Sezon

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Efsane Olmuş Marvel Dizileri ve Kahramanları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!