USD32,87
EURO35,68
JPY0,213300
RUB0,378400
GBP42,47
EURO/USD1,08
BIST11.066,33
GR. ALTIN2.549,34
BTC66.486,63

Devlet Bahçeli Siyasi Hayata Nasıl Başladı? Hangi Partilerde Bulundu?

devlet-bahceli
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet Bahçeli Türk siyasetinde adı çokça geçen siyasetçilerdendir. Bahçeli uzun yıllardan beri Türkiye Cumhuriyeti siyasetinde aktif olarak rol almaktadır. Gençlik dönemlerinde Alpaslan Türkeş’in seminerlerine giderek erken yaşta siyaset ile tanışmıştır. Bunun yanı sıra akademik olarak da kendini geliştirmiş ve yüksek lisans ile doktorasını tamamlamıştır.

Devlet Bahçeli ve Ailesi

Devlet Bahçeli’nin babası nereli sorusunun cevabı Osmaniye ‘dir. Halk kendisini bir tüccar olarak tanımaktadır. Ayrıca Salih Bahçeli çiftçilikle de uğraşmıştır. Annesinin ismi ise Samiye Bahçeli’dir. Devlet Bahçeli  iki kız ve bir erkek kardeşe sahiptir. Kardeşlerinin isimleri ise şöyledir:

 • Turan Bahçeli
 • Semiha Bahçeli
 • Nurten Fettahlıoğlu
devlet-bahceli

Devlet Bahçeli Kaç Yaşındadır?

Devlet Bahçeli  1 Ocak 1948’de doğmuştur. Doğum yeri Osmaniye olan Bahçeli 75 yaşındadır.  Kendisi siyasi hayatı boyunca 7 dönemde Osmaniye milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir.

Eğitim  Hayatı

Eğitim hayatı Osmaniye’de başlayan Devlet Bahçeli orta öğrenimini İstanbul’da devam ettirmiştir. Üniversiteyi ise Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’nde tamamlamıştır. Bunun yanı sıra 1972’de iktisatta yüksek lisansa başlamıştır. Aynı zamanda bu dönemde asistanlık yaptı. Bu sırada Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği kurucu üyelerinde ve başkanlarından birisi konumda görev almıştır. Ayrıca Üniversite Akademi ve Yüksekokulları Asistanlığı başkanlığı görevi de yapmıştır.

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat anabilim dalından iktisat doktoru unvanı almış ve 1987’ ye kadar öğretim üyeliği yapmıştır. Devlet Bahçeli doktor mü sorusu aslında buradan gelir. Kendisi bu alanda iktisat alanında doktora yaptığı için bu unvanı kazanmıştır. Bu dönemde Türkiye ve Dünya ekonomisi ve Türk tarihi dış politika gibi konularda çalışmalarla ilgilendi. Bahçeli aynı zamanda farklı konularda kitaplar da yazdı.

Siyasi Kariyeri

devlet-bahceli
Devlet Bahçeli

Devlet Bahçeli gençlik yıllarında Alparslan Türkeş’in seminerlerine gidiyordu. Aynı zamanda akademik kariyerine devam eden Bahçeli 1967’de Ülkü Ocakları kurucusu ve yöneticisi oldu. 1970-71 arası Milli Türk Talebe Birliği’nin genel sekreterlik görevini yürüttü.

1980 darbesi ile hapse giren Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkücü kuruluşların davalarının her platformda savunulması için çalışmalar yaptı. Bunun üzerine Alparslan Türkeş, Devlet Bahçeli’den göreve göreve gelmesini istedi. Bu dönemde öğretim üyesi görevini yerine getiriyordu. Bu görevinden istifa etti ve parti yönetimine girdi. Böylece tam anlamıyla siyasi hayatı başladı. Zaman zaman farklı görevlerde bulundu.

Görev Alanları

Devlet Bahçeli uzun yıllardan beri siyasetle iç içe olan bir liderdir. Bu yüzden farklı alanlarda görevler almıştır. Milliyetçi Hareket Partisi bünyesinde genel başkanlıktan önce

 • Genel Sekreterlik
 • Genel Başkan Yardımcılığı
 • Merkez Yönetme Kurulu Üyeliği
 • Merkez Karar Kurulu Üyeliği
 • Genel Başkan Başdanışmanlığı alanlarında görev almıştır.

Bu sürece 6 Temmuz 1997’de MHP Genel Başkanlığı izlemiştir. Genel başkanlık döneminde ise

 • 1999-2002 yıllarında Başbakan Yardımcılığı görevini üstlenmiş ve Rahşan Affı olarak bilinen affın çıkaranlar arasında bulunmuştur.

Cumhur İttifakı

devlet-bahceli

20 Şubat 2018’de Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Cumhur İttifakı adında bir seçim ittifakı oluşturmuştur. Barajda ittifakın oylarının toplamının geçmesinin yeterli sayılacağı ittifak kanunu sayesinde siyasi partilerin seçimlerde başka siyasi partileri desteklemesini yasaklayan hüküm kalktı. Bu ittifakta Büyük Birlik Partisi de yer aldı.

Bahçeli’nin genel başkanı olduğu Milliyetçi Hareket Partisi 2018 Türkiye genel seçimlerine Cumhur İttifakı ile katıldı. Bahçeli Milliyetçi Hareket Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacağını, partinin aday olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıkladı. Böylece[Erdoğan 2018 seçimlerinde %52,6 oy alarak cumhurbaşkanı seçildi. Parti %11,10 oy alarak 49 milletvekili ile meclise girdi ve  Cumhur ittifakı toplamda %53,66 oy aldı.

2019 yerel seçimlerinde de Cumhur İttifakı ile seçime giren Milliyetçi Hareket Partisi; İstanbul, Ankara ve İzmir’de aday göstermeyerek AK Parti’yi göstereceği adayları destekleme kararı aldı. Buna karşılık AK Parti bunu bir jest olarak kabul etti ve AKP’de Adana, Mersin, Manisa, Kırklareli ve Osmaniye’de belediye başkan adayı göstermedi.

Katıldığı seçimler

Devlet Bahçeli ve partisi bugüne kadar birden fazla seçime katılmıştır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • 1999 yılı seçimleri Bahçeli’nin katıldığı ilk seçimlerdir. Burada partisi %40 oranında oy almıştır ve kendisi de Osmaniye milletvekilliği adaylığını kazanmıştır.
 • 2002 yılında ise parti seçimlerde barajı geçememiştir. Böylece kendisi de milletvekili olamamıştır.
 • 2007 yılında Osmaniye milletvekili olan Devlet Bey buradan meclise girmiştir.
 • 2011-2015-2018-2023 yıllarında yapılan seçimlerde yine Osmaniye milletvekili olmuştur. Şu an aktif olarak parti başkanlığı ve milletvekilliği görevini yürütmektedir.

Dini İnancı

Devlet Bahçeli bir konuşma sırasında inancının İslam olduğunu;

Hamd olsun hepimiz Müslümanız. Dünyanın gelip geçiciliğini biliyoruz. Biz Müslüman olduğumuz kadar da Türküz. Değişmeyecek kaderimiz budur. Doğumdan ölüme kadar kim olduğumuzu sormaya gerek duymadık.

sözleriyle belirtmiştir.

Bunu takiben de Alevi olduğunu belirttiği farklı bir konuşma daha yapmıştır. Son açıklamasına göre kendisi Alevi’dir.

İlgi Alanları

devlet-bahceli

Devlet Bahçeli Beşiktaş futbol takımının taraftarları arasında yer alıyordu. Ancak 26 Şubat 2023 günü oynanan Beşiktaş-Antalyaspor maçı sırasında hükümetin istifasına yönelik sloganları atılmıştır. Daha sonra Bahçeli buna tepki göstermiş ve Beşiktaş’ı tutmayı bıraktığını belirtmiştir. Bunun sonucunda Karagümrükspor taraftarı olduğunu bildirmiştir.

Bunun yanı sıra kendisi klasik araba tutkunudur. 11 adet araçtan oluşan bir klasik araba koleksiyonu vardır. Ayrıca koleksiyonuna yeni arabalar katmayı sevdiği gibi dostlarına da araba hediye ettiğini belirtmiştir. Arabaların plakalarında ise

 • Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltması T.C.
 • Daha önce desteklediği takımın kısaltması BJK  
 • Kendi adının kısaltması olan DB harflerini bulunuyor.

Bu araçlar Milliyetçi Hareket Partisi genel merkezinin garajında bulunmaktadır ve her gün temizlenmektedir. Bahçeli fırsat buldukça araçlarıyla şehir turu atmaktadır.

Ayrıca kendisinin 1982 model Chyrsler marka otomobilin figürünü, 9 yıldızı ve DB harflerinden oluşan kısaltmayı taşıyan bir yüzüğü vardır.

Sık Sorulan Sorular

Devlet Bahçeli’nin Annesi Ermeni mi?

Bu konu ile ilgili araştırmacılar birçok kez araştırma yapmıştır. Sonuç olarak ise ailesinin bir Türkmen soyundan geldiğini araştırmacılar açıklamıştır.

Kaç Çocuğu Var? Devlet Bahçeli’nin Eşi Kimdir?

Devlet Bahçeli hiç evlenmemiştir. Bu yüzden çocuğu yoktur. Kendisi bekardır ve milletvekilliği maaşı Mehmetçik Vakfı’na bağışlamaktadır.

Hangi Üniversiteden Mezun Olmuştur?

Son olarak Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat anabilim dalında yüksek lisans yapmıştır. Kendisi bu alandan mezun olduktan sonra öğretim görevlisi unvanıyla derslere de girmiştir. Aktif olarak siyasete başlamadan önce bunlarla ilgilenmiştir.

Devlet Bahçeli’nin Dedesi Nerelidir?

Osmaniye’lidir. Ancak zamanında idam edildiklerine dair iddialar vardır. Günümüzden Fettahlı’da bulunan türbelerin Bahçeli’nin dedelerine ait olduğuna dair araştırmalar mevcuttur.

Özel Hayatında İlişkisi Var mı?

Devlet Bahçeli’nin ilk eşi kimdir veya Devlet Bahçeli’nin kaç çocuğu var sorularını kendisini takip edenler oldukça merak ediyor. Kendisi hiç evlenmemiştir ve çocuğu yoktur. Bu konuda herhangi bir açıklama da yapmamıştır.

MHP Hangi Parti?

Siyasi partiler arasında üç hilal olarak simgelenen partidir. Partiyi Alparslan Türkeş kurmuştur. Şu anda ise Bahçeli partinin başkanlığı görevini sürdürmektedir. Partinin mecliste 49 milletvekili bulunmaktadır.

MHP Hangi Partinin Devamıdır?

Milliyetçi Çalışma Partisi adını Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirmiştir. Milliyetçi Çalışma Partisi’nin simgesi bir beyaz hilal etrafında 9 beyaz yıldızdır. Bahçeli’nin yüzüğündeki 9 yıldız figürü buradan gelir.  

AKP ve MHP ne İttifakı?

Cumhur ittifakı olarak sıklıkla duyduğunuz ittifaktır. Bu ittifak 20 Şubat 2018’de kurulmuştur ve hala devam etmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Devlet Bahçeli Siyasi Hayata Nasıl Başladı? Hangi Partilerde Bulundu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!