USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC67.417,55

İkinci El Otomobil Fiyatları Sıfır Otomobil Fiyatlarını Geçemeyecek! Resmî Gazete’de Yayınladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Otomobil fiyatları döviz kurunda yaşanan yükselmelerden direkt olarak etkiliyor. Otomobil fiyatlarında yaşanan yükseliş hem sıfır hem de ikinci el piyasasını derinden etkiledi. Fiyatlarda yaşanan değişimler ardından Ticaret Bakanlığı tarafından yeni kararlar alındı. Bakanlık tarafından özellikle sıfır fiyatından pahalıya satılan ikinci el otomobil fiyatları hedef alındı. Alınan kararla birlikte ikinci el otomobillerin fiyatları sıfır model fiyatının üstüne çıkamayacak.

ikinci el otomobil fiyatları

Resmi Gazete’nin bugün yayınlanan sayısında Ticaret Bakanlığının aldığı yeni kararlar duyurulmuştur. Aracını satmak isteyen herkesi ilgilendiren fiyat sınırlaması ilan verme sürecini etkileyecek. 1 Ocak 2024 tarihine kadar verilecek ilanlarda fiyatlar sıfırdan pahalı olamayacak.

Resmi Gazete’de Yayınlanan Kararın Maddeleri

ikinci el otomobil fiyatları

MADDE 1- 13/2/2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 2 nci maddesinin birinci fıkrasına “toplu iş yeri ve taşıt pazarlarında aranan şartları,” ibaresinden sonra gelmek üzere “ikinci el motorlu kara taşıtı ilanlarına ilişkin kural ve yükümlülükleri,” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasına “birinci fıkrasının (b) bendi” ibaresinden sonra gelmek üzere “, 23/10/2014 tarihli ve 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 11 inci maddesinin birinci fıkrası” ibaresi eklenmiştir.

ikinci el otomobil fiyatları

MADDE 3- Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
 
“İlan kısıtlaması
 
GEÇİCİ MADDE 3- (1) İkinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanması bu maddenin uygulanması bakımından ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilir.
 
(2) İkinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlaması 1/1/2024 tarihine kadar yapılamaz.
 
(3) İkinci el motorlu kara taşıtı satışına yönelik ilan verilmesine aracılık eden gerçek veya tüzel kişiler, ikinci fıkraya aykırı ilan girişi yapanları ilan yayımlanmadan önce uyarmakla ve anılan fıkraya aykırı ilanlar ile ilan sahiplerine ilişkin tüm bilgileri Bakanlığın taleplerine uygun olarak Bakanlığa iletmekle yükümlüdür. Uyarma yükümlülüğü, ilan verene taşıtın üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatı bilgisini ve girişi yapılmak istenen ilan fiyatının bu Yönetmeliğe aykırılık teşkil edeceği bilgisini içerir.
 
(4) Bakanlık, ikinci fıkra uyarınca ikinci el motorlu kara taşıtlarının sınıfını, markasını, tipini, cinsini, model yılını ve aksesuar ve/veya donanım eklenmesi halinde, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerine eklenebilecek azami tutar ve/veya oranı belirlemeye yetkilidir.”
 
MADDE 4- Bu Yönetmelik 15/7/2023 tarihinde yürürlüğe girer.
 
MADDE 5- Bu Yönetmelik hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İkinci El Otomobil Fiyatları Sıfır Otomobil Fiyatlarını Geçemeyecek! Resmî Gazete’de Yayınladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!