USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC67.417,55

Kamu Personeli Seçme Sınavı Nedir? Güncel Kpss Müfredatı

kamu-personeli-secme-sinavi
Kamu personeli seçme sınavı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu personeli seçme sınavı ile kamu kurum ve kuruluşlarında okuduğunuz bölüme en uygun şekilde görev hakkı elde edebilirsiniz. ÖSYM tarafından düzenlenen bu sınav, adaletli ve şeffaf sonuçlar noktasında personel kalitesini üst düzeyde göstermek için yapılmaktadır. Peki güncel müfredat içeriği nasıldır? 

KPSS Nedir? 

kamu-personeli-secme-sinavi

Kamu personeli seçme sınavı nedir? A grubu diye adlandırılan ve ilk defa atanacaklar için ve B grubunda ise yerleştirme amaçlı puan kullanmaya yönelik devlet kamu kuruluş ve kurumlarına yerleştirme sınavıdır. ÖSYM yapmaktadır. Bu noktada kadrolar ikiye ayrılır. Bunlar; 

1 – Kamu Personeli Seçme Sınavı A Grubu Kadrosu 

Bu grupta merkezi yerleştirme olmaz. Aynı zamanda yerleştirme yapılırken belirli puan üstüne çıkanlar, sonrasında yazılı ve sözlü mülakata girerler. Genellikle Hukuk Fakültesi, İibf  ve Siyasal Bilimler Bölümü mezunları başvuru yapabilir. Sadece lisans mezunlarından oluşur. Öğretmenlik ve A grubu sınavları her yıl yapılmakta ancak alacağınız puanlar sadece 1 yıl geçerli olmaktadır.

2 – B Grubu Kadrosu 

kamu-personeli-secme-sinavi

A grubu kadrosu dışında kalanlar için yapılmaktadır. Bu gruptaki kadrolara ÖSYM aracılığıyla yerleştirme yapılmaktadır. Bu grupta önlisans ve lisans mezunları bulunur. Ayrıca ortaöğretim mezunları da yer almaktadır. Diğer yandan çift tarihli yıllarda yapılmaktadır. Yine aynı şekilde 2 yılda bir olacak şekilde yapılmaktadır.

Diğer yandan alacağınız puanları iki yıl geçerli olmak üzere bir sonraki sınava kadar kullanabilirsiniz. Buna ek olarak iki gruba da katılacak olan adayların cinsiyet, askerlik, sicil gibi şartlara uygun olması gerekir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı 2024: Kamu Personeli Seçme Sınavı Soruları ve Konu Dağılımı 

Güncel müfredata en uygun şekilde konu ve soru dağılımı aşağıda verilmiştir. Alana ve bölüme uygun şekilde bu konular üzerinden kapsamlı ve detaylı çalışma ile sizler de dilediğiniz yerleştirme durumundan faydalanabilirsiniz. Kamu personeli seçme sınavı çoktan seçmeli olup, şu şekilde konu ve soru dağılımı yapılmaktadır; 

KPSS Sınavı Güncel Soru ve Konu Dağılımı 

kamu-personeli-secme-sinavi

Sınav güncel müfredata uygun olarak okuduğunuz bölüme ilişkin her yıl genel hatlarıyla yenilenmektedir. Dolayısıyla aşağıdaki tablo üzerinden hangi bölümden ne kadar soru geldiğine bakarak ve ağırlığı o yöne vererek sınav planı hazırlayabilirsiniz. 

1 – Genel Kültür/Genel Yetenek KPSS Soruları 

Bu alan genellikle ortak alan olup, sorular tüm bölümler için geçerlidir. Aşağıda soru ve konu dağılımı güncel olarak yer almaktadır; 

2 – Kamu Personeli Seçme Sınavı: Lisans Türkçe 

kamu-personeli-secme-sinavi

Genel Yetenek testlerinden biridir. Sorular genellikle paragraf ağırlık olduğu için bu yönde çalışmanız yararınıza olacaktır. Dolayısıyla konu ve soru dağılımı şöyledir; 

 • Sözcükte anlam: 1 soru 
 • Cümlede Anlam: 3 soru 
 • Sözcük Türleri: 2 soru 
 • Sözcük Yapısı: 1 soru 
 • Cümle Öğeleri: 1 sorun
 • Ses Olayları: 1 soru 
 • Yazım Kuralları: 1 soru 
 • Paragraf: 14 soru 
 • Parafta Anlatım Biçimleri: 2 soru 
 • Sözel Akıl Yürütme: 4 soru 

3 – Lisans Matematik/Geometri 

Matematik konuları hem lisans hem de önlisans adayları için aynıdır. Sadece soruların güçlük seviyesi farklılık gösterir. Geometri, sayısal mantık ve matematik, aşmanız gereken ilk engellerden biridir. Dolayısıyla konu ve soru dağılımı şöyledir:

4 – Lisans Tarih – Coğrafya 

kamu-personeli-secme-sinavi

Tarih konuları genellikle Osmanlı Dönemi ağırlıklı olup, coğrafya ise daha çok harita bilgisi üzerine şekillenmiştir. Yani tarih ve coğrafya kamu personeli seçme sınavı konuları şöyledir; 

5 – Vatandaşlık ve Güncel Bilgiler 

Genelde birçok konu temel haklardan gelmektedir. Ayrıca güncel bilgilerde ise her alandan soru gelme ihtimali vardır. Bunun için sürekli olarak haberleri takip etmelisiniz. 

 • Hukuk: 1 soru
 • Genel Esaslar: 1 soru
 • Yasama: 1 soru
 • Yürütme:1 soru
 • İdari Yapı: 4 soru
 • Güncel: 3 soru
 • Güncel Bilgiler: 6 soru

2024 Kamu Personeli Seçme Sınavı Tarihleri

kamu-personeli-secme-sinavi

2024 için sınav takvimi belli olmuştur. 2023 kamu personeli seçme sınavı puanıyla bir yere yerleşemeyen adaylar, bu tarihleri takip ederek yeniden başvuru yapabilirler. Yani yeni dönem lisans sınav tarihleri şöyledir; 

 • Genel Yetenek/Genel Kültür/Eğitim Bilimleri: 14 Temmuz 2024
 • Alan Bilgisi 1. Oturum: 20 Temmuz 2024 
 • Alan Bilgisi 2. Oturum: 21 Temmuz 2024 
 • ÖABT: 4 Ağustos 2024’te yapılacaktır.
 • Kamu personeli seçme sınavı başvuru tarihi ise 3 ile 15 Mayıs 2024 arasında alınacaktır. ÖSYM sitesinden takip edebilirsiniz. 

Ayrıca diğer 2024 yılı için kamu personeli seçme sınavı ve başvuru tarihleri de belli olmuştur. Bunlara da gireceğiniz sınava uygun şekilde göz atabilirsiniz; 

Kpss Sınavı Ne Zaman 2023? 

kamu-personeli-secme-sinavi

Kamu personeli seçme sınavı ne zaman 2023? Bu sınav Temmuz ve Ağustos ayında yapılmıştır. Ancak başvuru ve sınav tarihi için net bilgiler aşağıda yer almaktadır; 

 • KPSS 2023 A Grubu/Öğretmenlik için Genel Kültür/Yetenek/Eğitim Bilimleri: 23 Temmuz 2023 
 • Öğretmenlik A Grubu için Birinci Oturum: 29.07.2023
 • A Grubu ve Öğretmenlik için İkinci Oturum: 30.07.2023 
 • ÖABT Alan Bilgisi A Grubu Öğretmenlik Testi: 6 Ağustos 2023 tarihinde yapılmıştır. 

2023 Kamu Personeli Seçme Sınavı Sonuçları 

Sınav sonuçlarını ÖSYM sayfası üzerinden şifreniz ve kimlik numaranız ile öğrenebilirsiniz. Ayrıca sonuçlar 19 Ağustos 2023 tarihinde ve saat 21.00 itibariyle açıklanmıştır. Yerleştirme sonuçları ise 20 Ekim 2023’te saat 11.30 itibariyle açıklanmıştır. 

Kamu Personeli Seçme Sınavı Nasıl Yapılır?

kamu-personeli-secme-sinavi

ÖSYM sayfanız üzerinden ya mobil uygulama ile ya da başvuru merkezine giderek yapabilirsiniz. Ayrıca öncelikle güncel olarak belirlenen başvuru ücretini yatırmalısınız. 2023 yılı için güncel ücretler şu şekildedir; 

 • Genel Kültür/Genel Yetenek/Eğitim Bilimleri: 150 TL
 • ÖABT: 150 TL
 • Alan Bilgisi: 100 TL
 • Ücretleri yatırdıktan sonra başvurunuzu sistem üzerinden yapıp sınav tarihini takip edip ona göre gerekli evraklar ile sınava girmelisiniz. 

Diğer yandan ücretler her yıl güncellenmekte olup, sınav türüne göre değişiklik göstermektedir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Kamu personeli seçme sınavı adayları olarak merak ettiğiniz sorulara aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bu noktada güncel müfredat için tüm bilgiler yukarıda yer almaktadır.

1 – Kamu Personeli Seçme Sınavı Ortaöğretim Ne Zaman? 

KPSS lise mezunları oturumuna genellikle 2 yılda bir girersiniz. Ancak 2023 yılında, tarihin denk gelmemesi nedeniyle yapılmamıştır. Yani bir dahaki sınav tarihi 2024’te olacaktır. Yukarıdaki takvimden sınav tarihine ulaşabilirsiniz. 

2 – KPSS 2023/1 Tercih Kılavuzu Ne Demek? 

Kamu kurumlarına ve kuruluşlarına boş kadro ve pozisyon içeren atama tablosunu göstermektedir. Kamu personeli seçme sınavı tercih kılavuzu Tablo 1 ortaöğretim mezunları için, tablo 2 önlisans mezunları ve tablo 3 ise lisans mezunları için düzenlenmiştir.

3 – KPSS 2023/4 Tercih Kılavuzu Ne Anlama Gelir? 

Milli Eğitim Bakanlığı’nda sözleşmeli personel alımı ve yerleştirmesine bağlı tercih seçeneklerini içerir. 

4 – KPSS 2023/3 Tercih Kılavuzu Nedir? 

Sanayi/Teknoloji Bakanlığı personel alımı ve yerleştirmesi için gereken tercih listesini veren tabloları kapsar. 

5 – Kamu Personeli Seçme Sınavı Yaş Sınırı Var mıdır? 

Genellikle yaş sınırı çoğu atamada yoktur. Sağlık, Adalet, Tarım ve Diyanet İşleri Bakanlığı fazlasıyla sözleşmeli personel almaktadır. Üstelik de çoğu ilan için yaş sınırı bulunmamaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kamu Personeli Seçme Sınavı Nedir? Güncel Kpss Müfredatı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!