USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC67.039,47

Kur’an yakma eylemlerine katılanlara somut önlemler alınmalı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, yarın yapılacak İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda, İsveç ve Danimarka’daki Kur’an yakma eylemlerine karşı net tavır alınmasını önerdi. Zorlu, “İİT zirvesinde, kınama kararı dışında da yaptırım yapılmalı. Bu tür eylemlere katılanların 57 üye ülkeye girişlerinin yasaklanmalıdır. Bunlar gibi somut tedbirlerde birleşilmelidir” dedi.

Kur’an yakma eylemlerine katılanlara somut önlemler alınmalı

Kürşad Zorlu, İsveç ve Danimarka’daki Kur’an yakma eylemleri ile ilgili konuştu. Ayrıca yarın yapılacak İİT Dışişleri Bakanları Toplantısı’na ilişkin açıklamalarda bulundu. Zorlu, bugün Twitter hesabında yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“İsveç’in ardından Danimarka’da da gerçekleşen Kuran-ı Kerim’e yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bu girişimlerin bir nefret suçu olduğu açıkken 31 Temmuz’da (yarın) yapılacak İİT Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda bu konuda ortak ve net bir karar alınması gerekmektedir.

En ciddi adımı biz attık

Bugüne kadar en ciddi adım, partimizin İsveç temsilciliğinin Stockholm savcılığına başvurusudur. Ve söz konusu eylemlerin bir süre durdurulması olmuştur. Zira ardından yüksek mahkeme devreye girerek savcılığın kararını kaldırmış, böylece sorun devam etmiştir. Hal böyleyken Türkiye’nin gerek NATO’da gerekse İİT içerisindeki özgün konumu, İsveç’in ve diğer muhataplarımızın üzerine düşen gereklilikleri yerine getirmesi bakımından ciddi bir hak ve sorumluluk ortaya çıkarmaktadır.

Türk Milleti adına meselenin takipçisiyiz

Buradan hareketle yarın yapılacak İİT zirvesinde, kınama kararı dışında da önlem alınmalıdır. Bu tür eylemlere katılanların 57 üye ülkeye girişlerinin yasaklanması gibi somut tedbirlerde birleşilmelidir. Türk Milleti adına meselenin takipçisi olacağımızı kamuoyumuza arz ederiz.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kur’an yakma eylemlerine katılanlara somut önlemler alınmalı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!