USD32,79
EURO35,53
JPY0,204000
RUB0,371100
GBP42,05
EURO/USD1,08
BIST10.893,14
GR. ALTIN2.489,99
BTC57.672,24

Ekonomik kriz tarlaları yabancılara sattırıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yabancılara arazi satışının ilçelerde toplam yüz ölçümünün yüzde 5’ini geçmeyecek şekilde sınırlandırılması için kanun teklifi verdi. Gürer, “Ekonomik kriz nedeniyle çiftçiler tarlalarını yabancı şirketlere, kişilere satıyorlar. Ekonomik krizin etkisiyle arazimiz el değiştiriyor” dedi.

Ekonomik kriz tarlaları yabancılara sattırıyor

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yabancılara arazi satışının ilçelerde toplam yüz ölçümünün yüzde 5’ini geçmeyecek şekilde sınırlandırılması için kanun teklifi verdi. Gürer, “Ekonomik kriz nedeniyle çiftçiler tarlalarını yabancı şirketlere, kişilere satıyorlar. Ekonomik krizin etkisiyle arazimiz el değiştiriyor” dedi.

 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yabancılara arazi satışının sınırlandırılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdiğini açıkladı. Teklifte, yabancıların Türkiye’de edindikleri taşınmazların o ilçenin toplam yüz ölçümünün yüzde 5’ini geçmemesi öngörüldü. Gürer, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Bakanlıklara soru önergesi verdik

“Son 10 yılda 20 milyon metrekare tarım arazimiz yabancılara satılmış. Bakanlıklara soru önergesi veriyoruz her bakanın verdiği bilgi değişkenlik gösteriyor. Şu anda ülkemizde ne kadar tarım arazisinin yabancılara satıldığını bilmiyoruz. Buna bir sınırlama getirmek gerekiyor çünkü ekonomik kriz nedeniyle çiftçiler tarlalarını yabancı şirketlere, yabancı kişilere satıyorlar. Ekonomik krizin etkisiyle arazimiz el değiştiriyor. Bunun sınırlandırılması için bir kanun teklifi verdim. İlçelerde yüzde 5’i yabancı şirket ve yabancı kişi arazi alımı geçmemesi lazım. Çünkü topraklarımız el değiştiriyor. Çiftçi, ‘Filistin’e döneceğiz böyle giderse’ diyor. Yabancılara arazi satışı, konut satışı da sınırlandırılmalı. Bununla ilgili yeni bir düzenlemeye gidilmeli. Bunun için de kanun teklifimizi TBMM Başkanlığı’na sunduk. Yabancılar verimli tarım arazilerini alıyorlar, arazilerimiz el değiştiriyor.”

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ekonomik kriz tarlaları yabancılara sattırıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!