USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC64.026,93

Güncel Demokrat Parti Haberleri | Son Dakika Siyaset Haberleri

demokrat-parti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Demokrat Parti ismi Türkiye ve dünya üzerinde birden fazla kez kullanılmış farklı ülkelerdeki partilere isim olmuştur. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde de bu isimle bir parti vardır ve ülkenin en büyük iki partisinden birisidir.

Ülkemizde de Demokrat Parti(1946) ve 2007 yıllarında kurulmuş iki partinin adı olmuştur. Ancak 1946 yılında kurulan partiyi Milli Birlik Komitesi 27 Mayıs 1960’da kapatmıştır. Böylece ikinci partiyi ise 27 Mayıs 2007’de Mehmet Ağar kurmuştur. Şu an hala aktif olarak siyasette olan partinin 364.444 üyesi vardır.

Demokrat Parti Başkanı Kimdir?

demokrat-parti

Şu an Gültekin Uysal Demokrat Parti başkanıdır. 47 yaşında olan Uysal aynı zamanda 27. Dönem Afyonkarahisar milletvekilliği görevini yürütmüştür. Ayrıca kendisi de Afyonkarahisar’da doğmuştur. İlkokulu burada okumuş, ortaokul ve liseyi ise İstanbul’da tamamlamıştır. Bunun yanı sıra lisans eğitimini Houston ve Bilkent üniversitelerinde Siyaset Bilimi alanında bitirmiştir.

İş tecrübesi olarak aile şirketi olan Reisoğlu Mermer’de çalışmıştır ve bunun dışında;

 • Türk Ocakları
 • Liberal Düşünce Topluluğu
 • Afyon Eğitim Vakfı
 • Yörük – Türkmen Federasyonu gibi kuruluşlarda farklı görevler üstlenmiştir.

Siyasi alanda ise Doğru Yol Partisi Afyonkarahisar il başkanı olarak 2003 ve2005 yılları arasında görev yapmıştır. Bunun sonrasında 2005 yılında Doğru Yol Partisi genel kurulu üyeliğine görevinde bulunmuştur. Ayrıca aynı dönemde Gençlikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

Gültekin Uysal 6 Mayıs 2012’de Demokratik Parti Genel Başkanı oldu. Bunun yanı sıra 2018 yılındaki seçimlerde parti Millet İttifakı’nda yer aldı. Bunun sonucunda Uysal İyi Parti’den aday olarak Afyonkarahisar milletvekili oldu.

Demokrat Parti Sağcı mi? Sağ Görüş Nedir?

demokrat-parti
Demokrat Parti

Türkiye’de sağ görüş yani merkez sağ önemli bir siyasi düşüncedir. Bu görüşte olanlar demokrasi, sivil toplum, muhafazakarlık, laiklik gibi unsurları ilke edinir. Böylece bu ilkeler görüşün temel fikrini oluşturur. Demokratik Parti de sağ bir partidir çünkü bu görüşü kendine ilke edinmiştir.

 Ayrıca temelde bu parti Doğru Yol Partisi’nin isim ve logo değişikliğiyle oluşmuştur. Bu isim ve logo değişikliği ile 27 Mayıs 2007’de Demokrat Parti Mehmet Ağar tarafından kurulmuş oldu. Parti simgesi ise kırat oldu. Bu işlemin yapılmasındaki temel amaç merkez sağ görüşü tek çatı altında toplamak idi.

Nitekim bunu sağlamak adına yine merkez sağ görüşlü olan Anavatan Partisi kendisini feshedip Demokrat Parti’ye katılmak istedi. Ancak bu düşünce Anavatan Partisi genel başkanı Erkan Mumcu ve Mehmet Ağar arasında yaşanan eş başkanlık anlaşmazlığından dolayı gerçekleşmedi.

Bu durumdan sonra Anavatan Partisi seçime katılmadı ve Demokrat Parti seçime tek başına girdi. Bu durum merkez sağ görüşü destekleyen seçmenlerin oylarını etkiledi. Böylece bir önceki seçimde %9.56 oy alan Doğru Yol Partisi, Demokrat Parti olarak katıldığı bu seçimde %5.4 oy aldı. Bu durumdan dolayı genel başkan Mehmet Ağar istifa etti.

Demokrat Parti Genel Başkanları Kimlerdir?

demokrat-parti

Her partide olduğu gibi Demokrat Parti yönetiminde de zaman içinde başkan değişikliği yaşamıştır. Böylece kurucu Mehmet Ağar’ın istifasından sonra ise sıralama şu şekilde olmuştur.

Şu an Gültekin Uysal hala genel başkanlık görevini sürdürmektedir.

Demokrat Parti 6’lı Masada Var mıydı?

2023 seçimleri öncesi adı sıklıkla duyulan 6’lı masa bir ilk toplantısını 12 Şubat 2022’de yapmıştır. Bu oluşumda yer alan partiler ise şunlardır:

 • Cumhuriyet Halk Partisi
 • İyi Parti
 • Saadet Partisi
 • Demokrat Parti
 • Gelecek Partisi
 • Deva Partisi

Bu altı siyasi parti 28 Şubat 2022’de güçlendirilmiş parlementer sisteme geçiş amacıyla bir mutabakat imzaladı. Bu metinde; seçim barajının düşürülmesi, partilere hazine yardımı, torba kanun  uygulaması ile ilgili madde,eğitim müfredatına insan hakları, kadın erkek eşitliği gibi bazı derslerin eklenmesi şeklinde maddeler yer aldı.

6’lı masa 2023 yılı seçimi için cumhurbaşkanı adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu gösterdi. Ancak seçimlerin sonucunda kazanan Recep Tayyip Erdoğan oldu. Böylece altılı masa dağıldı.

Demokrat Parti Milletvekilleri 2023 Kimlerdir?

demokrat-parti

14 Mayıs 2023 günü gerçekleşen genel seçimde Cumhuriyet Halk Partisi listesinden giren parti 3 milletvekili çıkarttı. Bu isimler ise şöyle;

Salih Uzun ve Haydar Altıntaş İzmir milletvekili olurken Cemal Enginyurt ise İstanbul milletvekili olmuştur.

Salih Uzun Kimdir?

28. dönem Demokrat Parti milletvekillerinden olan Salih Uzun, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirmiştir.

Salih Uzun 1993 ve 1997 yılları arasında Anavatan Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanlığı yapmıştır. Bunun dışında 2000-2002 yıllarında Çankaya İlçe Başkanlığı görevini yürütmüştür. 2005 ve 2008 yılları arasında Genel Başkan Yardımcılığı ve 2008 ve 2009 yıllarında Anavatan Partisi Genel Başkanlığı görevini yerine getirmiştir. Bunlara ek olarak şu görevleri yerine getirmiştir:

 • Demokrat Parti Genel Başkan Vekili Ve GİK Üyeliği
 • Diplomasi Muhabirliği
 • Program Yapımcılığı
 • Haber Müdürlüğü
 • Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği
 • Anadolu Radyo Ve Görüntü Hizmetleri Genel Müdürlüğü
 • Türk Demokrasi Vakfı Başkanı

 Salih Uzun şu an ise İzmir 2. bölge milletvekili olarak görev yapmaktadır.

Haydar Altıntaş Kimdir?

Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitiren Haydar Altıntaş 1952’de Balıkesir’de doğmuştur.  Siyasi hayatına Doğru Yol Partisi ile başlayan Haydar Altıntaş Doğru Yol Partisi’nde ilçe ve il başkanı olarak aktif rol almıştır. Aynı zamanda 1989 ile 1999 yılları arasında Balıkesir’de iki dönem belediye meclis üyeliği görevini üstlenmiştir.

Doğru Yol Partisinin değişiminden sonra Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İdare Kurulu üyesi olarak siyasete devam etmiştir.

Şu anda Demokrat Parti’de Genel İdare Kurulu üyeliğine devam eden Haydar Altıntaş aynı zamanda İzmir 1. Bölge milletvekili olarak görev yapmaktadır.

Cemal Enginyurt Kimdir?

Cemal Enginyurt Anadolu Üniversitesi  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nü bitirdi.

Siyasi hayatına henüz lise 1 öğrencisi iken başladı. 12 Eylül darbesi ile 3 yıl hapiste kalan Enginyurt ilk Ülkü Ocakları faaliyetini 12 Eylül sonrası başlattı. 1993 yılında Milliyetçi Hareket Partisi MYK üyesi ve 1994 yılında MHP’nin Ordu il başkanı oldu.  Bunlara ek olarak 1999-2018 yılları arasında iki kez milletvekilliği yaptı.  

Cemal Enginyurt ihraç edildikten sonra Gültekin Uysal’ın daveti ile Demokrat Parti üyesi olmuştur. Bunun sonucunda 18 Aralık 2020’de yapılan üyeliğinden sonra Genel Başkan Yardımcısı görevini üstlendi. Bunu takiben son yapılan 2023 seçimlerinde ise İstanbul milletvekili oldu. Şu an hem genel başkan yardımcılığını hem milletvekilliği görevini yürütmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Demokrat parti hakkında internet aramalarında sık sorulan soruları ve cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

1 – Demokrat Parti 2007 Kim Kurdu?

Partiyi 27 Mayıs 2007’de Mehmet Ağar kurmuştur.

2 – Demokrat Parti Kaç Üyesi Var?

Partinin 364.444 üyesi vardır.

3 – Partinin Genel Başkanı Milletvekili Seçildi Mi?

Gültekin Uysal 2018 genel seçimlerinde İyi Parti listelerinden Afyonkarahisar milletvekili olmuştur. Sonuç olarak ise 6. sırada meclise girmeyi başarmıştır.

4- Partinin Milletvekili Sayısı Kaçtır?

Yapılan son seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi listesinden seçime katılan partinin 3 milletvekili meclise girmiştir. Böylece Salih Uzun, Haydar Altıntaş ve Cemal Enginyurt şu an mecliste partiyi temsil etmektedirler.

5 – Partinin Sloganı Nedir?

Parti “Başka Bir Türkiye Mümkün” sloganı ile özdeşleşmiştir.

6 – Parti Sözcüsü Kimdir?

Haydar Altıntaş parti sözcülüğü görevini yürütmektedir.

7 – 2023 Kaç Milletvekili Var?

2023 yılı itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisi 600 milletvekiline sahiptir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Güncel Demokrat Parti Haberleri | Son Dakika Siyaset Haberleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!