USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.733,12

Kuzey Makedonya’da Avrupa Birliği Protestoları Büyüyor!

kuzey-makedonya
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuzey Makedonya, 17 yıllık aday statüsünün ardından, Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelere başlama daveti aldı ancak yüzlerce kişi, bu kararı karşı hafta başından beri protesto ediyor.

Kuzey Makedonya’nın AB’ye girmesi konusunda AB’nin mevcut bir üyesi olarak veto yetkisine sahip olan Bulgaristan’ın talepleri de dahil olmak üzere hala birçok engel var. Bulgaristan, Kuzey Makedonya’dan Bulgar azınlığını tanımalarını ve bu azınlığın dillerinin Bulgar köklerine sahip olduğunu kabul etmesini istiyor.

Ülkedeki protestocular, geçen günlerden itibaren Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün merkezinde trafiği kapadı. Bu haftanın başında başlayan protestolar zaman zaman şiddetlenerek protestocuların ve polis memurlarının yaralanmasına neden oldu. Şiddetli protestolara rağmen hükümet, Kuzey Makedonya’nın üyelik müzakerelerine başlaması gerektiğine inanıyor.

“Bu, Ülkemizin Stratejik Yönelimiyle İlgili”

Kuzey Makedonya’nın AB Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bojan Mariciç, “Halkın tüm endişelerini ve duygularını anlıyoruz, ancak bunun ülkemizin stratejik yönelimi ile ilgili olduğunu açıklamaya çalışıyoruz.” dedi. Ancak diğer siyasiler bu harekete karşı çıkıyor.

Ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE’nin başkan yardımcısı Aleksandar Nikoloski, önerilen Anayasa değişikliklerini desteklemediklerini söyledi ve “Bu teklifle Kuzey Makedonya’dan ve Bulgaristan’dan istenenin ulusun köklerine inmesi gibi basit bir nedenden dolayı bu öneriye de Anayasa değişikliğine de destek vermeyeceğiz” dedi.

ABD, Kuzey Makedonya’nın AB’ye Girmesini Destekliyor

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Avrupa Komisyonu Yüksek Temsilcisi/Başkan Yardımcısı Josep Borrell tarafından, Kuzey Makedonya’nın AB üyelik müzakerelerini başlatmasına desteklerini ifade etmek için bir açıklama yayımlandı. Açıklamada şunlar denildi:

“Rusya’nın Ukrayna’ya haksız şekilde saldırdığı Avrupa tarihinin bu kritik anında, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın AB yolunda ilerlemesi, tüm Avrupa kıtasının direncini ve gücünü artıracaktır.

Karşılıklı saygı, güven ve anlayışa dayalı olarak hem Kuzey Makedonya’nın hem de Bulgaristan’ın çıkarlarını ve endişelerini dikkate alan bir uzlaşma önerisini memnuniyetle karşılıyoruz… Kuzey Makedonya Parlamentosu’nun egemen kararı, ilerlemek için önemli olacak.

Avrupa Birliği ve ABD, Batı Balkanlar’da daha yakın işbirliğine kararlıdır.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kuzey Makedonya’da Avrupa Birliği Protestoları Büyüyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!