USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC64.026,93

Demokratik bir kongre yaşayacağız

featured
Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, CHP 38. Olağan Kurultay Çalışmaları hakkında Ankara Arena Spor Salonunda basın açıklaması yaptı.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “Yarın sabahtan itibaren saat 10.00’da hazirun cetvellerimiz imzaya delegelerimiz tarafından açılacak. Sanıyorum 10.30 veya 11.00 gibi Sayın Genel Başkanımız, hazirun cetvellerinin imzalanması ve çoğunluğunun sağlanmasından sonra salona giriş yapacak. Cumartesi günü, genel başkanlık seçimimizi yapacağız. Genel başkanlık seçimimizden sonra da pazar günü, Parti Meclisi seçimimizi yapacağız. Ve bu kongreden, kongrede kime oy verirse versin bütün delegelerimizin, bütün milletvekillerimizin ve iki genel başkan adayımızın bu kongre salonundan omuz omuza, birlikteliği yansıtan bir anlayışla çıkacakları ve Türkiye’ye yeni bir umut, yeni bir heyecan yaratacakları inancındayız… Ve güzel bir kongre yaşayacağız, demokratik bir kongre yaşayacağız ve Türkiye’de yeniden bir umut ışığı yakmanın mücadelesini vereceğiz” dedi.

Demokratik bir kongre yaşayacağız

CHP’nin 38’inci Olağan Kurultayı yarın başlayacak. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, bugün, Ankara Arena Spor Salonu’nda, 38’inci Olağan Kurultay çalışmalarına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Erol’un açıklaması şöyle:

“Bu kongre bizim için çok anlamlı ve önemli. Kongremizin adı da ‘Demokrasi Kongresi’ olacak.  Demokrasi ve partimizin kültürünü, geleneklerini; partimiz içindeki yarışların aslında bir demokratik kültür olduğunu yansıtan bir kongre olacak. Bugün hazırlıkların tamamlanmasının son aşamasındayız.

Teknik olarak; belki de CHP tarihinin ve diğer siyasi partilerin tarihlerinde de en detaylı, organizasyonunun en geniş olduğu bir kongre süreci yaşıyoruz. Bu kongreyi çok önemsiyoruz. Hem Türkiye’ye yeniden bir umut, yeni bir heyecan yaratmak adına hem de partimizin birlik ve beraberliğinin sağlanması adına bu kongreyi çok önemsiyoruz ve Sayın Genel Başkanımız da bu kongrenin yalnızca bir genel başkanlık seçimi değil, aynı zamanda partimizin birlik ve beraberliğini yansıtmak adına… Dikkat ederseniz divan başkanımızın görevlendirilmesinden milletvekillerimizin görevlendirilmesine kadar partimizin birliğini, bütünlüğünü yansıtan bir süreç yaşıyoruz.

TÜRKİYE’YE YENİ BİR UMUT YARATACAĞIZ

Bugün burada sizden önce, Sayın Genel Başkanımızın önerdiği Divan Başkanı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’yla da bir toplantı yaptık. Divan yönetim süreciyle ilgili, kongre yönetim süreciyle ilgili de kendisini bilgilendirdik. Daha sonra yine partimizin diğer genel başkan adayı olan Grup Başkanımız Sayın Özgür Özel’i temsilen arkadaşlarımız, milletvekillerimiz geldi. Onlarla da bir araya geldik. Kongre salonunun düzeniyle ilgili Sayın Özgür Özel’i destekleyen konukların oturacakları alanlarla ilgili, görevlendirmelerle ilgili, afişlerini, pankartlarını asacakları alanlarla ilgili de bir mutabakata vardık. Bir protokol imzalayarak aramızda bir uzlaşma kültürüyle bu kongre sürecinin yaşanmasına yönelik güzel bir uyum ve güzel bir çalışma var. Kendilerine de bu uyumlu çalışmaya katkı sundukları için ayrıca teşekkür ederim.

“İKİ GENEL BAŞKAN ADAYIMIZIN BU KONGRE SALONUNDAN OMUZ OMUZA, BİRLİKTELİĞİ YANSITAN BİR ANLAYIŞLA ÇIKACAKLARI İNANCINDAYIZ”

Yarın sabahtan itibaren saat 10.00’da hazirun cetvellerimiz imzaya delegelerimiz tarafından açılacak. Sanıyorum 10.30 veya 11.00 gibi; Sayın Genel Başkanımız, hazirun cetvellerinin imzalanması ve çoğunluğunun sağlanmasından sonra salona giriş yapacak. Cumartesi günü, genel başkanlık seçimimizi yapacağız. Genel başkanlık seçimimizden sonra da pazar günü, Parti Meclisi seçimimizi yapacağız. Ve bu kongreden, kongrede kime oy verirse versin bütün delegelerimizin, bütün milletvekillerimizin ve iki genel başkan adayımızın bu kongre salonundan omuz omuza, birlikteliği yansıtan bir anlayışla çıkacakları ve Türkiye’ye yeni bir umut, yeni bir heyecan yaratacakları inancındayız.

Ben, bu kongre sürecinde görev alan, özellikle bu salonun organizasyonuyla ilgili emek veren bütün genel merkez yöneticilerimize, burada çalışan emekçi kardeşlerimize içine ve bu kongrenin sürecinde gençlik yıllarına geri dönen, gençlik kollarına geri dönen afiş, pankart asarak bugün milletvekili statüsüne gelen arkadaşlarımıza da çok teşekkür ederim.

Bu kongrenin hazırlanmasıyla ilgili hiç kimse unvanının, sıfatının arkasına saklanarak, ‘milletvekiliyim’, ‘parti meclisi üyesiyim’ diyerek değil; gençlik kollarından gelen ruhun arkasına sığınarak, o ruhu yaşayarak bu kongrenin organizasyonunu yapıyoruz. Ve güzel bir kongre yaşayacağız, demokratik bir kongre yaşayacağız ve Türkiye’de yeniden bir umut ışığı yakmanın mücadelesini vereceğiz.

“TAM BİR MUTABAKAT VAR. ARAMIZDA HİÇBİR AYRILIK YOK”

Erol, “Salon konusunda Özgür Özel ile mutabakata vardık dediniz. Salon nasıl bölünecek, kaç kişi gelecek” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Yani salondaki görevlendirmenin, Onur Kurulu üyelerinin dağılımının, konukların dağılımıyla ilgili, divan sürecinin yönetimiyle ilgili tam bir mutabakat var. Aramızda hiçbir ayrılık yok. Herhangi bir tartışma konusu yaratacak herhangi bir konu yok. Aramızda konuşarak, anlaşarak iki adayımızın da teşkilatlarımızdan ve örgütlerimizden gelen konuklarımızın da burada en iyi ağırlanmasıyla ilgili bir mutabakata vardık.”

“KONGRENİN BÜTÜN YÖNETİMİ DİVAN’IN İNİSİYATİFİNDEDİR”

Erol, “Konuşma süreleriyle ilgili herhangi bir sınırlama olacak mı” sorusuna şu yanıtı verdi:

“O bizim yetkimiz değil. Çünkü kongrelerin süreci şöyle olur: Sayın Genel Başkanımız, hazirun cetvellerinde delege çoğunluğunun sağlanmasıyla ilgili kongreyi açar.  Divan Başkanlığı önerisini, kongre delegelerinin onayına sunar. Divan Başkanı seçildikten sonra kongrenin bütün yönetimi, Divan’ın inisiyatifindedir. Sürelerde bir kısıtlama olacak mı, yeterlilik önergesi mi verilecek mi, bu oylanacak mı; bu tamamen Divan’ın yetkisi.”

“ÇARŞAF LİSTE OLACAK”

Erol, Parti Meclisi seçiminde çarşaf listesi mi, blok liste mi olacağı sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Sayın Genel Başkanımızın bu konuda bir açıklama ve değerlendirmesi var. Bugüne kadar CHP’nin kongrelerinin geçmişte de çarşaf liste olmuştu. Yine çarşaf liste olacak diye biliyorum.”

“HİÇBİR YASAKLAMA YOK, TÜM TALEPLER YERİNE GETİRİLECEK”

Erol, “kongrenin sakin geçmesi için birtakım yasaklar olacağı” iddialarının anımsatılması üzerine şunları söyledi:

“Hiçbir yasak yok. Böyle bir şey yok, o doğru bir bilgi değil. Hiçbir yasak yok. Tam tersine, görüyorsunuz, dışarıda Sayın Özgür Özel’in her tarafına afişleri ve pankartları asıldı. Hatta bugün konuşmamızda, karşı tribünleri Sayın Özgür Özel’i destekleyen konuklara verdik. Arkasında Sayın Genel Başkanımızın afişleri vardı. Hatta o afişlerin bile indirilip Sayın Özgür Özel’in afişlerinin asılacağını söyledik. Sanıyorum öğleden sonra o çalışmaları da yapacaklar. Hiçbir yasaklama yok, tam tersine talep edilen bütün talepler yerine getirilerek burada herkesin demokratik bir ortamda hakkını, hukukunu arayan bir sürecin yaşanması için elimize gelen katkıyı veriyoruz.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Demokratik bir kongre yaşayacağız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!