USD32,21
EURO34,88
JPY0,207000
RUB0,357500
GBP40,90
EURO/USD1,08
BIST10.792,53
GR. ALTIN2.414,49
BTC67.406,40

Unutulmaz Fenerbahçe Galatasaray Derbileri

Metin Oktay
Metin Oktay
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fenerbahçe Galatasaray derbileri, futbolseverlerin en çok ilgi gösterdiği karşılaşmaların başında geliyor. Bu iki ezeli rakibin mücadelesi, milyonları ekrana kitlemeyi başarıyor. Söz konusu Fenerbahçe Galatasaray derbileri olduğunda ortaya çopu zaman efsanevi görüntüler çıkabiliyor.

Biz de bu iki rakibin tarihteki en unutulmaz karşılaşmalarını sizler için derlemek istedik. İşte, Türk futbol tarihinin en unutulmaz Fenerbahçe Galatasaray derbileri:

Tüm Zamanların En Efsanevi Fenerbahçe Galatasaray Derbileri

fenerbahce-galatasaray-derbileri

Fenerbahçe Galatasaray derbileri son 10 yıl boyunca seyirciyi ekrana kilitlemeyi başarıyor. Aslında bu iki rakibin mücadelesi, tüm Türk futbolu tarihinden beridir devam ediyor. Biz de iki büyük takımın tarihteki en unutulmaz karşılaşmalarını sizlere aktarmak istedik. İşte, Fenerbahçe Galatasaray derbileri arasdında öne çıkan 10 önemli maç:

En Unutulmaz Fenerbahçe Galatasaray Derbileri
18 Aralık 1960 Derbisi
26 Mart 2000 Derbisi
11 Mayıs 2005 Derbisi
6 Kasım 2002 Derbisi
3 Mayıs 1989 Derbisi
12 Mayıs 2012 Derbisi
18 Ekim 2014 Derbisi
16 Şubat 2002 Derbisi
7 Şubat 2001 Derbisi
7 Aralık 2011 Derbisi

Bu on derbinin her biri iki takımın taraftarları tarafından tarihte en iyiler olarak adlandırılıyor. Öyle ki bahsi geçen maçların büyük bir kısmı, taraftarlar tarafından dönüp dolaşıp yeniden izleniyor. Zaten FB ve GS maçları için de Türkiye’nin en efsanevi maçları olarak bahsediliyor.

1- Fenerbahçe Galatasaray Derbileri 18 Aralık 1960

Söz konusu 18 Aralık 1960 derbisi olduğunda akla gelen isimlerin başında efsane futbolcu Metin Oktay gelir. Bunun nedeni de Oktay’ın bu derbide tam 4 gol atmasıdır. Her daim takımına olan bağlığı ile ön plana çıkan Oktay, bu galibiyetin en önemli temsilcilerinden biridir. 18 Aralık 1960 tarihinde oynanan derbide Galatasaray, Fenerbahçe’yi tam 5-0 mağlup etmiştir.

2- Samuel Johnson Maçı: 26 Mart 2000 Derbisi

Fenerbahçe Galatasaray derbileri arasında adından söz ettiren bu maçın diğer adı da Samuel Johnson Maçı’dır. Bunun nedeni de Johnson’ın Galatasaray’ı mağlup edecek olan tek gole imza atmasıydı. Peki, yalnızca tek golun atıldığı bu derbi neden bu kadar önemlidir?

O dönemde Galatasaray, rakipleriyle olan karşılaşmalarını farkla kazanan bir takımdı. Öyle ki derbiden önce GS, FB’nin tam 25 puan önündeydi. Dolayısıyla herkes maçın galibinin Galatasaray olacağını düşünüyoru. Ta ki Samuel Johnson’ın golüne kadar…

3- 11 Mayıs 2005 Derbisi 5-1 Skoru

fenerbahce-galatasaray-derbileri
Fenerbahçe Galatasaray Derbisi

Tarihler 11 Mayıs 2005’i gösterdiğinde Türkiye Kupası Finali için iki ezeli rakibin buluşması vardı. Sarı kırmızılı takım, güçlü rakibini bu maçta 5-1 mağlup etmeyi başarmıştı. Maçın öne çıkan ismi ise GS futbolcusu olan Franck Ribery idi.

5-1 skoru, GS ve FB derbileri arasında en çok dillendirilen skorlardan biri haline geldi. Dolayısıyla 11 Mayıs 2005 derbisi de iki tamının en çok anılan derbilerinden biri oldu.

4- 6-0 Efsanesi: 6 Kasım 2002 Derbisi

Fenerbahçe Galatasaray derbileri arasında hiç şüphesiz ki en çok ilgi gören maç 6 Kasım derbisidir. Öyle ki bu derbinin sonucu günümüz futbolunda dahi konuşulmaya devam etmektedir. Hatta GS – FB 6 Kasım 2002 derbisi için Türk futbol tarihinin en meşhur derbisi demek de mümkündür.

Tarihler 6 Kasım 2022’yi gösterdiğinde FB, kendi tarihinin de en büyük galibiyetlerinden birini almıştı. Fenerbahçe Galatasaray derbileri sonuçları arasında öne çıkan bu galibiyet GS’nin en büyük mağlubiyetlerinden biriydi.

5- 3 Mayıs 1989 Derbisi: Türkiye Kupası Çeyrek Final

fenerbahce-galatasaray-derbileri

Türkiye Kupası için bir araya gelen iki rakibin bu maçı da en çok konuşulan derbiler arasında yer alıyor. Maçta GS, 3-4 mağlubiyeti ile ne yazık ki kupaya veda etmek zorunda kalıyor. Fakat bu derbinin öne çıkan olayı maçın sonucu değildir. Rakibinin karşısında 3-0 mağlup olan FB, maçı döndürmeyi başarmıştır.

6- 12 Mayıs 2012 Derbisi

Her iki takımın da şampiyonluk hayalleri aslında ikilinin karşılaşmaları ile netleşiyordu desek yalan olmaz. Fenerbahçe, Galatasaray ile olan derbilerde genellikle şampiyonluk için iddialı bir takım olarak sahaya çıkıyordu. Elbette aynı durum Galatasaray için de geçerliydi. Dolayısıyla 12 Mayıs 2012 derbisi de bu iki takımın şampiyonluk hayalleri için kritikti.

Maçta, her iki taraftan da hiç gol gelmedi. Fakat bu durum zaten lider konumda olan Galatasaray’ın işine yaradı. Sonuçta şampiyon olan sarı kırmızılı takım oldu.

7- 18 Ekim 2014 Derbisi ve Sneijder Etkisi

fenerbahce-galatasaray-derbileri

18 Ekim 2014 derbisinin GS taraftarları için anlamı oldukça fazladır. Bunun nedeni de gollerin maçın son bölümünde gelmesidir. Galatasaray’ın o dönemki yıldızı olan Wesley Sneijder dakika 88 ve 90’da attığı iki golle GS taraftarının gönlüne taht kurmuştur. 2-1 tamamlanan maçın son anda belirlenen galibi de yine Galatasaray olmuştur.

8- 16 Şubat 2002 Derbisi: Kırmızı Kartların Derbisi

Şüphesiz ki her iki takım için kritik bir maç olan 16 Şubat derbisi, GS için daha can sıkıcıydı. Maçın sonucu FB’nin 1-0’lık galibiyeti oldu. Fakat maçta öne çıkan detaylar arasında Galatasaray’ın tam tamına 4 kırmızı kart görmesi yer alıyordu. Öyle ki maçın hakemi olan Ali Aydın, derbi sonrasında maçın en çok konuşulan ismi olmuştu.

Kırmızı kartların derbisinde işte şu kilit isimler oyun dışı kalmıştır:

  • Emre Aşık
  • Hasan Şaş
  • Bülent Korkmaz
  • Batista

9- 7 Şubat 2001 Derbisi: Beraberlik

Fenerbahçe Galatasaray derbileri arasında sonucu ile öne çıkan derbilerden biri de 7 Şubat 2001’dir. FB ve GS tarihinde önemli bir yere sahip olan derbide skor 4-4 sonuçlanmıştır. Fakat atılan penaltılar sayesinde kazanan sarı lacivertli takım olmuştur. Öyle ki maçın heyecanı günümüzde dahi hala konuşulmaya devam eden konulardan biridir.

10- 7 Aralık 2011 Derbisi ve Fatih Terim’in Dönüşü

fenerbahce-galatasaray-derbileri

Başlıktan da anlayacağınız üzere 7 Aralık 2011 derbisi, Galatasaray’ın başarısı ile sonuçlanmıştır. Bunun nedeni olarak Fatih Terim’in takıma geri dönmesi gösterilir. GS taraftarı tarafından çok sevilen Terim, takımını bir kez daha galibiyete taşımayı başarmıştır.

7 Aralık 2011 derbisinde skor 3-1 olarak kayda geçmiştir. Sarı lacivertli takımın tek golünü ise dönemin en sevilen futbolcusu olan Alex atmıştır.

Fenerbahçe Galatasaray Derbileri En Çok Kim Kazandı?

Fenerbahçe Galatasaray derbileri en çok kazanan takım, konuya dair en merak edilen sorulardan biridir. Öyle ki konuya dair bir Vikipedi sayfası bile bulunuyor. Türkiye furbol tarihinde kilit rol oynayan GS ve FB derbileri, tüm futbolseverler için önem taşıyor.

GS ve FB derbilerinde en çok kazanan istatistiklerini de şu şekilde sizlere sunabiliriz:

  • Toplam Oynanan Derbi Sayısı: 398
  • En Çok Kazanan Takım: Fenerbahçe (147 Maç)
  • En Çok Gol Atan Futbolcu: Zeki Rıza Sporel (29 Gol)
  • İlk Oynanan GS ve FB Derbisi: 17 Ocak 1909 – FB 0 – Galatasaray 2

Galatasaray Fenerbahçe 7-0 Doğru Mu?

fenerbahce-galatasaray-derbileri

Her iki takımla ilgili gündeme gelen konulardan bir diğeri de 7-0’lık skordur. Buna göre Galatasaray’ın Fenerbahçe’yi tam 7 farkla mağlup ettiği söylenir. Aslında bu maç da futbol tarihinin en özel maçlarından biridir. Fenerbahçe Galatasaray derbileri hakkında iddia edilen bu skor büyük ihtimalle doğrudur.

7-0’lık maçın oynandığı tarih 12 Şubat 1911’dir. Dolayısıyla maçın kaydına ulaşabilmek ne yazık ki mümkün değildir.

Fenerbahçe Galatasaray Derbisi Ne Zaman?

Fenerbahçe Galatasary derbisi 2023 yılı içerisinde iki kez oynanacaktır. İkili arasındaki son maç 4 Haziran 2023 tarihinde oynanmıştır. Gelecek olan derbi ise 24 Aralık 2023 tarihindedir. Oynanan son derbideki skor da 3-0 olup GS, FB’yi mağlup etmiştir.

Bunun yanı sıra Fenerbahçe Galatasaray Süper Kupa finalinin de 30 Aralık’ta oynanacağı biliniyor. Fakat bu noktada en çok dikkat çeken detaylar arasında kupa finalinin Suudi Arabistan’da oynanacağı detayı yer alıyor.

Sık Sorulan Sorular

fenerbahce-galatasaray-derbileri

Fenerbahçe Galatasaray derbileri hakkında en çok dikkat çeken maçları sizlere aktarmak istedik. Yine de Fenerbahçe Galatasaray derbileri için merak edilen diğer detaylara da yer vermek isteriz.

FB GS Maçlarında En Çok Kim Kazandı?

Fenerbahçe Galatasaray derbileri arasında en çok kazanan takım 147 galibiyet ile Fenerbahçe olmuştur. Elbette bu skor 2023 yılı verilerine göre güncellenmiştir.

GS FB yi En Fazla Kaç Farkla Yendi?

Derbi maçlarında ortaya çıkan skorların bazıları tartışmalı olabiliyor. Bunun nedeni de aslında geçmiş tarihlerde maçın kayıt altına alınmamış olması oluyor. Fakat GS taraftarlarının iddiasına göre FB ve GS arasındaki en büyük farkın 7-0 olduğu söyleniyor. Bu iddia da pek çok kişiye göre doğruluk payı taşıyor.

Fenerbahçe 6 0 Kime Yenildi?

Fenerbahçe Galatasaray derbileri arasında en çok dikkat çeken maç 6-0’lık GS galibiyetidir. 6 Kasım 2002 derbisinde GS, ezeli rakibini büyük bir farkla yenmeyi başarmıştır. Öyle ki bu derbi, günümüzde dahi en çok konuşulan futbol olaylarından biri olmuştur.

Galatasaray 7 0 Hangi Takımı Yendi?

Galatasaray’ın 1911 yılında oynanan derbide Fenerbahçe’yi 7-0 mağlup ettiği söyleniyor. Bu skor, FB tarafından tartışmalı kabul edilse de aslında gerçeklik payı taşıyor. Fakat söz konusu derbinin kaydı olmadığı için taraflar iddialarını tam olarak destekleyemiyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Unutulmaz Fenerbahçe Galatasaray Derbileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!