USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.908,89

KKTC’den ABD’ye Tepki

featured
Fotoğraf: Anadolu Ajansı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KKTC, ABD‘nin Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu kaldırma kararını kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne uygulanan silah ambargosunu 2023 mali yılı için kaldırdıklarını açıkladı. Bunun ardından KKTC’nin ve Türkiye’nin tepkisi gecikmedi.  KKTC, Washington’un kararının ‘Kıbrıs sorununu yeniden çözme çabalarını olumsuz etkileyeceğini’ söyledi.

KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, kararın “Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmazlığını daha da güçlendireceğini ve Kıbrıs sorununu yeniden çözme çabalarını olumsuz etkileyeceğini” söylendi. Ayrıca, bu durumun, adada bir silahlanma yarışına yol açacağı, Doğu Akdeniz‘de barış ve istikrara zarar vereceği uyarısı yapıldı. KKTC, ABD’yi kararı yeniden gözden geçirmeye ve iki tarafa karşı dengeli bir politika izlemeye çağırdı.

Türkiye: KKTC Makamlarının Tepkisini Destekliyoruz

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin kararını kınadı ve ABD’yi kararını gözden geçirmeye çağırdı. Bakanlık,  gelişmenin Kıbrıs sorununu çözme çabalarını olumsuz etkileyeceğine vurgu yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Söz konusu karara ilişkin KKTC makamlarının tepkisini tam olarak destekliyoruz. Adada iki taraf arasındaki eşitlik ilkesiyle çelişen bu karar, Rum tarafını daha uzlaşmaz hale getirecek ve bu da Kıbrıs sorununun çözüme yönelik çabalarını olumsuz etkileyecektir” denildi.

Bakanlığa göre, ABD dahil uluslararası toplum, Türk halkının 1959-1960 Antlaşmaları ile de teyit edilen egemen eşitliğini ve eşit uluslararası statüsünü dikkate almalı ve buna göre hareket etmelidir. Her halükarda Türkiye, Kıbrıs’ta garantör güç olarak Kıbrıs Türklerinin varlığını, güvenliğini ve barışını sağlamak için “tarihi ve hukuki yetkileri çerçevesinde” gerekli adımları atmaya devam edecektir.

Kıbrıs, Silahlar için Rusya’ya Yönelmişti

ABD, Güney Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini teşvik etmek amacıyla 1987’de tüm Kıbrıs’a silah ambargosu uygulamaya başlamıştı. Amerikan silahlarına erişimi engellenen Kıbrıs, Mi-35 saldırı helikopterleri, T-80 tankları ve Tor-M1 uçaksavar füze sistemleri tedarik etmek için Rusya’ya yönelmişti.

GKRY: Kararı Memnuniyetle Karşıladık

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiadis, Washington’un Lefkoşa’nın Rus savaş gemilerini limanlarından alıkoymaya devam etmesi şartına bağlı olarak, on yıllardır süren ambargoyu tamamen kaldırmaya yönelik kararı “dönüm noktası” olarak tanımladı ve kararını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Anastasiadis, “Bu, güvenlik alanı da dahil olmak üzere iki ülke arasında gelişen stratejik ilişkiyi yansıtan önemli bir karardır” dedi.

Kısıtlamalar 2023’te Sona Erecek

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price dün yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın gerekli koşulları karşıladığını belirterek savunma ticaret kısıtlamalarının 2023’te sona ereceğini bildiri.

Aralık 2019’da ABD Kongresi, “ölümcül olmayan” askeri donanımın ihraç edilmesine izin vermek için silah ambargosunu kaldırmaya oy vermişti. Washington, ayrıca,  yasaklar nedeniyle Kıbrıs’ın Rusya’ya yaklaşmasından endişeleniyordu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
KKTC’den ABD’ye Tepki

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!