USD32,27
EURO35,00
JPY0,207600
RUB0,363000
GBP41,48
EURO/USD1,08
BIST10.165,52
GR. ALTIN2.417,64
BTC69.401,41

Gürcistan Para Birimi Nedir?

gurcistan-para-birimi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gürcistan para birimi hakkında neler biliyorsunuz? Gürcistan Asya kıtasının batısında yer almaktadır. Bu sebeple ülkemizin kuzeydoğu sınır komşusudur ve resmi para birimi olan bir ülkedir. Çeşitli ülkelerle ekonomik ilişkileri bulunan Gürcistan, Türkiye’den 90 güne kadar vizesiz geçiş imkânı vermektedir.

Gürcistan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından uzunca bir süre ekonomisinde sorunlar yaşamıştır. Fakat son yıllarda yaşanan gelişmeler ile birlikte ekonomisi toparlanmıştır. Böylece Gürcistan para birimi değer kazanmıştır. Ülkemiz ile hem turizm hem de ticaret ilişkisi bulunmaktadır. O halde 1 Gürcistan Larisi kaç TL?

Gürcistan Para Birimi Nedir?

gurcistan-para-birimi
Gürcistan Para Birimi

Gelişmekte olan bir ekonomiye sahip Gürcistan’ın para birimi Lari’dir. Gürcistan para birimi simgesi ise ₾ dir. Ayrıca Lari’nin uluslararası kısaltması GEL’dir. Bu sebeple Lari, son dönemlerde yaşanan ekonomik gelişmeler ile birlikte Türk lirasından daha değerli olmuştur.

Gürcistan Ulusal Bankası, Lari’nin dağıtımından ve denetlenmesinden sorumludur. Bununla birlikte Gürcistan larisi 25 Aralık 1995 yılında kullanıma girmiştir. Bu sebeple bugün kullanılan sembol de 8 Temmuz 2014 de tanıtılmıştır. Tüm bu gelişmelerle birlikte Gürcistan’da 2003 yılında yaşanan Gül Devriminden sonra pazar ekonomisine ve dışa açılıma daha da ağırlık verilmeye başlanmıştır.

Gürcistan ekonomisinin önemli bir kısmını hizmet sektörü oluşturmaktadır. Bu sebeple sanayisi az gelişmiştir. Ayrıca;

 • Bölgenin kaynak zenginliği çok olsa da doğalgaz ve petrol bakımından dışa bağımlıdır.
 • Tarım sektörü ise ekonominin yüzde 10’luk bir kısmını kaplamaktadır.
 • 2008 yılına kadar ekonomi düzenli bir şekilde büyümüştür.
 • 2009 yılında ise Rusya ile çıkan çatışmalar neticesinde tekrar küçülmüştür.
 • Ayrıca dünyada yaşanan mali krizler, Gürcistan’a yatırımcı gelmesini de engellemektedir.

Lari Hakkında Bilgi

Lari, Türk Lirası karşısında değer kazan para birimlerindendir. 25 Aralık 1995 yılından beri de kullanımdadır. Gürcistan para birimi Lari, Gürcü dilinde ლარი şeklinde yazılmaktadır. Bu sebeple hazine, mülkiyet gibi anlamlara karşılık gelmektedir. Ayrıca 1 Gürcistan Larisi’nin 100’de 1’i tetridir. Tetri gümüş sikke anlamına gelmektedir.

Lari, Gürcistan dışında Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinde de kullanılmaktadır. Bunun yanında Güney Osetya’nın bir kısmında ve Abhazya’da Rus rublesi kullanılıyor. Batum para birimi olarak da adlandırılan Lari, daha öncesinde de kullanımda olan Tetri, M.Ö 6. yüzyılda eski Colchis’te kullanılmakta olan eski bir Gürcü para terimi olarak adlandırılmaktadır.

Gümüş sikke denmesinin de nedeni, beyaz anlamına geldiğindendir. Ayrıca Gürcistan 5 Nisan 1993 yılında Rus rublesini terk etmiştir. Ardından Kuponi kullanmaya başlamıştır. Bununla beraber sadece banknotlardan oluşmaktadır ve bu para biriminin, alt birimleri yoktur. Banknotlar; 1 ile 1 milyon Kuponi arasındadır. Nadir de olsa;

 • 3,
 • 3000,
 • 30.000,
 • 150.000 banknotları da kullanılmıştır.

Lari Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

gurcistan-para-birimi

Lari ise 2 Ekim 1995 tarihinde Eduard Shevardnadze hükümeti tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Kesin bir şekilde kullanılmaya ise 25 Aralık 1995 tarihinde başlanmıştır. Bu tarihten sonra ise Gürcistan para birimi lari, alt para birimi ise tetri olmuştur. Yaygın olarak kullanılan Gürcistan larisi, banknot ve madeni paraları ise şöyledir:

 • 1, 2 ve 5 Lari
 • 10, 20 ve 50 Lari
 • 100 ve 200 Lari
 • 1 ve 2 Tetri
 • 5 ve 10 Tetri
 • 20 ve 50 Tetri

Gürcistan banknotlarının ön yüzünde “borjgali” olarak adlandırılan yedi kollu bir güneş vardır. Arka yüzünde ise İngilizce “Georgia” bulunmaktadır. Gürcistan sanata önem vermektedir. Bu nedenle de Gürcistan’ın banknotlarında ülke için önemli olan sanatçıların isimleri ve portreleri bulunmaktadır. Peki, 1 GEL kaç TL? Banknottaki portreler nelerdir?

1 Lari Gürcü ressam olan Niko Pirosmani / Erti Lari bulunmaktadır
2 Lari Gürcü besteci olan Zakaria Paliaşvili / Ori Lari bulunmaktadır
5 Lari Gürcü tarihçi olan İvane Cavahişvili / Huti Lari bulunmaktadır
10 Lari Gürcü şair olan Akaki Tsereteli / Ati Lari bulunmaktadır
20 Lari Gürcü devlet insanı ve yazar, İlia Çavçavadze / Otsi Lari bulunmaktadır
50 Lari Gürcü Kraliçesi olan Tamara / Ormotsdaati Lari bulunmaktadır
100 Lari Şair Şota Rustaveli / Asi Lari bulunmaktadır
200 Lari Gürcü asker ve anti bulunmaktadır
500 Lari Gürcü Kralı IV. Davit / Hutasi Lari bulunmaktadır

Gürcistan Para Birimi Ne Kadar?

Kuzeydoğu sınır komşularımızdan olan Gürcistan, gidiş geliş işlemlerinde vize şartı aramamaktadır. Bu nedenle de iki ülke arasında yoğun bir turizm ziyareti olmaktadır. Ayrıca ithalat ve ihracat ilişkisi de yoğundur. Bu sebepler doğrultusunda da ülkemizde Gürcistan para birimi değeri merak edilebiliyor. Özellikle son dönemlerde ki Gürcistan iPhone fiyatları bu durumun en temel nedenlerindendir.

1 Lari 22 Haziran 2023 itibariyle 9,23 Türk Lirasına karşılık gelmektedir. Peki, 100 TL kaç Lari yapıyor? 100 Türk lirası 10,83 Gürcistan Larisine tekabül etmektedir. Bu durumda Gürcistan para birimi değerinin Türk Lirası’ndan daha değerli olduğunu göstermektedir.

Son olarak Gürcistan ile yakın komşu olan Azerbaycan para birimi ile Ukrayna para birimi de Lari ile karıştırılabiliyor. Fakat iki ülkenin de para birimleri birbirinden farklıdır. Bu sebeple Gürcistan ile ilişkisi bulunmamaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Gürcistan Para Birimi Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!