USD32,86
EURO35,30
JPY0,207800
RUB0,376500
GBP41,74
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.484,89
BTC64.597,57

2022 Çöp Vergisi Ne Kadar?

cop-vergisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çöp vergisi herkes tarafından her ayın belli bir gününde ödenir. Herkes evlerinde olan çöplerini her gün sokaklarında bulunan çöp konteynırlarına atarlar. Çöpleri her gün düzenli bir şekilde toplayıp çevrenin tertibini sağlamak da belediyenin görevidir.

Belediyenin bu hizmeti vermesinin karşılığında da her vatandaş belirli bir düzeyde vergi vermek ile mükelleftir. Çöp vergisi genellikle su faturalarına yansıtılmaktadır. Yani her su faturasında çevre temizlik vergisi ödemiş oluruz. Bunun için ayrıyeten herhangi bir şey yapmaya ya da vergi dairesine gitmeye gerek yoktur.

Kimler Çöp Vergisi Öder?

cop-vergisi
çöp vergisi

Çöp vergisi her vatandaşın ödemek ile yükümlü olduğu vergiler arasında yer alır. Herkesin ödemesi gereken söz konusu vergi su faturası ile beraber gelir ve ödenir. Yani evi ya da dükkanı olan kimseler bu vergiyi ödemek ile mükelleftirler. Diğer bir deyişle herhangi bir yerleşim yerine sahip bir kimsenin ödemesi gereken vergi türüdür.

Bu verginin ödenmesi oldukça önemlidir. Çünkü verginin ödenmemesi halinde çevrenin çöplerden arındırılması mümkün değildir. Bu da yaşadığımız yerin temizlikten yoksun olmasına sebep olur. Bu da bazı hastalıkların ortaya çıkmasına ve yaygınlaşmasına sebep olabilir. Ayrıca yaşadığımız çevrede uzun süre biriken çöpler zehirli gazlar salgılayabilir. Bu da ciddi problemlere yol açar. O yüzden basit bir vergi gibi görünse de aslında oldukça önemli bir vergi türü olarak karşımıza çıkar.

Çöp Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

cop-vergisi

Çöpleri için alınan vergiler herkesin ödemek zorunda olduğu vergiler arasında yer alır. Ödememiz gereken vergiler borç olarak karşımıza çıkar. Çöp vergisi de ödenmemesi halinde bu şekilde görünür. Kişinin bu vergiyi ödemeyi atlaması halinde istenmeyen durumlar ile karşılaşılması olasıdır. Verginin ödenmemiş olması ilk olarak kişinin kendisine zarar verecek olan bir durumdur. Vergiler ödenmeyince çevrenin temiz kalması aksayacaktır. Bu da insan sağlığını tehlike altına alan bir durumdur.

Vergilerin ödenmemesi halinde çöpler çok uzun süre boyunca konteynırlarda kalabilir. Normalde ise çöpler her gün belediye tarafından alınır. Uzun süre çöp kutusunda kalan çöpler etrafa çok kötü bir koku salmaya başlar. Bir süre sonra ise zehirli gazlar salgılaması da mümkündür. Bu da insan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit eden bir durumdur. Örneğin solunum yolu ile bulaşan bazı hastalıklara sebep olabilir.

2022 Çöp Vergisi Ne Kadar?

Çöp vergisi miktarı birçok kişi tarafından merak edilir. Vergi hesaplaması yapılırken kişinin kaç m3 su tükettiğine bakılır. Fakat söz konusu verginin fiyatı yaşanılan şehre göre değişiklik gösterebilen bir durumdur. Büyükşehirde yaşayan bir kişinin ödemesi gereken miktar m3 başına 68 kuruş iken büyükşehir olmayan diğer belediyelerde m3 başına 50 kuruş olarak fiyatlandırılır. Yani bahsi geçen vergi büyükşehirlerde biraz daha pahalıdır.

Çöp Vergisi Zorunlu mu?

Bu verginin zorunlu olup olmadığı da merak edilen hususlar arasında yer alır. Çevre temizlik vergisi olarak da bilinen bu vergi Belediye Gelirleri Kanunu gereğince herkes tarafından ödenir. Çevre ve temizlik hizmetlerinden yararlanan tüm konu ve işyerleri bu vergiyi ödemek ile yükümlüdür. Fakat arsa ya da arazi için bu vergi alınmaz.

Çevre ve Temizlik Vergisi Yılda Kaç Kez Ödenir?

cop-vergisi

Çöp vergisi belediyelerin çevre temizliğinden yararlanan kişilerden alınan bir vergi türüdür. Konutlar için bu vergi su faturalarına yansıtılır. Su faturası ödenirken ödenmiş olur. İşyerlerinde ise durum biraz farklıdır. Aynı emlak vergisi gibi yılda iki kez olmak üzere eşit taksitler şeklinde ödenir.

Çöp Vergisi İnternetten Ödenir mi?

Konut sahipleri su faturası ile beraber ödeme kolaylığına sahipken işyeri sahipleri yılda iki kez taksitlendirme şeklinde ödüyor. Bu nedenle işyeri sahipleri bu vergiyi hangi kanal aracılığı ile ödeyebileceklerini merak ediyorlar. İnternet üzerinden ödemek mümkündür.

Fakat bunun için kişinin belediyenin e-belediye portalına giriş yapması gerekir. E-belediye sistemine girildikten sonra ise kişinin karşısına sicil nolarını ya da TC kimlik numaralarını girebilecekleri bir alan çıkacaktır. Sonrasında ise karşılarına çıkan sayfadan oldukça kolay bir şekilde gerekli ödeme yapılabilmektedir.

Emlak Vergisi ve Temizlik Vergisi Aynı mı?

Yeni vergi politikaları ile beraber emlak vergisi ve temizlik vergisi çoğu zaman karıştırılmaktadır. Hatta ikisinin aynı vergi türü olduğu düşünülmektedir. Fakat ikisi ayrı ayrı ödenmesi gereken farklı vergi türleridir. Bu iki vergi aynı dönemler de ödenir ve ikisi de belediye tarafından tahsis edilen vergilerdir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2022 Çöp Vergisi Ne Kadar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!