USD31,04
EURO33,62
JPY0,208000
RUB0,333700
GBP39,46
EURO/USD1,08
BIST9.374,20
GR. ALTIN2.032,38
BTC51.748,11

EYT Düğümü Aralıkta Çözülüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 milyona yakın vatandaşın merakla beklediği EYT için Aralık ayı son viraj.

Formül bire indi

Hükümete yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre emeklilikte yaşa takılanların durumunda aralık ayında her şey netleşmiş olacak. Uzmanların üzerinde çalıştığı formüle göre asgari prim ve yıl şartı ön plana çıkıyor. Bu durumda eksik primi olanlar ne yapacak? Vatandaşın cevap beklediği bir çok soru var.

Ayrıntılı detaylar henüz belli olmasa da, alınan bilgiye göre tek bir formül üzerinde duruluyor. Bu formülün son detayları da aralık ayında açıklanacak.

Meclis karar verecek

En geç aralık ayında mecliste olması planlanan EYT çalışmasında isteğe bağlı sigorta ayrıntısı göze çarpıyor. Bu sigortadan eksik primi olanlar faydalanabilecek. Diğer bir eksik prim tamamlama yolu da hizmet tespit davası ile olabilecek. Bu şekilde işe giriş tarihini öne çekilebilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’de, emeklilikte yaşa takılanlar sorununun en geç aralık ayında Meclis’e intikal ettirileceğini söyledi.

EYT Kimleri kapsayacak?

EYT denildiğinde 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayanlar akla geliyor. O tarihten önce kadınlar 20 yıl, erkekler 25 yıl ve 5 bin gün sigortalılık süresiyle emekli olabiliyordu. Sonrasında kanun değişikliği yapılarak yaş şartı ve kademeli sistem getirildi.

Ayrıca erkek çalışanlar askerlik süresini de saydırarak sigortalılıklarını geriye götürebiliyorlar. Kadınlar da doğum borçlanması ile doğum izinlerini saydırabiliyorlar.

EYT’li kaç kişi var?

Nisan 2022 itibarıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı işçi ve esnaf sayısı yaklaşık 20 milyon kişi. Tahminlere göre bu 20 milyon kişinin yaklaşık 6 milyonu EYT sorunu yaşıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 4 Temmuz tarihinde yaptığı açıklamada “Türkiye’nin her sorunu çözülmesi gereken dosya olarak önümüzde duruyor. Bu, önümüzdeki dosyalardan, çözülecek şeylerden biri.” demişti.

Beklenen formüle göre yaş şartı kademeli olarak düşürülecek, maaşlarda belirli oranlarda kesinti yapılarak emeklilik tarihini öne çekilecek, erkeklerde 9000, kadınlarda 7200 gün prim şartı aranacak. Bu konuda aralık ayında meclise gelecek olan düzenlemenin, ocak 2023 ayından itibaren yasalaşması ve uygulamaya geçilmesi planlanıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
EYT Düğümü Aralıkta Çözülüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!