USD32,26
EURO34,94
JPY0,206200
RUB0,359800
GBP41,04
EURO/USD1,08
BIST10.755,87
GR. ALTIN2.429,32
BTC67.256,44

KYK Düzenlemesi Kabul Edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meclisten gençlere KYK konusunda müjdeli haber geldi.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeler devam ediyor

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili görüşmeler mecliste aralıksız devam ediyor.

Şu ana kadar 25 maddesi kabul edilen teklifte bugün dikkat çeken gelişme üniversite öğrencilerinin Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait borçlarının faizsiz ödenmesini içeren maddenin kabul edilmesi oldu.

Öğrenim kredisi alan gençler faiz ödemeyecek

KYK düzenlemesi ile ilgili madde için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu’nda değişiklik yapıldı. Buna göre öğrenim kredisi alan kişiler aldıkları miktar tutarında geri ödeme yapacak.

Öğrenim kurumundan mezun olan ya da herhangi bir nedenle öğretim kurumuyla ilişiği kesilenler, 2 yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı kadar sürede ve aylık dönemler halinde borcunu faizsiz olarak ödeyecek.

İşsiz olanlar borcunu erteleyebilecek

Öğrenim kredisi borcu olan mezun gençler iş bulamadığı takdirde erteleme talebinde bulunabilecek. Ertelemede de ilk yıl faiz alınmadan ödeme yapılabilecek. Ertelemenin ikinci yılından itibaren ise her yıl için %10 ekleme yapılacak. Mezunların 3 defa erteleme hakkı olacak.

Askerde olanlar, askerlik bitene kadar erteleme yapabilecek. Katkı kredisi geri ödemelerinde de aynı esaslar geçerli olacak.

Taksitler gecikirse gecikme zammı var

Geri ödeme taksitlerine başlayanlar günü geçen taksitler için gecikme zammı ödeyecek. Vergi daireleri, yaptıkları tahsilatları takip eden ayın sonuna kadar Gençlik ve Spor Bakanlığına aktaracak.

Vefat eden ya da % 90 ve üzeri engel sahibi olanların borçları silinecek.

Tıp Öğrencilerine Maaş ödenecek

Meclisteki düzenlemede yer alan bir maddede Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesinde okuyan gençleri kapsıyor.

Düzenleme ile Yükseköğretim Kanunu değiştirilecek. Buna göre, tıp fakültelerinin 6. sınıfında olan öğrencileri ile diş hekimliği fakültelerinin 5. sınıfına geçen öğrencilere intörn eğitimi dönemi için, 12 ayı geçmemek üzere net asgari ücret tutarında maaş ödenecek. Bu ödemeden vergi kesilmeyecek.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
KYK Düzenlemesi Kabul Edildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!