USD32,23
EURO34,99
JPY0,207700
RUB0,356100
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.507,60
BTC70.259,68

CHP Kurultayında “Yüzüncü Yıl Bildirgesi” vurgusu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı” sloganı ile yapılan CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nın Sonuç Bildirgesi’nde demokrasi vurgusu yapıldı. “Yüzüncü Yıl Bildirgesi”, kaleme alındığı komisyonun da üyesi olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre tarafından okundu. Bildirgede, “CHP vatanımızın işgal edildiği koşullarda bağımsızlık mücadelesinin siyasi hareketi olarak doğdu. Ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmayı hedefleyen Atatürk Devrimlerini gerçekleştirdi. Çok partili dönemde demokrasi, özgürlük, eşitlik ve adalet fikirlerinin yılmaz savunucusu oldu. AKP’nin yirmi bir yıllık iktidar döneminde de tek adam zihniyetine karşı en kararlı mücadeleyi CHP yürüttü. Geçmişte vatanı işgalden kurtarmak için kurulmuş olan CHP bugün ülkemizi otoriter başkanlık rejiminden kurtarmak için iktidar olmak göreviyle karşı karşıyadır. Ancak bu görevin başarılmasıyla CHP’nin misyonu sonlanmayacak, Türkiye’yi mutlu insanlar ülkesi yapma mücadelemiz sonsuza dek sürecektir. Yapılmamışı yapmak, başarılmayanı başarmak Cumhuriyet Halk Partisi’nin köklerinde vardır. Bu nedenle büyük bir azim ve kararlılıkla bütün zorlu görevleri başarabileceğimiz konusunda hiçbir kuşkumuz yoktur” denildi.

CHP Kurultayında “Yüzüncü Yıl Bildirgesi” vurgusu

İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı” sloganı ile yapılan CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nın Sonuç Bildirgesi’nde demokrasi vurgusu yapıldı. “Yüzüncü Yıl Bildirgesi”, kaleme alındığı komisyonun da üyesi olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre tarafından okundu. Bildirgede, “CHP vatanımızın işgal edildiği koşullarda bağımsızlık mücadelesinin siyasi hareketi olarak doğdu. Ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmayı hedefleyen Atatürk Devrimlerini gerçekleştirdi. Çok partili dönemde demokrasi, özgürlük, eşitlik ve adalet fikirlerinin yılmaz savunucusu oldu. AKP’nin yirmi bir yıllık iktidar döneminde de tek adam zihniyetine karşı en kararlı mücadeleyi CHP yürüttü. Geçmişte vatanı işgalden kurtarmak için kurulmuş olan CHP bugün ülkemizi otoriter başkanlık rejiminden kurtarmak için iktidar olmak göreviyle karşı karşıyadır. Ancak bu görevin başarılmasıyla CHP’nin misyonu sonlanmayacak, Türkiye’yi mutlu insanlar ülkesi yapma mücadelemiz sonsuza dek sürecektir. Yapılmamışı yapmak, başarılmayanı başarmak Cumhuriyet Halk Partisi’nin köklerinde vardır. Bu nedenle büyük bir azim ve kararlılıkla bütün zorlu görevleri başarabileceğimiz konusunda hiçbir kuşkumuz yoktur” denildi.

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı, “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı” sloganı ile bu sabah Ankara Spor Salonu’nda toplandı. Kurultay’da konuşmalar yapılırken; tüm illerin temsilcileri ile 3 PM üyesi ve iki milletvekilinden oluşan 86 kişilik sonuç bildirgesi komisyonu toplandı. Komisyonun kaleme aldığı bildirgeyi, yine komisyonun üyesi olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre okudu.

“YÜZÜNCÜ YIL BİLDİRGESİ”

Delegelerin oybirliği ile kabul ettiği “Yüzüncü Yıl Bildirgesi” başlıklı sonuç bildirgesi şöyle:

“Cumhuriyet Halk Partisi, devrimlerin ve devrimcilerin partisidir. CHP, Tanzimatla başlayan Osmanlı Türk modernleşmesinin düşünce ve eylem birikimiyle ortaya çıkmıştır. 1938’de ‘Kahrolsun İstibdat, Yaşasın Hürriyet” diyerek İkinci Meşrutiyet’i ilan edenlerin ve dünya savaşı sonrasında ülkenin bağımsızlık ve kurtuluş mücadelesini yürütmek amacıyla bir araya gelmiş kahramanların oluşturduğu Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin devamı niteliğinde 9 Eylül 1923’te kurulmuştur. O nedenle CHP varoluşu itibariyle yeniliğin değişimin, kurtuluşun, özgürlüğün ve bağımsızlığın partisidir. C

HP Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere gösterdiği hedef olan çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak için; laik eğitime, bilime ve akla değer verir. Bugün çağdaş uygarlığı tanımlayan demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü değerlerine sıkı sıkıya bağlıdır. CHP bu değerlerin 21. yüzyılın fırtınalarla dolu denizlerinde güvenle seyretmemize yardımcı olacak bir pusula olduğuna inanır. Cumhuriyet Halk Partililer olarak, partimizin ve Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında hem Türkiye’nin hem de dünyanın sancılı ve zorlu bir dönemden geçtiği bir anda, partimiz ve ülkemiz geleceği ile ilgili önemli kararlar almak için Ankara’da bir araya geldik. Bugün tehlikeli ve değişmekte olan bir dünyada daha adil daha eşitlikçi, daha güvenli, daha özgür, daha demokratik, daha güçlü ve daha saygın bir Türkiye için partimizin yüzüncü yıl bildirgesini ilan ediyoruz.

“CHP’YE GÖRE KÜRT SORUNU ÖZÜNDE BİR DEMOKRASİ SORUNUDUR VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ YOLUNDA ATILACAK ADIMLARLA ÇÖZÜLECEKTİR”

Demokratik devlet haklarını kullanan hür ve mesul vatandaş, Türkiye’de demokrasi çürütülmüştür. Düşünce ve ifade özgürlüğü, toplanma ve protesto hakkı karşıt görüş belirtebilme, hükümeti eleştirebilme, korkmaksızın sosyal medyada paylaşımda bulunabilme, fişlenme kaygısı duymadan farklı parti ve fikirleri destekleyebilme, farklılıklara rağmen eşit muamele görebilme gibi en temel hak ve özgürlüklere ket vurulmuş ve demokrasi 5 yılda bir tekrarlanan basit bir oy kullanma işlemine indirgenmiştir. Ülkemizde güçler ayrılığı ilkesine dayanan etkin ve hızlı kararlar alabilme kabiliyetine sahip, yasama organı güçlü, denge ve denetleme organizmaları etkili bir şekilde işleyen demokratik ve laik bir sistemi kuracağız.

Türkiye’de egemenlik bugün ne yazık ki gasp edilmiştir ancak CHP’nin mücadelesi ile kayıtsız ve şartsız milletin olacaktır. Hukuk güvenliğini sağlayarak vatandaşın alınan kararlara itimat ettiği ve adaletin sağlanmasından başka hiçbir amacı bulunmayan hakim ve savcıların olduğu bir Türkiye’yi kuracağız. İnsan haklarının garanti altına alındığı şiddetin her türlüsüne karşı çıkılan ve başka hiçbir tolerans gösterilmeyen başta terör olmak üzere, uyuşturucu, çeteleşme ve organize suçlar ile yoğun bir şekilde mücadele eden bir devlet mekanizmasına ülkemizi kavuşturacağız. İşleyen kurumların, liyakatli kadroların var olduğu, insanların parti bağlılığı ve siyasi tercihlerine göre değil, yeteneklerine göre istihdam edildiği devlet kurumlarında kadrolaşmanın son bulduğu yasaların herkese eşit şekilde uygulandığı bir Türkiye bizleri bekliyor. Toplumu kimlik gettolarına bölerek değil, yurttaşlık temelinde birleştirerek mutlu bir gelecek kurabiliriz. CHP’ye göre Kürt sorunu özünde bir demokrasi sorunudur ve TBMM’de demokrasi insan hakları ve hukukun üstünlüğü yolunda atılacak adımlarla çözülecektir.

“CUMHURİYET DEĞERLERİNE VE LAİKLİK İLKESİNE DAYANAN TEMEL EĞİTİME PARALEL ALTERNATİFLER OLUŞTURULMUŞ VE GELECEK NESİLLERİN DÜŞÜNSEL AYRIŞMASININ ÖNÜ AÇILMIŞTIR”

En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır. Türkiye’de eğitim sistemi bilerek ve kasıtlı olarak tahrip edilmiştir. Ardı arkası kesilmeyen sınav sorularının çalınması skandallarıyla ve çocuklarımızı deneme tahtası gibi gören değişikliklerle eğitim sistemi istikrarsızlaştırılmıştır. Cumhuriyet değerlerine ve laiklik ilkesine dayanan temel eğitime paralel alternatifler oluşturulmuş ve gelecek nesillerin düşünsel ayrışmasının önü açılmıştır. Mahallemizdeki, köyümüzdeki okulu geri istiyoruz. Öğretmenlik mesleğinin büyük Atatürk döneminde olduğu gibi tekrar en saygın meslek olmasını sağlayacağız.

CHP iktidarında güçlü bireylerden oluşan güçlü bir Türkiye için fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştireceğiz ve ezberci değil eleştirel düşünceyi ön plana çıkaran, sorgulayan, aklı ve bilimi kendine rehber edinen bir anlayışı milli eğitimde hakim kılacağız. Sürekli değişen değil ama gerekli yeniliklere de uyum sağlama kabiliyeti olan bir eğitim sistemi inşa edeceğiz. Bilimin ve ilerlemenin yuvası olan üniversitelerin özgür düşünce ortamını yeniden tesis edecek, YÖK’ü kaldıracak, akademik liyakat ilkelerini koruyacak ve rektör atamalarına son vereceğiz. Türkiye güçlendirilmiş eğitim sistemi ve özgür üniversiteleri ile, gelişen yeni teknolojileri ve inovasyonları pasif bir şekilde takip ve taklit eden değil, bu yeni teknolojilerin hem sivil hem de askeri alanlarda gelişmesine katkı sağlayan bir ülke konumuna gelecektir. Ülkemiz gençlerini beyin göçüyle yabancı ülkelere kaptırmayacak, gençlerimiz Türkiye’de kaliteli eğitim, geniş iş olanakları ve güzel bir geleceğe ulaşabilecektir. Yüksek yetenek inşası CHP’nin eğitim ve bilimsel gelişme politikalarının en temel hedefidir. Zira yeni çağda ülkelerin rekabet içinde olduğu en önemli güç unsurlarından biri de teknoloji ve bilimsel gelişmedir.

“CHP İKTİDARINDA EKONOMİK VE SOSYAL POLİTİKALARIN BİRİNCİL ÖNCELİĞİ HER VATANDAŞIN İNSAN ONURUNA YARAŞAN İŞLERDE ÇALIŞABİLMESİ VE HİÇBİR ÇOCUĞUN YATAĞA AÇ GİRMEMESİ OLACAKTIR”

Biz güçlü bir toplumuz. Bu çatının altında hepimize yer var. İktidarın kültürel kimlikler ekseninde kutuplaşma yaratarak unutturmak istediği sosyal kimliklerin öneminin farkındayız. CHP işçilerin, memurların, çiftçilerin, emeklilerin, işsizlerin, öğrencilerin ve ulusal zenginliğimizden yeterince pay alamayan ezilen kesimlerin partisidir. Apartman görevlilerinden, engellilere, sokak satıcılarından, dul ve yetimlere kadar sosyal harcamalardan yeterince yararlanamayan bütün yurttaşlarımızı kapsayacak bir sosyal refah devletini kurarak gelir ve servet eşitsizliği ile mücadele edeceğiz.

Herkesin çalışabileceği bir ekonomik ortamı yaratmak devletin görevidir. İşsizlik toplumsal hayatımızı çürüten, aileleri parçalayan ve bireyi toplumdan koparan en önemli sosyal problemdir. CHP iktidarında ekonomik ve sosyal politikaların birincil önceliği her vatandaşın insan onuruna yaraşan işlerde çalışabilmesi ve hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi olacaktır. İktidarın lütuf anlayışına dayalı sosyal yardım uygulamaları yerine başta Aile Destekleri Sigortası olmak üzere hak temelli bir sosyal devlet anlayışıyla herkesin kendini gerçek vatandaş hissettiği bir refah devletini uygulamaya geçireceğiz. Türkiye hepimizin evidir. Bu güzel çatının altında kimse sahipsiz bırakılmayacak, hiçbir vatandaşımız kendini yalnız hissetmeyecektir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
CHP Kurultayında “Yüzüncü Yıl Bildirgesi” vurgusu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!