USD33,03
EURO35,97
JPY0,216200
RUB0,388500
GBP42,59
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.513,65
BTC64.686,49

Kripto Para Piyasası Dengelerini Değiştiren 7 Unsur!

kripto-para-piyasasi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası, değişken durumuyla yatırımcıları her geçen gün şaşırtmaktadır. Kripto para piyasası, bahsedilen sanal paralar ile alım-satım ya da takas işlemlerinin gerçekleştirildiği pazarlardır. Dijital borsalar üstünden satın alınabilen bu dijital varlıklar bu piyasalar üzerinden satılabilir, değiştirilebilir ya da ticaret faaliyeti olabilmektedir.

Yatırımcılar, varlıklarını güvenli şekilde saklamak adına kriptografik cüzdanlar kullanmaktadır. Bu para birimleri ise yalnızca blok zincirde depolanan ve paylaşılan dijital mülkiyettir. Hâlihazırda dolaşımda olan 12 bini geçkin kripto para birimi bulunmaktadır. Bundan dolayı da kripto para piyasası dengesi her geçen gün değişmektedir.

Kripto Para Piyasası Dengelerini Etkileyen Faktörler!

Her geçen gün dijitalleşen dünyada kripto para, gelecek vadeden bir yatırım aracı olarak değer görebilmektedir. Tamamen sanal bir ödeme sistemi olan kripto para, takaslarda veya bu tür paraları kabul eden işletmelerde ödeme yöntemi olarak kullanılmaktadır.

kripto-para-piyasasi
Kripto Para Piyasası

Herkesin kullanımına açık olan kripto para piyasası ve kripto paraların en önemli özelliği merkeziyetsiz yapısıdır. Bu sistemler devlet veya otoriteden bağımsız işlenmektedir. Hem alışveriş hem de yatırım amacıyla tercih edilen kripto para piyasası oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. Bundan dolayı da kripto para piyasası için birçok değişkenden söz edilebilmektedir. İşte, kripto para piyasası dengesini etkileyen unsurlar şu şekildedir!

1 – Merkez Bankası Kararları

kripto-para-piyasasi

Merkez Bankası kararları kripto para piyasası üzerinde etkileyici bir faktördür. Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralar merkez bankalarının kontrolü dışında işlemektedir. Bundan dolayı da kontrol edilmeyen ya da denetlenmeyen ödeme sistemleri merkez bankalarının para kaynağını etkileyebilmektedir. Bu doğrultuda merkez bankaları kripto paralar hakkında işlemlerine yeni düzenlemeler ve kararlar getirmiştir.

2 – En Hızlı Yükselen Kripto Para Doğrultusunda Arz- Talep Durumu

kripto-para-piyasasi

Arz- talep ilişkisi diğer tüm yatırım araçlarında olduğu gibi kripto para piyasası üzerine de etki etmektedir. Birçok kripto para birimi sınırlı arza sahiptir. Belirli bir kripto birimindeki kısıtlı arza karşı artış gösteren talep, ilgili kripto biriminin fiyatını yükseltir. Arzın yüksek talebin düşük olduğu durumlarda ise kripto para fiyatında da düşüş meydana gelmektedir.

3 – Regülasyon

Regülasyon, kripto para birimlerinin hukuki çevredeki durumlarını gösterir. Bununla birlikte kripto birimlerini de düzenleyen yasalar bütünüdür. Hemen hemen her ülkede kripto varlıklara yönelik uygulamalar yer almaktadır.

kripto-para-piyasasi

Özellikle de kriptoların para birimi mi yoksa sadece varlık olarak mı kabul edileceğine yönelik kararlar kripto para piyasası için belirleyicidir. Tamamen yasaklama ya da sıkı regülasyon önlemleri gibi çeşitli seçenekler birçok ülkenin gündeminde yer almaktadır. Bunun yanı sıra regülasyonlar kripto parayı etkileyen önemli faktörlerden sayılmaktadır.

4 – Dünyanın En Büyük Kripto Para Borsaları ile Faiz Oranlarındaki Değişimler

kripto-para-piyasasi

Sanal para piyasası içerisinde yaklaşık 12 bin sanal para varlığından söz edilmektedir. Sürekli olarak da daha fazla sanal para piyasaya sürdürülmektedir. Ancak bazı para birimleri dünyanın en büyük kripto para borsaları içerisinde yerini korumaktadır. Bu borsalar:

DÜNYANIN EN BÜYÜK KRİPTO PARA BORSALARI
BinanceBitfinex
Bitstampbithumb
KrakenCoinbase
OKExHuobi
BTC-eupbit

Kripto paraları piyasaya sürmek zor bir işlem değildir. Bu noktada işin zorlayıcı kısmı bahsi geçen varlık için kullanıcı ağı oluşturmak ve uygulanabilir kılmaktadır. Büyük kripto para piyasası borsalarının yer aldığı bu sistemde blok zincirde para birimi için yararlı uygulama varsa ağ, hızlı şekilde oluşturulabilmektedir. Bu sayede yeni rakipler ivme kazandıkça mevcut rakibin değerleri düşer. Para birimi de değer kazanmayı sürdürür.

5 – Kripto Para Yatırım Tavsiyesi ile Coin Yatırımları

Sanal para piyasası üzerinde değiştirici bir etken ise yatırımlar tavsiyeleridir. Kripto paralar popülerliklerinin etkisiyle borsada manipülasyon ve spekülasyon gibi algı yöntemlerine açıktır. Dünyanın en iyi kripto para yorumcusu unvanı altında sosyal medyada geniş kitlelere hitap eden kişiler önemli bir etkendir.

kripto-para-piyasasi

Burada sosyal medya uygulamaları, kripto para biriminin değerinin düşmesini veya artmasını doğrudan veya dolaylı olarak sağlayabilmektedir. Sanal para piyasası dengesini etkilemek adına doğru olmayan bilgiler paylaşılabilmektedir. Bunun için de kripto para piyasası hakkında detaylı bir araştırma yapılarak bilginin doğruluğu sağlanmalıdır.

6 – Kripto Para Piyasası ve Medya İlişkisi

kripto-para-piyasasi

Güncel ve teknolojik olaylar ile ekonomik değişkenler kripto parayı etkilemektedir. Bu unsurlar para biriminin fiyatını doğrudan etkilemektedir. Bir para birimine olan inançlarını çeşitli nedenlerden dolayı kaybeden kişiler yatırımını kriptoya yöneltebilmektedir.

7 – Kripto Para Haberleri

kripto-para-piyasasi

Neredeyse saniyelik olarak güncellenen kripto para haberleri de dengeleri etkilemektedir. Bir para birimi hakkında yapılan olumlu veya olumsuz haber satın almayı yüksek oranda etkilemektedir. Hangi paranın değerinin artacağı veya azalacağı şeklinde paylaşılan öngörüler piyasada büyük değişikliklere yol açmaktadır.

Kripto Para Nasıl Alınır?

kripto-para-piyasasi

Sanal paralar, güvenli kripto para siteleri aracılığıyla alınabilmektedir. Derin araştırmalar doğrultusunda güvenli bir satın alma platformunda şu adımları gerçekleştirmeniz gerekmektedir:

  • Siteye giriniz. Burada adres çubuğunda yeşil renkli SSL sertifikası olduğundan emin olmalısınız.
  • Ardından hesabınız yoksa site üzerinden bilgilerinizi girerek üyelik hesabı açmalısınız.
  • Hesabınızda para bulunmuyorsa para yükleme alanından bir miktar parayı hesabınıza yükleyiniz.
  • Ardından satın almak istediğiniz para birimini yönergeleri takip ederek satın alıp, işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Sanal para piyasası değişkenliği yatırımcıları veya bu alana yatırım yapmak isteyenleri meraka düşürmektedir. Sanal paralarla işlemlerin gerçekleştirildiği bu alanda sanal para piyasası hakkında sık sorulan sorular da şu şekilde sıralanmaktadır:

Kripto Para Neden Bu Kadar Düştü?

Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerindeki değer düşüşünün pek çok nedeni bulunmaktadır. Regülasyon, para birimlerindeki güvenlik sorunu, devlet müdahalesi veya siber saldırı sonucunda kaçak yaşanma riski temel nedenlerdendir.

BTC Boğa Sezonu Ne Zaman?

Bitci CEO’su Ahmet Onur Yeygün katıldığı bir programda yakın zaman içerisinde boğa sezonunu beklemediğini dile getirmiştir. Bununla birlikte yükselişin de 2024 sonunu bulabileceğini dile getirmiştir.

BTC Düşerse Altcoinler Ne Olur?

Bitcoin fiyatında ciddi bir düşüş olursa altcoin yatırımcılarının da zor zamanlar geçirebileceği ifade edilmektedir. Analistler Bitcoinlerdeki düşüsün altcoinlerde iki katı zarara sebep olacağını dile getirmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kripto Para Piyasası Dengelerini Değiştiren 7 Unsur!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!