USD32,82
EURO35,14
JPY0,206500
RUB0,368700
GBP41,77
EURO/USD1,07
BIST10.771,36
GR. ALTIN2.451,74
BTC64.252,80

Kız çocuklarımız okuldan alınıp çalışmak zorunda bırakılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in karma eğitimi hedef alan açıklamasına tepki gösterdi.

Gamze Akkuş İlgezdi’den Bakan Tekin’e tepki

İlgezdi, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in karma eğitimi hedef alan açıklamalamasına tepki göstererek, “TÜİK’in 2022 verileri, 15-19 yaş aralığında 565 bin kız çocuğumuzun eğitim sisteminin dışında kaldığına işaret ediyor. Kız çocuklarımız okuldan alınıp çalışmak zorunda bırakılırken, çocuk anne yapılırken ses çıkarmayanlar neden karma eğitimi hedef almaktadırlar” dedi.

100 yıl önce kapatılmış bir konudur

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in kız okulları açılabileceği yönündeki değerlendirmesini, bugün yaptığı yazılı açıklama ile eleştirdi. İlgezdi, AKP iktidarının eğitim sistemindeki sorunları çözmek yerine 100 yıl önce sonuca bağlanıp kapatılmış konuları gündeme getirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Cumhuriyetimiz, kadınların ve erkeklerin eşit şartlarda eğitim almasına, ama hepsinden önce iyi insan olmasına dayanan bir zihin dünyası inşa etti. Bizim kuruluş felsefemizin temeli budur. Kız ve erkek çocuklarımız bilimin ışığında okuyacaklar, önce iyi birer insan olacaklar, ardından toplumsal ilerlemeyi el ele vererek başaracaklar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?’ vecizesini, kadınlarımızın ve erkeklerimizin ilerlemeye sağlayacakları ortak katkıyı öngörerek söylemiştir. İktidarın anlamadığı ve asla anlayamayacağı nokta burasıdır. AKP’nin eğitim anlayışı iyi insan olabilmekten önce itaatin öğretildiği, kadınların sadece evlerinde söz sahibi oldukları bir çarpıklıktan ibaret.

Kanunda her şey bellidir

Kanunlarla belirlenmiş eğitim sistemi daha ileriye taşınmalıdır. Bunun yerine yüzlerce yıl öncesinin mantığıyla ele almak boş bir çabadır. Bu mantığa göre Meclisimizdeki kadın ve erkek vekilleri de ayrı ayrı mı oturtalım? İş dünyamızdaki çalışma ortamlarını haremlik-selamlık diye mi ayıralım? AKP, 96 yıldır sorunsuzca uygulanan karma eğitimi tartışıp diğer alanlardaki başarısızlıklarını örtmeye çalışmasın. Gerçek sorunlara odaklanıp çözüp üretsin.

“KIZ ÇOCUKLARI ÇALIŞMAK ZORUNDA BIRAKILIYOR”

Öğrenci Veli Derneği’nin (Veli-Der) 2022-2023 Değerlendirme Raporu’na göre 1998’de eğitim yatırımlarına ayrılan bütçe yüzde 30,03. 2023’te, AKP iktidarının 22. yılında sadece yüzde 9,18. Yine aynı rapora göre TÜİK’in 2022 verileri, 15-19 yaş aralığında 565 bin kız çocuğumuzun eğitim sisteminin dışında kaldığına işaret ediyor. Kız çocuklarımız okuldan alınıp çalışmak zorunda bırakılıyor. Çocuk anne yapılırken ses çıkarmayanlar neden karma eğitimi hedef almaktadırlar? Eğitim sistemimizin öncelikli görevi tüm çocuklarımıza bir dünyanın iki yarısı ve tamamlayıcısı olduklarını kavratmaktır. İyi birer insan olmaları için yetiştirmek, bilimsel ve çağdaş eğitim almalarını sağlamaktır. Cumhuriyetimizi kuran, çağdaş eğitimin temellerini atıp Reşit Galip, Hasan Âli Yücel, İsmail Hakkı Tonguç gibi örnek eğitimcileri yetiştiren Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu idealin peşinden gitmeye, Türkiye’nin kadın-erkek el ele, aydınlık bir geleceğe yürümesi için çalışmaya devam edeceğiz.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kız çocuklarımız okuldan alınıp çalışmak zorunda bırakılıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!