USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC67.039,47

5 Adımda Hızlı Tren Bilet Nasıl Alınır? Hızlı Tren Nerelere Gidiyor?

hizli-tren-bilet
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hızlı tren bilet alımları nasıl gerçekleşiyor? Hızlı tren için bilet nereden alabilirsiniz bu bilgileri biliyor musunuz? Çünkü bildiğiniz üzere hızlı tren sayesinde birçok şehirler arası ulaşım kolaylaştı. Bu kolaylıkların içerisinde hızlı tren için biletler online ya da direkt elden satın almalar mevcut. Bu sebeple hızlı trenlerin bilet işlemleri hakkında bilmeniz gereken her şey sizler ile…

Kolay Hızlı Tren Bilet Al İşlemleri

hizli-tren-bilet
Hızlı Tren Bilet

Hızlı tren bilet alma sürecinde muhatap olduğunuz herkes sizler ile yakından ilgilenecektir. Böylece bu aşamalar süresince bir sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Bununla birlikte aşağıdaki bilgilerde hızlı tren için bilet işlemleri ile ilgili aklınızda bulunan bütün sorulara cevap bulacaksınız.

1 – Hızlı Tren Bilet Al

Bu yüzden hızlı tren için bilet satın alma işleminde ilk yapmanız gereken şey tabi ki gideceğiniz yeri ve zamanı belirlemek. Bu noktada ilk olarak online işlemler anlatılacaktır. Seçtiğiniz şehri ve zamanı tabi aynı zamanda belirlediğiniz yolcu sayısına karar verdikten sonra TCDD internet sitesini arama motorunda aratınız.

2 – TCDD E-Bilet Al

Ardından ilk olarak arama motorunda TCDD için arama gerçekleştirdiniz. Sonrasında altında bilet al seçeneği çıkacaktır. Buna tıklamanız gerek. Tıkladıktan sonra karşınıza şehir, zaman ve yolcu seçeneği için bir ekran çıkacak. Ardından bu seçenekleri isteğiniz doğrultusunda doldurmanız gerekir. Doldurduktan sonra sefer ara butonuna tıklayınız.

3 – Hızlı Tren Bilet Al – Sefer Seçimi

hizli-tren-bilet

Karşınızda çıkan ekranda seçtiğiniz tarihte ya da aralığında gerçekleşecek olan seferler belirecektir. Bu seferlerin yanında kaç koltuk olduğu veya hangilerinin boş olduğu sizlere belirtilecektir. Ardından sefer saatinizi seçin ve devam butonuna tıklayınız.

4 – Koltuk Seçimi

Öncelikle seferinizi seçiniz. Ardından karşınızda vagonlar ve koltuklar karşınıza çıkacaktır. Bu kısımdaki kadın-erkek görselleri ile hangi koltuğun dolu veya boş olduğunu anlayabilirsiniz. Trenin bazı vagonları kafe ve diğer hizmetler için kullanıldığından belirli vagonları seçemezsiniz.

Koltuk seçimi için dikkat etmeniz gereken şey trenin ve koltukların yönünü iyi belirlemek. Çünkü trenini bazı koltukları gideceği yöne düz, bazıları ise ters olacaktır. Bu yüzden eğer yolculuk boyu ters gitmek istemiyor iseniz hızlı tren bilet için yukarıda belirtilen tren yönü bilgisine dikkat etmeniz gerekir.

5 – Hızlı Tren Bilet Satın Alma İşlemi

hizli-tren-bilet

Koltuk, vagon ve cinsiyet seçiminizi yaptıktan sonra aşağıda satın al butonu olacak. İşlemlerin ardından bu butona basmalısınız. Sonrasında karşınızda kendi veya alacağınız kişinin T.C. kimlik kartı bilgileri, telefon numarası, e-posta adresi gibi bilgileri girmelisiniz. E-posta ve telefon numarası bilgilerinin doğru olması önemlidir çünkü online hızlı tren bilet bilgileriniz bu verilere gönderilecektir.

Yaş kısmında yaşlı, öğrenci veya öğretmen gibi seçenekler bulunacak. Ardından bunlardan size uygun olanı seçin. Bu işlem sonrasında biletinize uygun indirim sağlanacaktır. Bu sebeple TCDD bu indirim fırsatlarını yaşlılara, öğrencilere uygulayarak kolaylık sağlıyor. Son olarak da ödemenizi kartınız aracılığı ile yapın ve satış sözleşmesini kabul etmeyi unutmayın.

TCDD Bilet Al

Yukarıda gördüğünüz üzere online hızlı tren bilet alma işlemlerini sizler için açıkladık. Ama eğer biletinizi online istemiyorsanız bunun için gerçekleşecek olan işlem çok kolaydır. Bununla birlikte eğer bileti direkt olarak gardan alacaksanız yaşadığınız yere en yakın tren garına gitmelisiniz. Ardından burada hızlı tren bilet satış noktaları bulunur. Sonrasında orada yetkili kişiler sizinle ilgilenecektir. 

Ama bilet satın alımı için online işlemlerin en sağlıklısı olduğunu söylemekte fayda var. Çünkü hızlı tren fazla rağbet gördüğü için bilet satışı çok hızlı gerçekleşiyor. Özellikle;

  • İstanbul
  • Sakarya
  • Ankara
  • Konya
  • Gebze gibi yerlerde bilet bulma epey zor. Bu gibi yerlerin bilet kontrolü 1 hafta önceden yapılmalı.  

TCDD Bilet Fiyatları

hizli-tren-bilet

Hızlı tren bilet fiyatları son zamanlarda artmış durumda. Önceden 84 TL olan bu fiyatlar 2022 yılından itibaren 150 civarı gibi bir fiyat ile zamlanmıştır. Hatta business bilet fiyatları 600 TL civarını da görmüş durumda.

Hızlı Tren Bilet Fiyatları

Hızlı tren bilet fiyatları 2023 yılı için sayılar değişmekte. Bununla birlikte bu değişimleri gideceğiniz şehirler de belirliyor. Böylece her şehir arası mesafeler farklı olduğundan dolayı fiyatlar da bu mesafelere göre belirleniyor. Bu yüzden aşağıda bazı şehirlerin bilet fiyatları verilmiştir.

1 – İstanbul – Kocaeli YHT

Kocaeli içerisinde sadece Karaman hızlı tren garı bulunmaktadır. Bu nedenle bu trene de İstanbul; Halkalı, Bakırköy, Söğütlüçeşme, Bostancı ve Pendik tren garlarından seferler gerçekleşir. Bununla birlikte duraklar arası bilet fiyatları aşağıdaki gibi değişir.

NeredenNereyeEkonomik bilet fiyatıBusiness bilet fiyatı
İstanbul- HalkalıKaraman411 TL617 TL
İstanbul-Bakırköy Karaman411 TL617 TL
İstanbul-SöğütlüçeşmeKaraman376 TL617 TL
İstanbul- BostancıKaraman376 TL617 TL
İstanbul – PendikKaraman376 TL617 TL

2 – İstanbul – Sakarya YHT

Sakarya şehrinde ise yine sadece Arifiye  hızlı tren garı bulunmaktadır. Bu nedenle bu trene de İstanbul; Halkalı, Bakırköy, Söğütlüçeşme, Bostancı ve Pendik tren garlarından seferler gerçekleşir. Bu sebeple de duraklar arası hızlı tren bilet fiyatları aşağıdaki gibi değişir. Ayrıyeten Gebze Ada Ekspresi treni bulur. Daha ucuzdur fakat hızlı tren değildir.

NeredenNereyeEkonomik bilet fiyatıBusiness bilet fiyatı
İstanbul-HalkalıArifiye-Sakarya112 TL168 TL
İstanbul-BakırköyArifiye-Sakarya112 TL168 TL
İstanbul-SöğütlüçeşmeArifiye-Sakarya112 TL141 TL
İstanbul-BostancıArifiye-Sakarya112 TL141 TL
İstanbul-PendikArifiye-Sakarya112 TL141 TL

3 – İstanbul – Konya YHT

Konya’nın birçok ilçesinde hızlı tren garı bulunmaktadır. Bu nedenle bu ilçeler Selçuklu, Çumra ve merkez olarak Konya YHT garıdır. Ayrıca Konya İstanbul’a uzak olduğu için birçok kişiye ulaşım kolaylığı sağlıyor. Konya hızlı tren bilet fiyatlarını bulabilirsiniz.

NeredenNereyeEkonomik biletBusiness bilet fiyatı
İstanbul-HalkalıSelçuklu-Konya337 TL506 TL
İstanbul-BakırköySelçuklu-Konya337 TL506 TL
İstanbul-SöğütlüçeşmeSelçuklu-Konya306 TL459 TL
İstanbul-BostancıSelçuklu-Konya306 TL459 TL
İstanbul-PendikSelçuklu- Konya306 TL459 TL
İstanbul-HalkalıKonya YHT337 TL506 TL
İstanbul-BakırköyKonya YHT337 TL506 TL
İstanbul-SöğütlüçeşmeKonya YHT306 TL459 TL
İstanbul-BostancıKonya YHT306 TL459 TL
İstanbul-PendikKonya YHT306 TL459 TL
İstanbul-HalkalıÇumra-Konya394 TL591 TL
İstanbul- BakırköyÇumra-Konya394 TL591 TL
İstanbul-SöğütlüçeşmeÇumra-Konya394 TL591 TL
İstanbul- BostancıÇumra-Konya394 TL591 TL
İstanbul- PendikÇumra-Konya394 TL591 TL

Ankara – İstanbul Hızlı Tren

hizli-tren-bilet

Ankara hızlı tren biletler YHT’nin en çok sefer geçekleştirdiği ve biletlerin en hızlı tükendiği seferlerden biridir. bu sebeple bu sefer için yine erkenden kontrol sağlamak gerekiyor. Bu nedenle bazen yoğun istek üzerine anlık ekstra seferler bile açılıyor.

Ankara – İstanbul Hızlı Tren Bilet

Aşağıda Ankara – İstanbul seferi gerçekleştirilirken hangi duraklardan geçtiğini ve hızlı tren bilet fiyatlarını aşağıda görebilirsiniz. Böylece bu seferde Ankara, Polatlı ve Eryaman durakları bulunmaktadır. Bu sebeple En ucuz bilet fiyatları bu mesafeler aracılığı ile belirlenir.

NeredenNereyeEkonomik hızlı tren bilet fiyatlarıBusiness hızlı tren bilet fiyatları
İstanbul-HalkalıAnkara gar275 TL413 TL
İstanbul-BakırköyAnkara gar275 TL413 TL
İstanbul-SöğütlüçeşmeAnkara gar248 TL372 TL
İstanbul-BostancıAnkara gar248 TL372 TL
İstanbul-PendikAnkara gar248 TL372 TL
İstanbul-HalkalıEryaman275 TL413 TL
İstanbul-BakırköyEryaman275 TL 413 TL
İstanbul-SöğütlüçeşmeEryaman248 TL372 TL
İstanbul-BostancıEryaman248 TL372 TL
İstanbul-PendikEryaman248 TL372 TL
İstanbul-HalkalıPolatlı259 TL389 TL
İstanbul-BakırköyPolatlı259 TL389 TL
İstanbul-SöğütlüçeşmePolatlı230 TL345 TL
İstanbul- BostancıPolatlı230 TL345 TL
İstanbul-PendikPolatlı230 TL345 TL

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
5 Adımda Hızlı Tren Bilet Nasıl Alınır? Hızlı Tren Nerelere Gidiyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!