USD32,27
EURO35,04
JPY0,207800
RUB0,362900
GBP41,54
EURO/USD1,08
BIST10.165,52
GR. ALTIN2.425,01
BTC69.582,74

Gelir vergisi düzenlemesi biran önce yapılmalı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, “En düşük devlet memuru maaşı temmuzda 22 bin liraya çıkarılırken, eşzamanlı olarak gelir vergisi tarifesinde değişiklik yapılmazsa emekçinin aldığı zam cebine girmeden elinden alınacak.

Memur vergi dilimine giriyor, zam eriyor

Serkan Sarı, “En düşük devlet memuru maaşı temmuzda 22 bin liraya çıkarılırken, eşzamanlı olarak gelir vergisi tarifesinde değişiklik yapılmazsa emekçinin aldığı zam cebine girmeden elinden alınacak. Çünkü hızlı bir şekilde bir üst vergi dilimine giren memur maaşı bir üst vergi basamağında daha fazla kesintiye uğrayacak. Aynı durum yılbaşından itibaren brüt maaşı yaklaşık 22 bin liraya yükseltilen kamu işçileri için de geçerli olacak. Bu nedenle acil olarak vergi adaletini sağlayacak yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var” dedi.

Vergide adalet sağlanmalı

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, yaptığı yazılı açıklamayla; seçim öncesi en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını açıklayan iktidarın vergi adaleti sağlaması gerektiğini belirtti. Sarı’nın açıklamaları şöyle:

“En düşük devlet memuru maaşı temmuzda 22 bin liraya çıkarılırken, eşzamanlı olarak gelir vergisi tarifesinde değişiklik yapılmazsa emekçinin aldığı zam cebine girmeden elinden alınacak. Çünkü hızlı bir şekilde bir üst vergi dilimine giren memur maaşı bir üst vergi basamağında daha fazla kesintiye uğrayacak. Aynı durum yılbaşından itibaren brüt maaşı yaklaşık 22 bin liraya yükseltilen kamu işçileri için de geçerli olacak. Bu nedenle acil olarak vergi adaletini sağlayacak yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var.

VATANDAŞ ÖDEME GÜCÜNÜN ÇOK ÜZERİNDE VERGİ VERİR DURUMDA

Vatandaşların vergi ödeme güçleri dikkate alınarak vergi vermesi, vergide eşitlik ilkesi gereğidir. Vatandaşın, yapacağı ödemenin mali gücüne göre olması Anayasa ile güvence altına alınmıştır. AK Parti iktidarının enflasyon canavarını hortlatan yanlış ekonomi politikaları yüzünden, vatandaşlar mali gücüne göre değil ödeme güçlerinin çok üzerinde vergi verir durumdalar. Bu durum gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde esas alınan tarifeden kaynaklanmaktadır ve bu tarife, ‘ödeme gücüne göre vergileme ilkesi’ne ters düşmüştür. Çözüm; çalışanları ücretlerinin vergiye konu olan matrahındaki artışları eritemeyecek, ödeme gücüne göre vergileme ilkesi açısından gerçek ödeme gücü kadar bir yasal düzenlemeyi hayata geçirmektir.

“AK PARTİ İKTİDARININ TERCİHİ NE EMEKTİR NE DE ALIN TERİ”

Seçim öncesi ‘asgari ücret 500 dolar’ olacak diyen AK Parti iktidarı, 20 Haziran’da asgari ücrete yüzde 34 artışla 11 bin 402 TL yaptı. Yani o gün asgari ücret 485 dolardı. 10 gün sonra geldiğimiz noktada asgari ücret 438 dolar. Asgari ücretlinin kaybı yaklaşık 50 dolar. Yani 1300 TL. Diğer yandan devlet kasasından sermaye aktarımı yapılan bir sistem haline gelen ve iktidarın dolardaki artışı durdurabilmek için ortaya koyduğu Kur Korumalı Mevduat’ı (KKM) yıl sonuna kadar uzattılar. Devletin bütçesine yani vatandaşın sırtına yük olan bu sistemde vergi istisnaları korunurken vatandaşın emeğinin karşılığı aldığı ücrette vergi yükünü hafifletmemek büyük bir çelişkidir. Bu çelişki açıkça göstermektedir ki AK Parti iktidarının tercihi ne emektir ne de alın teri.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Gelir vergisi düzenlemesi biran önce yapılmalı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!