USD32,86
EURO35,69
JPY0,213200
RUB0,379100
GBP42,50
EURO/USD1,08
BIST11.089,02
GR. ALTIN2.551,63
BTC66.355,61

Malatyalı Ünlüler Kimlerdir? Çok Sevilen 15 Ünlü İsim!

malatyali-unluler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Malatyalı ünlüler arasında tanınmış pek çok isim karşınıza çıkmaktadır. Ayrıca her biri farklı sektörlerde ününe ün katmış ve değer kazanmış kişilerden oluşmaktadır. Malatya Türkiye’nin gezip görülesi ve kültür kokan şehirlerinden biridir. Ülkenin dört bir köşesinden önemli isimler tanıştığınız gibi Malatyalı ünlü isimleri hatırlamaya ne dersiniz?

Malatya insanlık medeniyetinin başladığı şehir olarak belirtilmiştir. Ayrıca Anadolu’yu Anadolu yapan Destan şehri tabiri de Malatya’ya adanmış bir sözdür. Kayısısı ile meşhur ilin gezip görülesi birçok yeri vardır. Müzeleri, Kervansarayı, şelalesi, türbeleri, camileriyle turistik bir şehirdir. Böyle tarih kokan bir şehirden de eşsiz başarılara imza atmış Malatyalı ünlüler bulunmaktadır.

Malatyalı Ünlüler Listesi! Memleketi Malatya Olan Ünlülerle Tanışın!

malatyali-unluler

Malatyalı Türk halk müziği sanatçıları, ünlü iş adamları, siyasetçilerin yer aldığı Malatyalı ünlüler listesi sizlerle… Kimi memleketine bağlı görev sürdürürken kimisi diğer illerde yaşam edinmiş ve kariyerlerini sürdürmüştür. Her biri halkla iç içe olmuş bu isimler işlerini layıkıyla yapmakla beraber özlemle anılmaktadır.

1 – 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal

malatyali-unluler
Malatyalı Ünlüler

Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı olarak görev yapmış devlet adamıdır. Ayrıca Malatyalı ünlüler listesinde ilk sıralarda yer alan siyasetçi 1927 Malatya doğumludur. Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra görev başında vefat eden 2. Cumhurbaşkanı olarak tarihe geçmiştir. Bürokratlık dönemi, siyasi yaşamı ve hayatıyla örnek olmuş bir insandır.

2 – Ali Kınık ( Akçadağ)

malatyali-unluler

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisine 2021 yılında dizi müziği yapan Malatyalı sanatçılar olarak karşınıza çıkmıştır. Birçok albüme imza atmış Malatyalı ünlüler listesinde yer almaktadır. Ayrıca 1974 doğumlu ünlü isim Fırat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezundur.

3 – Emre Kıvılcım

malatyali-unluler

1990 doğumlu yakışıklı oyuncu 10 yaşına kadar memleketi Malatya’da yaşamıştır. Ardından ailesi ile İstanbul’a taşınmıştır. Aynı zamanda kendisi Kimya Mühendisidir. Bir süre Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde burslu oyunculuk eğitimi almıştır. Kamera önü deneyimini ilk kez Kanal 7 ekranlarında yaşamıştır. Bununla birlikte Malatyalı ünlüler arasında olan oyuncunun aldığı ve devam ettiği roller;

 • 2014: Zeytinyağlı Yiyemem Aman (Sinema)
 • 2014-17: Elif (Dizi)
 • 2017: Cinayet-i Aşk (Sinema)
 • 2018: Adı Zehra (Dizi)
 • 2019: Kim Daha Mutlu (Sinema)
 • 2019: Türkler Geliyor Adaletin Kılıcı (Sinema)
 • 2021: Bozkır Arslanı Celaleddin (Dizi)
 • 2022: Üç Kız Kardeş (Dizi)
 • 2023: Veda Mektubu (Dizi)

4 – Barış Kılıç (Arguvan)

malatyali-unluler

Lale Devri, Yasak Elma gibi iddialı yapımlarda rol alan Barış Kılıç Malatyalı ünlüler arasında yer almaktadır. Ayrıca uzun yıllardır hız kesmeden çalışan başarılı sanatçı her girdiği rolde sevenlerinin takdirini bir kez daha kazanmıştır. Malatyalı ünlü oyuncular arasında yer alan ismin rol aldığı reyting rekorları kıran diziler şunlardır;

Bütün Çocuklarım2014
Leylan Vazgeç Gönlüm2007
Aynadaki Düşman2009
Adını Feriha Koydum2011
Merhaba Hayat2012
Lale devri2013
Güllerin Savaşı2014
Oyunbozan2016
Evlat Kokusu2017
Kuyu2018
Yasak Elma2019

5 – Malatyalı Ünlüler – Mert Turak

malatyali-unluler

Babası Malatyalı annesi ise Makedonyalı olan Mert Turak tanınmış Malatyalı ünlüler arasındadır. Dizi sektöründe sevilerek izlenen sanatçı ayrıca Tiyatro oyunlarındaki performanslarıyla takdir toplamaya devam etmektedir. Özellikle Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği film olan Mucize film serisi izleyici akıllarına kazınmıştır. Şimdilerde Yeşil Deniz Milenyum Süleyman karakteriyle izleyiciyle buluşmaya devam etmektedir.

6 – Ahmet Kaya

malatyali-unluler

Yıllarca eskimeyecek şarkılara imza atmış Ahmet Kaya 1957 Malatya doğumlu bir sanatçıdır. Geçim sıkıntılarıyla dolu bir ailenin 5. çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Müzikle tanışmasını sağlayan ilk vesile babasının ona 6 yaşında bağlama hediye etmesidir. Malatyalı ünlüler arasında yer alan sanatçı 2000 yılında Paris’te gece geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini kapamıştır.

7 – Kutsi (Akçadağ)

malatyali-unluler

1973 doğumlu sanatçı Malatyalı ünlüler listesinde yer alan isimlerden biridir. Gerek müzik kariyeri gerekse oyunculuk deneyimi ile büyük bir takipçi kitlesine sahiptir. Ayrıca yılların ses getiren dizisi Doktorlar’ın müdavim oyuncularından biridir. Fakat çıkışını ilk olarak müzikle yapmıştır. Bu yüzden lise yıllarında şan eğitimi almış 2000 yılında ilk albümünü dinleyiciyle buluşturmuştur.

Malatyalı ses sanatçıları kategorisinde yer alan sanatçının rol aldığı diziler şunlardır;

 • 2006 – Doktorlar
 • 2009 – Kahramanlar
 • 2012 – Huzur Sokağı
 • 2013 – Veliaht
 • 2015 – Beyaz Yalan
 • 2016 – Kırgın Çiçekler
 • 2016 – Kalbimdeki Deniz
 • 2019 – Benim Adım Melek
 • 2021 – Annemizi Saklarken

8 – İlyas Salman (Arguvan)

malatyali-unluler

Türk sinema tarihinin sevilen yüzlerinden biri olan İlyas Salman 1950 Malatya doğumludur. Ayrıca sinema oyunculuğu yanında yönetmenlik yaptığı iki filmi bulunmaktadır. Kendisi sol görüşlü Malatyalı ünlüler arasındadır. İlyas Salman evli ve 2 çocuk babasıdır. 1977 yılından bu yana 100’e yakın yapımda rol almış, müzik şiir albümleri ve kitaplar çıkarmıştır.

9 – Kenan Işık (Yeşilyurt)

malatyali-unluler

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının efsane sunucusu olarak tanınan dizi ve filmlerde yer almış Malatyalı oyuncular arasındadır. Ayrıca sunuculuk, gazetecilik ve ana haber sunucusu olarak görevlerde de yer almıştır. 2014 yılında yaşadığı talihsiz bir rahatsızlık nedeniyle beyin kanaması geçirmiştir. Ayrıca tedavi süreci belirli bir süre sonra evinde sürdürülmektedir.

10 – Ertem Şener

malatyali-unluler

1975 doğumlu Malatyalı ünlüler arasında yer alan spor spikeri ve sunucusudur. Çalışma hayatı radyo ve televizyon programlarıyla başlamıştır. İlk deneyimini yerel bir kanalda yaptıktan sonra TGRT’ye transfer olmuştur. İtalyan ligi maç anlatımları izleyenlerin beğenisi kazanmıştır. Ardından serüvenine Star TV’de devam etmiştir. En son Beyaz TV ekranlarında izleyiciyle buluşmaya devam etmektedir.

11 – Aka Gündüz Temur (Kale)

1941 Malatya doğumlu bir ressamdır. Eserlerinde kedi tasvirlerinden elinde kuş tutan kadına kadar birçok sembolik içeriğe yer vermiştir. Ayrıca çeşitli liselerde resim öğretmenliği görevi yapmıştır. Ve ilk sergisini 1991 yılında İstanbul’da açmıştır. 2008 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

12 – Veli Ağbaba

malatyali-unluler

3 Nisan 1968 doğumlu Türk siyasetçidir. Malatyalı ünlü siyasetçiler arasında yer alan Ağbaba evli ve iki çocuk babasıdır. 1 Haziran 2023 tarihine dek Cumhuriyet Halk partisinde görevlerini başarıyla sürdürmüştür. Ancak şimdilerde dernek üyelikleri yapmaktadır.

13 – Öznur Çalık (Pütürge)

malatyali-unluler

Adalet ve Kalkınma Partisi 23, 24, 25, 26, 27. dönem milletvekilidir. 1965 yılında Malatya’nın Pütürge ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ayrıca Malatya’da ilk orta ve lise eğitimini tamamlamış ve Marmara Üniversitesi Eczacılık Bölümü’nü tamamlamıştır. Bununla birlikte yüksek lisansını Sosyal Politikalar üzerine yapmış başarılı Malatyalı ünlü siyasetçiler arasındadır.

14 – Malatyalı Ünlüler – Fahri Kayahan

malatyali-unluler

Türk şarkıcı, söz yazarı, besteci, oyuncu ve senarist olarak yer edinmiş Malatyalı türkücüler arasındadır. 1918 yılında dünyaya gelmiştir. Kendi bestelerinin yanı sıra anonim ve alıntı birçok şarkıyı seslendirmiştir. Ayrıca Malatya’da bir bulvarın ismine Fahri Kayahan Bulvarı adını vermişlerdir. 1969 yılında İstanbul’da gözlerini hayata kapamıştır.

15 – Murat Özhüsrev

malatyali-unluler

Malatyalı iş insanı Murat Özhüsrev Malatya Kuyumcular Odası Başkanıdır. Yapılan başkanlık seçimlerinde üst üste başkanlığa layık görülen Özhüsrev Malatya ilinin gelişimi adına destek veren önemli bir isimdir. Ayrıca esnafının birlik beraberliği için çalışmalarını sürdürmekle birlikte Malatyalı ünlüler arasında yer almaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Malatyalı Ünlüler Kimlerdir? Çok Sevilen 15 Ünlü İsim!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!