USD33,01
EURO36,01
JPY0,210100
RUB0,373900
GBP42,96
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.570,13
BTC63.652,98

Irak’ta Yine Neler Oluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Irak’ta Mukteda es-Sadr’ın siyaseti bırakmayı açıklamasının ardından taraftarları Cumhurbaşkanlığı Sarayını bastı. İlk gün bilançosu 12 ölü.

Sadr Hareketi lideri siyaseti bıraktı mı?

Sadr Hareketinin başında bulunan Şii lider Mukteda es-Sadr’ın açıklamalarının ardından Sadr yanlısı kalabalık, Bağdat özel güvenlik bölgesindeki “Yeşil Bölge” Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı bastı.

Güvenlik görevlilerinin olaya müdahale etmesiyle, çatışmalar çıktı ve olaylar sırasında ilk belirlemelere göre 12 Iraklı hayatını kaybederken, yaklaşık 200 kişinin ise yaralandığı açıklandı.

Sokağa çıkma yasağı getirildi

Gösterilerin ardından hükümet tarafından sokağa çıkma yasağı getirilerek olaylar kontrol altına alınmaya çalışıldı. Göstericiler cumhurbaşkanlığı sarayından çıkarılmasına rağmen yeşil bölge dışında da olaylar devam etti.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ise yaptığı açıklamada bütün tarafları itidale çağırdı. Barışçıl bir şekilde yapılan gösterilerin meşru bir hak olduğunu ancak devlete ait kurum ve binaların işgalinin tehlikeli bir gelişme olduğunu söyledi

Sadr neden çekildi?

Geçen sene yapılan seçimleri kazanan Mukteda Es-Sadr’ın “siyasetten çekilme” kararını sosyal medya üzerinden açıklaması taraftarlarını sokağa döktü. Yeşil bölgeye gire Sadr yanlıları, Cumhurbaşkanlığı havuzuna girerek yüzdüler.

BM ve uluslararası kurumlarında itidal çağrısı yaptığı gösterilerin ardından açlık Sadr’ın “şiddet ve silahlı çatışma bitene kadar açlık grevine girdiği” açıklandı.

Sadr’ın bugün yeni bir açıklama yapması bekleniyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Irak’ta Yine Neler Oluyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!