USD32,21
EURO34,98
JPY0,206700
RUB0,351900
GBP41,11
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.419,58
BTC68.708,19

Dünyadaki En Hızlı Araba Hangisi? 20 Hız Makinesi Ve Özellikleri

dunyanin-en-hizli-araba
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyadaki en hızlı araba listesini öğrenmek hız tutkunlarının merak ettiği bir konudur. Yıllardır süregelen ve bu konuda ciddi anlamda profesyonelleşmiş markaların en damga vuran modelleri aşağıda verilmiştir. Adeta bir hız makinesini andıran bu araçlarda özellikler ve saatteki ortalama hızları dudak uçuklatan seviyededir.

Dünyadaki En Hızlı Araba Modelleri Nelerdir?

Yıllara göre değişkenlik gösteren dünyadaki en hızlı araba modelleri oldukça fazladır. Özellikleri, güçleri, markaları farklı olan araçlar çeşit çeşittir. Dünyanın en hızlı 3 arabası ve saatteki hızları aşağıdaki gibidir:

Daha detaylı özelliklerinin verildiği ve birbirinden farklı olan araçların sıralaması aşağıdaki gibidir:

1 – Devel Sixteen

dunyanin-en-hizli-araba
Dünyanın En Hızlı Araba Listesi

Dünyanın en hızlı 1.arabası olarak karşınıza çıkan bu model muhtemelen sadece pist kullanımı için tasarlanıyor. 5000 beygirlik gücüne sahip olan bu model kağıt üzerinde 500km/sa üstünde hıza çıkabiliyor. Söylentilere göre normal yollarda kullanılması için V8 sürümü geliştiriliyor.

2 – Koenigsegg Jesko Absolut

dunyanin-en-hizli-araba

Dünyanın en hızlı ikinci arabası olmak için kolları sıvayan İsveçli otomobil üreticisi Koenigsegg, yeni bir dünya rekoru için bu aracı üretmiştir. 1600 beygir gücünde olan bu araç 500km/s hız barajını aşabileceği tahmin ediliyor.

3 – Hennessey Venom F5

dunyanin-en-hizli-araba

Yaklaşık 2000 beygir gücünde olan bu otomobil saatte 484 km azami hıza ulaşabiliyor. Yalnızca 24 adet üretilmiş olan bu aracın 18 kilogramlık bir tavanı bulunmaktadır. Ve tabiî ki çıkarılıp takılabilen bir özelliğe sahiptir. Dünyanın en hızlı arabaları kategorisinde bulunan bu marka Amerika menşeilidir.

4 – Bugatti Bolide

dunyanin-en-hizli-araba

1850 beygir gücüne sahip olan bu araç hız konusunda her zaman iddialı olan Bugatti markasına aittir. Saatte 500 km/h maksimum hızı koruması bekleniyor. Klasik spor otomobillerden olan bu model yalnızca pistlerde kullanılması hedefleniyor. 2024 yılında sınırlı sayıda üretilecek dünyadaki en hızlı araba modellerindendir.

5 – Bugatti Chiron Super Sport 300+

dunyanin-en-hizli-araba

Lüks hiper otomobilleriyle ön plana çıkan Bugatti markasının Chiron Super Suport 300+ modeli 1578 beygir gücüne sahiptir. Araç saatte 490,5 km/s ile kısıtlandırılmış maksimum hıza sahiptir. İç mekanı turuncu detaylara sahip olan ve özel alcantara kumaş uygulamasına sahip bir modeldir.

6- SSC Tuatara

dunyanin-en-hizli-araba

Dünyadaki en hızlı araba çeşitlerinden olan bu model saatte ortalama 455.2 kilometrelik hız yapabilme özelliğine sahiptir. 1750 beygir gücüne sahip bu araç birçok marka ile yarış içerisindedir. Ayrıca dünyanın en hızlı seri üretim otomobili olarak da ön plana çıkmıştır.

7 – C Zinger 21c

dunyanin-en-hizli-araba

Hem elektrikli araba olarak hem benzinle çalışan ve dünyadaki en hızlı araba listesinde bulunan bu aracın 1267 beygir gücü bulunmaktadır. Maksimum hız değeri 452 km/s’ye kadar yükselen bu araba V8 motora sahiptir. Sınırlı sayıda üretilen bir araçtır.

8 – Koenigsegg Agera RS

dunyanin-en-hizli-araba

Bugatti’nin elindeki hız unvanını alarak dünyadaki en hızlı araba olma hakkını kazanmıştır. 1360 beygire sahip olan bu araç ortalama 447 km/s hıza erişerek bu unvanı almaya hak kazanmıştır. Koenigsegg en hızlı arabası olan ve markanın en hızlı satan nadide modellerinden birisidir.

9 – Hennessey Venom GT

dunyanin-en-hizli-araba

Uzay merkezi pistinde dünyadaki en hızlı araba olma hakkını kazanan bu modelden yalnıza 29 adet üretilmiştir. Ortalama 435,31 km/s hıza sahip olan bu araç çift turbo şarjlı motora sahiptir. Karbon fiber kaporta ve karbon fiber jantlara sahiptir.

10 – Bugatti Veyron 16.4 Super Sport

dunyanin-en-hizli-araba

Üretildiği yıllarda dünyadaki en hızlı araba unvanını alan ve hala da birçok markaya taş çıkaran bu model ortalama 431 km/s hız ile rekor kırmıştır. Bugatti’nin en hızlı arabası olan ve otomotiv mühendisliğinin zirvesini temsil eden bu araç 48 adet üretildiği için hala açık arttırma yoluyla el değiştirmektedir.

11 – McLaren P1

dunyanin-en-hizli-araba

Maksimum hız ortalama 349 km/h olan ve bir zamanlar dünyadaki en hızlı araba olan bu araç 905 beygir gücüne sahiptir. İngiliz üreticilerinin yapmış olduğu bu araçta diğer araçlara göre daha fazla üretilerek 375 adet üretilmiştir.

12 – Mercedes-AMG One

dunyanin-en-hizli-araba

Formula 1 motorunu yol arabasına aktaran bu arabanın beygir gücü 1063’tür. Maksimum hızı 349 km/s olan bu araç dört elektrikli motora sahip olarak üretilmiştir. Hava menfezlerinin bile kişinin istediğine göre değiştiği bu model 275 adet üretilmiştir.

13 – Lamborghini Sian FKP 37

dunyanin-en-hizli-araba

Markanın ilk hibrit modeli olan bu aracın maksimum hızı 349 km/sa’tir. Ayrıca sadece 63 adet üretilen bu araç adeta bir uzay aracına benziyor. 819 beygir gücüne sahip bu araç bu markanın trafiğe çıkan en güçlü aracı olma özelliğini taşımaktadır.

14 – Lotus Evija

dunyanin-en-hizli-araba

Dünyanın en hızlı araba sıralaması içerisinde bulunan ve ilk elektrikli hiper model olan bu araç her biri 500 beygirden oluşan 4 elektrikli motordan oluşmuştur. Toplamda 2000 beygir gücüne sahip olan bu aracın hızı 349 km/sa’tir. Özellikleriyle ciddi anlamda iddialı olan bu araç tekerden çekişli olduğu için muhteşem bir yol tutuş özelliğine sahiptir.

15 – Ferrari Enzo

dunyanin-en-hizli-araba

Markanın kurucusunun adını taşıyan ve en özel modellerden olan bu araç maksimum saatte 352 km/sa giderek dünyadaki en hızlı araba listesine adını yazdırmıştır. 660 beygir gücüne sahip olan bu model bulunduğu dönemin oldukça gözde araçlarından olmuştur.

16 – Pininfarina Battista

dunyanin-en-hizli-araba

Dört elektrikli motordan oluşan ve saatte 352 kilometre hıza sahip bu araç dünyadaki en hızlı araba çeşitlerindendir. Çabuk hızlanma özelliği ile ön planda olan bu araç 100 km hıza iki saniyenin altında çıkmaktadır. Ayrıca 1900 beygir gücüne sahiptir.

17 – Aston Martin One-77

dunyanin-en-hizli-araba

Saatte 354 km/sa hıza ulaşabilen bu araç dünyadaki en hızlı araba modellerindendir. İngiliz tasarım efsanesi olan bu model yalnızca 77 adet üretilmiştir. 700 beygir gücüne sahip olan aracın en gü.lü motorlardan olan V12 motoru bulunur.

18 – Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae

dunyanin-en-hizli-araba

Maksimum hızı 354 km/sa olan araçta 7 vites bulunur. 700 beygir gücü bulunur. 100 km hızı 2.9 saniyede tamamlayan bu model devasa kanatlarıyla da kendine hayran bırakmaktadır. 963 tane üretilen bu araç süper otomobil gücüne sahiptir.

19 – Pagani Huayra Codalunga

Çift turbolu V12 motoru ile saatte 354 km/sa hıza ulaşan model 864 beygir gücüne sahiptir. Arkadan çıkan dörtlü egzoz boruları seramikten oluşuyor. Ayrıca 7 vitesli otomatikleştirilmiş bir manuel veya debriyaj pedallı kurulum seçeneği mevcuttur.

20 – Pagani Zonda R

375 km/sa hız ile 900 beygir gücüne sahip bu araç son derece nadir bulunur. Çünkü dünyada sadece kendisinden 5 tane olan bu araç sadece pistlerde kullanım için uygundur. İtalyan üreticilerin çıkardığı bu parça Huayra’nın üst versiyonu olarak çıkarılmıştır.

Dünyadaki En Hızlı Araba Modelleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

dunyanin-en-hizli-araba

Hız tutkunlarının merak ettiği dünyadaki en hızlı araba listesi yukarıda verilmiştir. Modeller, markalar, beygir gücü, hızı gibi tüm detaylarının verildiği bu yazıda diğer merak edilen noktalar aşağıda verilmiştir.

1 – Dünyadaki En Hızlı Araba Kaç Beygir?

5007 beygir gücüyle 2024 yılının dünyadaki en hızlı araba modelleri arasında bulunan Devel Sixteen’nin henüz eşine rastlanılmamış bir modeldir. Hızıyla tüm mevcut rekorları kıran bu model de hala kendini geliştirmeler devam etmektedir.

2 – Dünyanın En Hızlı Arabası Bugatti mi?

Dünyadaki en hızlı araba modeli Bugatti’dir diyemeyiz. Ancak yüksek hızıyla dünyadaki en hızlı araba modelleri arasında konumunu alan bu araç elde ettiği 490,5 km/sa hızla bu unvanı almıştır. En hızlı arabalar:

3 – 600 Beygir Araba Kaç Basar?

Dünyadaki en hızlı araba modellerinden bazılarının sahip olduğu bu beygir gücünde araçlar yaklaşık 500km/sa azami hıza sahiptir. Ayrıca sıfırdan 100 km/sa hıza 2,1 saniyede çıkabilir.

4 – En Hızlı BMW Hangisi?

Kendi markası içerisinde dünyadaki en hızlı araba modeli M serisidir. Otomobil tutkunlarını gözdesi olan bu M serisi BMW’ ler yüksek performansıyla herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

5 – Türkiye’de En İyi Arabalar Hangileridir?

  • Nissan
  • Peugeot
  • BMW
  • Toyota

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dünyadaki En Hızlı Araba Hangisi? 20 Hız Makinesi Ve Özellikleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!