USD32,38
EURO34,90
JPY0,206200
RUB0,362600
GBP41,38
EURO/USD1,08
BIST10.095,04
GR. ALTIN2.408,24
BTC67.817,33

10 Maddede Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

kripto-para-madenciligi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para madenciliği nasıl yapılır konusunda son zamanlarda internette fazlasıyla araştırma yapılıyor. İnsanlar birçok farklı çalışmaları bir araya getirerek kripto para madenciliği nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya çalışıyor.

Peki kripto para madenciliği nasıl yapılır? Kripto para madenciliği yasal mı? En iyi kripto para madenciliği siteleri hangileridir? İşte madencilik hakkında öğrenmeniz gereken tüm detaylar…

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

 

Kripto para madenciliği nasıl yapılır sorusu herkesin yakından izlediği madencilik sisteminin nasıl çalıştığına dair birçok araştırmayı da gün yüzüne çıkarıyor. Madencilikten ilham alan insanlar madencilikle ilgili bazı ayrıntıları bilmek istiyor. Kripto para madenciliği yapmak isteyen insanlar kendilerine en uygun olan yöntemi seçerek madenciliğe başlayabilirler.

kripto-para-madenciligi

Özellikle CPU madenciliği herkesin duyduğu bir madencilik yöntemidir. CPU madenciliği madencilik sistemlerinde kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Yüksek işlemcili masaüstü bilgisayarlara sahip kişiler, CPU ile kolayca madencilik yapabilir. Kolaylıkla yapılabildiği için en popüler madencilik türlerinden de biridir.

Masaüstü bilgisayarların yüksek tüketimi nedeniyle madencilik beklenilenden çok yavaş olabilir. Madenciliğe yeni başlayanlar, iyi bir başlangıç ​​yapmak için masaüstü bilgisayarlarını kullanabilirler. CPU madenciliği yapmak için bir bilgisayar ve bazı gerekli programlar yeterlidir. Dizüstü bilgisayarlarda ise CPU madenciliği kesinlikle önerilmez. Dizüstü bilgisayarlar ısınmaya daha yatkın olduğu için hafriyat işlemleri sırasında arızalanabilir veya hasar görebilir.

Peki kripto para madenciliği nasıl yapılır konusu hakkında daha emin adımlarla ilerlemek için başka yöntemler de var mı gelin birlikte bakalım…

1 – GPU Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır

 

En iyi bilinen ve tercih edilen madencilik yöntemlerinden biri GPU madenciliğidir. Neden bu kadar ünlü ve popüler olduğunu sorarsanız, cevap açık: son derece verimli ve düşük yatırım maliyeti. İşlemciler, anakartlar, çoklu ekran kartları, donanım çerçeveleri, soğutma gibi ekipmanlarla madencilik için gerekli ortamı hazırlayabilirsiniz. Yatırım getirisi oldukça yüksek ve tatmin edicidir.

Kripto para madenciliği için GPU teçhizatları video kartlarını kullanır. Standart donanım, işlemci, anakart, soğutma, çerçeveler ve elbette birkaç (2-8) ekran kartını içerir. Beklenti ne kadar yüksek olursa bu maliyet de o kadar artar ve bu maliyetin bir üst sınırı yoktur.

2 – Bulut Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

kripto-para-madenciligi
kripto para madenciliği

Bulut madenciliği, zamanımızın teknolojisine en uygun ve çok popüler olan bir madencilik yöntemidir. Bu madencilik yönteminde sözlerimizin teknolojiye layık olduğu ve yorulmadan yapılabileceği kanıtlanmıştır. Bulut madenciliği yönteminde gerçekte olan şey, GPU madenciliği şirketlerinin veya bireylerin madencilik donanımlarını size kiralamasıdır.

Bir süreliğine kiralamaya başlarsınız ve süreçte kazancınızdan ücretler düşüldükten sonra kalan para kripto para cüzdanınıza aktarılır. Burada firmanın güvenilirliği çok önemlidir. Bu nedenle bulut madenciliği söz konusu olduğunda birlikte çalıştığınız kişi veya şirketleri dikkatli bir şekilde araştırmalısınız.

3 – ASIC Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

 

ASIC madenciliği kripto para madenciliği konusunda en güçlü ve kişisel olarak tanımlanabilir madencilik türü. Sistem, GPU’lardan ve CPU’lardan daha fazla kripto para üretecek altyapıya sahiptir. ASIC madenciliği, yüksek bilgi işlem gücüne ve çok sayıda işlemciye sahiptir. ASIC madenciliği yüksek bilgi işlem gücüne sahiptir ve Litecoin ve Bitcoin gibi kripto para birimlerini çıkarmak için kullanılır.

4 – Kripto Para Madenciliği Yasal mı?

Bugün kripto para madenciliği yapmak için belirtilen yasal bir engel yok bu yüzden herkes yazılımlarını çalıştırmak için özel donanımlar kullanarak kripto para madenciliği yapabilir.

5 – Kripto Para Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

 

Kripto para madenciliği ne kadar kazandırır? Bitcoin madenciliği yapan kişiler, şifreli blok zincirine düzenli olarak yeni blokların eklenmesi ve şirketin operasyonlarını aksatmaması için önemli kabul edilir. Alandaki son büyüme eğilimleri ve daha fazla insanın Bitcoin madenciliği hakkında bilgi edinmesi, endüstrinin kazançlarını olumsuz etkiledi. Bitcoin madenciliği ne kadar getiri sağlar sorusuna yanıt olarak; bir bloğun yaklaşık 10 dakikada çözülebileceği kesindir ve eskisi kadar büyük bir getiri elde etmek imkansızdır diyebiliriz.

kripto-para-madenciligi

Peki kripto para madenciliği ne kadar kazandırır? Kripto madenciliğinin periyodik getirileri, yıllara ve kripto türüne göre değişir. Bitcoin madenci kazançları ile ilgili detaylar aşağıdaki gibidir:

 • Alınan Bitcoin madencilik ücretine ek olarak bir de ödül uygulaması var.
 • İnsanlar düzenli olarak bitcoin kriptosu oluştururlarsa, bitcoin kazanarak ödüllendirilirler.
 • İşlem başına kazanılan miktar 12,5 BTC’dir.
 • Ödülün değeri her 210.000 blokta bir yarı yarıya değişir.
 • Kazanılan BTC miktarının değeri, Bitcoin değerindeki artışa veya azalmaya bağlıdır.
 • Bitcoin’in değerli olduğu dönemlerde normalden daha yüksek getiriler için 12,5 BTC kullanmak mümkün.
 • Bitcoin ödülü; uygulamanın ilk aşamasında blok başına 50 BTC olarak tahsis edilmesine rağmen, 210.000 bloktan sonra 25 BTC ve 12.5 BTC’ye düşürülüyor. Gelecekte verilen ödülün 6.25 BTC’ye düşürülmesi bekleniyor.
 • Bitcoin madenciliği; bir bloğu kırmanın maliyeti yatırım getirisine yansıyorsa, bu dönemde karlı veya zararlı olarak kabul edilir.

6 – Telefondan Kripto Para Madenciliği Yapılır mı?

 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kripto para madenciliği nasıl yapılır sorusuna karşılık birçok alternatif yöntem ortaya çıkmaya başladı. Başlangıçta, bu görev işlemci tarafından üstlenildi ancak daha sonra ekran kartı bu görevi devraldı.

kripto-para-madenciligi

Son olarak, ASIC adı verilen yüksek teknoloji ürünü bir cihaz kullanılmaya başlandı ve son zamanların en merak uyandıran konularından biri, bir cep telefonundan Bitcoin madenciliğinin mümkün olup olmadığı oldu.

Telefondan kripto para madenciliği yapılabilir fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç husus var. Bir mobil cihazdan bitcoin madenciliği yaparken, cihazın işlemcisi yoğun olarak kullanılır. Telefonu hem kazmak hem de kullanmak aşırı ısınmaya neden olabilir ve bu da arızaya neden olabilir.

7 – Kripto Para Madenciliği Maliyeti Nedir?

Kripto para madenciliği ile her madencinin alacağı BTC ödülü, kişinin yeteneğine göre değişmektedir. Ödül oranı, çözülen kripto grafik blokların parasal değerine bağlı olarak artabilir veya azalabilir. Ödül olarak alınan BTC kripto para birimini nakit olarak çekebilmek için, döneme ait kripto para birimi değeri dikkate alınmalıdır.

Bu, Bitcoin değerinin düşük olduğu bir dönemse ve Bitcoin kripto para birimlerinin değiştirilmesi gerekiyorsa, Bitcoin madencileri zarar görebilir. Bazı madenciler ödüllerini Bitcoin’de saklamayı seçebilir, ancak ödüllerin takas edilmesi ve elektrik, yazılım, internet ve blokları kırmak için daha fazlasının maliyetini karşılamak için kullanılması gerekir. Kripto grafik crackleme işlemlerinin devamı için para akışının devamlılığı çok önemlidir.

Bitcoin ödüllerini nakde çevirmenin bir kayıp olacağını düşünenler, mevcut ücretleri kendi ceplerinden ödemek zorunda kalabilirler.

8 – Kripto Madencilik Siteleri Nelerdir?

 

Bulut madenciliği ile herhangi bir donanım ve yazılım satın almanıza gerek yoktur. Ayrıca, herhangi bir ekstra maliyete (elektrik gibi) maruz kalınmasına da gerek yoktur. Kripto para madenciliği yapmak karmaşık bir iş olsa da, güvenilir bir bulut madenciliği web sitesi kullanarak kripto madenciliği yapmak çok basit bir iştir.

Küçük bir yatırımla madencilik yapmanın yollarını sunan en iyi ve en güvenilir bulut madenciliği sitelerine bir göz atalım:

 • Axenmine (axenmine.com)
 • CryptoUniverse (cryptouniverse.io)
 • Hashmart (hashmart.io)
 • Ecos (ecos.am)
 • SHAMINING

9 – Kripto Para Madenciliği Yasal mı?

Kripto para madenciliği yasal mı değil mi diye çokça sorulmakta ve konu ile alakalı araştırmalar yapılmaktadır. Söz konusu madenciliği yapmak için yasal olarak herhangi bir engel söz konusu değildir. Bu nedenle kişiler yasal bir şekilde bu madenciliği yapabilirler. Yani herkes özel donanımlar ile beraber mining madenciliği yapabilirler

10 – Kripto Madencilik Ne Kadar Kazandırır?

Konu ile alakalı çok fazla merak edilen bir diğer soru ise kripto madencilik ne kadar kazandırır sorusudur. Fakat ne yazıkki bu soruya net bir şekilde yanıt vermek mümkün değildir. Çünkü söz konusu sorunun cevabını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Öte yandan kripto paraların değeri de sabit değildir. Günden güne bazen de saatten saate değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişiklik bazen değer kazanması olarak karşımıza çıkarken bazen de değer kaybı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca kripto para madenciliği dışında NFT Nedir Nasıl Yapılır? Başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
10 Maddede Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!