USD32,79
EURO35,24
JPY0,207400
RUB0,375900
GBP41,74
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.487,09
BTC65.065,46

Güncel Kasko Değer Listesi Yayınlandı (2023)

kasko-deger-listesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kasko değer listesi TSB yani Türkiye Sigorta Birliği tarafınca, tüm araçların markaları, modeller ve bunun yanı sıra üretim yılına göre aylık olarak değerlerinin sıralandığı bir listedir. Bu nedenle ortaya çıkan değerler aracın kasko sigortası işlemleri için ve motorlu taşıtlar vergisi anlamına gelen MTV ödemeleri için kullanılmaktadır.

Bilindiği üzere kasko sigortası kaza olaylarında maddi zararların karşılanmasına yardımcı olan lakin yaptırılası zorunlu olmayan bir sigorta tipidir. Ayrıca kasko değer listesi de bu sigorta için yapılan hesaplamada merkeze alınacak değerin belirlenmesi için en önemli etkendir.

Araç Kasko Değeri Nedir? Kasko Değer Listesi Ne İşe Yarar?

kasko-deger-listesi
Kasko Değer Listesi

Araçların güvence altına alınması için kasko sigortası yaptırmak en garanti yoldur. Bu noktada kasko sigortası aşamasında poliçe düzenlenirken en çok bahsi geçen terim araç kasko değeridir. Pekala, ideal kasko poliçesinin hazırlanması konusunda bu kadar öneme sahip olan araç kasko değeri nedir?

Kasko değer listesi yani KDL farklı çeşitlerdeki araçlarının tümü hakkındaki değerlerin bir listesidir. Düzenli olarak güncellenen bu liste, araçların piyasa değerindeki değişiklikleri gösterebilmek için düzenlenir.

Kasko değeri, “bir aracının ortalama piyasa değeri nedir?” sorusuna cevap olan bir değerdir. Olası kaza sonucunda sigorta şirketinin karşılaması gereken tutarın en üst limitini bu değer belirlemektedir.

Kasko Değer Listesi Hangi Yaştaki Araçlar için? TSB Kasko Listesi!

Kasko değer listesi motorlu kara taşıtları için olup 15 yaşına kadar olan araçlar için hazırlanmaktadır. Peki, araç 15 yaş üstü ise ne yapılmalıdır? Eski model ve eski tip motorlu araçların kasko değeri farklı şekilde yapılır.

15 Yaş Üstü Araç Kasko Değer Listesi

Eski model ve marka araçlar için TSB bir değer listesi hazırlamamaktadır. Zaten sigorta şirketleri ile görüşüldüğü taktirde detaylı bilgi verilecektir. Kısaca, 15 yaş üstü kasko değer listesi gözetmeksizin sigorta yaptırmak isteyen araç sahibi ve sigortayı yapacak şirketin karşılıklı anlaşması ile sonuca bağlanır.

Kasko Değer Listesi Haricinde Nelere Bakmak Gerekir?

kasko-deger-listesi

Kasko değer listesi herhangi bir motorlu aracın sigorta değeri hesaplaması yapılırken sigorta şirketinin baktığı tek faktör elbette ki değildir. Dikkate alınması gereken bazı faktörler vardır. Bu faktörler şunlardır:

 • Aracın yaşı,
 • Aracın durumu,
 • Aracın kilometresi
 • Aracın bulunduğu konum           

Bunların yanı sıra, doğru bir kasko sigortası yapıldığından emin olmak için ek ipuçlarına dikkat etmek gerekir. Bu ipuçları şöyledir:

 • Aracın üzerindeki tüm özellikleri listelemek önemlidir.
 • Aracın hem içinin hem de dışının fotoğraflarının çekilmesi gerekir.
 • İşinde uzman olduğu bilinen bir tamirciden değerlendirme hizmeti almak gerekir.

Tüm bu bilgiler ve kasko değer listesi bir arada düşünülerek aracın sigorta değeri araç sahipleri tarafından da hesaplanabilmektedir.

Kasko Değer Listesi Neye Göre Belirlenir? Araç Kasko Değeri Hesaplama 2023

Liste Türkiye Sigorta Birliği yani TSB tarafından farklı dönemlerde açıklanır. Çoğunlukla ayda bir kez güncellenen TSB kasko değer listesi, piyasadaki dalgalanmalar sonucunda birden fazla kez de güncellenebilmektedir. Bu nedenle listedeki değişimlerin normal karşılanması gerekir.

Araç sigorta değeri belirlenirken iki farklı durum göz önüne alınır. İlki aracın yeni olması ya da 2. El olması ile ilgilidir. Diğer bir durum ise dış etkenler ile ilgidir. Bu durumların özeti şöyledir:

Yeni Araçlar / 2. El AraçlarDış Etkenler
Yeni Otomobil için Kasko Değeri: aracın sıfır olduğu durumlarda, imalatçı ya da ithalatçı firmanın fiyat listesi merkeze alınır.Aracın hasarsızlık durumuna bakılır. Sigorta şirketinin prosedürleri, poliçenin hangi tür olduğu ve diğer sunulan teminatlar konuşulur.
2. El Otomobil için Kasko Değeri: Birden fazla yani çeşitli otomotiv firmalarının 2. el araç alım satımı için olan bayi fiyatları listeleri merkeze alınır.Araca, araç sahibinin sonradan eklediği aksesuar ve yedek parçalar incelenir. Çünkü sonradan eklenen şeyler teminatlara dahil değildir.

Plakadan Araç Kasko Değeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

kasko-deger-listesi

Çeşitli sigorta şirketlerinin web sitesi üzerinden hızlıca sorgulama yapılabilmektedir. Fakat bunun için ilk etapta T.C. kimlik numarası, ad ve soyadı bilgilerini girmek, sonrasında ise plaka, seri ve ruhsat numaralarını yazmak ve en son aracın marka, üretim yılı,  modeli ve kullanım amacı gibi bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Sistem otomatik olarak birkaç dakika içerisinde aracın ortalama kasko değerini ekrana getirecektir.

Araç Kasko Değeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araca ait kasko bedeli sorgulama işlemleri Google üzerinden herhangi bir kasko bedeli sorgulama sitesi ile yapılabilmektedir. Bunun için istenirse direkt bir sorgulama sitesi kullanılabilir. Yine istenildiği taktirde sigorta şirketlerinin web sitelerinde bulunan sorgulama ekranıyla da yapılabilmektedir. Kasko değeri öğrenme işlemi için bazı bilgiler istenilmektedir. Bu bilgiler şunlardır:

 • Aracın markası
 • Aracın üretim yılı
 • Aracın modeli

Kasko Değer Listesi İncelenirken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey!

Liste incelenirken dikkat edilmesi gereken önemli detaylar vardır. Bu detayların önemini gözeterek listeyi incelemek kasko değeri hakkında doğru değerlendirme yapmayı mümkün kılmaktadır. İşte, sigorta değer listesi incelerken dikkat edilmesi gereken 4 detay:

 • Olası bir kaza durumunda ya da araç hasarında doğru bedelin kullanıldığından araç sahibi emin olmalıdır.
 • Listenin öncülüğünde araç bedeli belirlenir ve bu sayede kasko poliçe düzenlemelerinde sisteme sonuçta çıkan bedel girilir. Aynı zamanda poliçe detaylarında kasko sigortasının genel şartlarına göre rayiç bedel tanımlanmaktadır.
 • 2. el araç satışlarında satış sözleşmesine detaylı bir biçimde kasko değer listesi araç bedeli not alınmalıdır.
 • 2. el araç alım ya da satımlarında bu değer listesi referans alınabilir.

Araç Rayiç Bedeli Nedir?

kasko-deger-listesi

Araç rayiç bedeli, aracın yıldan yıla değişen modeli ve bunun yanı sıra özellikleri merkeze alınarak o günün koşullarındaki piyasanın o araca biçtiği değerdir. Rayiç bedelinin farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Bu alanlardan 3 tanesi şunlardır:

 • Bir kaza sonucu araçta hasar olması durumunda sigorta şirketi tarafından gerçekleştirilecek olan hasar ödemedi rayiç bedel baz alınarak yapılır.
 • Aracın perte çıkması ya da hasar alması durumunda ödenecek olan meblağ da yine aynı şekilde rayiç bedel üzerinden belirlenmektedir.
 • Taşıt kredisi kullanarak bir araç alınmak isteniyorsa, yine satın alınmak istenen aracın rayiç bedeli üzerinden kredi kullanılmaktadır.

Araç Rayiç Bedeli Sorgulama Kriterleri Nelerdir? 2023 Yılında Rayiç Bedel Sorgulama Unsurları!

Tüm araçların rayiç bedellerini belirleyen etkenler bulunur. Bu etkenler gereksiz gibi gözükse de aslında araç sahibi için bir avantaj haline gelir. Çünkü araca gerekli olan bedel ortaya çıkmış olur. Peki, araç rayiç bedeli unsurları nelerdir?

 • Aracın markası
 • Aracın yaşı
 • Aracın modeli
 • Aracın motor gücü
 • Aracın beygir gücü
 • Aracın (var ise) kaza geçmişi

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Güncel Kasko Değer Listesi Yayınlandı (2023)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!