USD32,22
EURO34,94
JPY0,205600
RUB0,355500
GBP41,09
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.418,50
BTC69.144,38

Bilim Kurgu Film Listesi: 30 Farklı Öneri!

bilim-kurgu-film
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim kurgu film önerileri oldukça fazladır. Özellikle 21. yüzyıla damga vuran senaryosuyla ses getiren filmler iyi bir izlenme almıştır. Film sektörü, bilim kurgu alanında altın çağını yaşamaktadır. Peki, yapım aşamasında milyon dolarların gittiği bilinen bilim kurgu sinemaları hangileridir?

Son 10 Yılın En İyi Bilim Kurgu Filmleri | Bilim Kurgu Film Önerileri

bilim-kurgu-film
Bilim Kurgu Film Listesi

Fantastik, macera veya esrarengiz hikayeler bilim kurgu film konularını akla getirir. Bilim kurgu da daha çok gelecekten konu edinen ve özellikle uzay hikâyelerin yer verildiği filmler dikkat çekmektedir. İşte, o izlerken merak uyandıran tüm bilim kurgu film önerileri!

1 – Moonfall

Moonfall, en iyi uzay bilim kurgu filmleri arasında gösterilmektedir. Filmde dünya büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunun nedeni ise Ay’ın yörüngeden çıkarak özellikle dünyaya doğru yaklaşmasıdır. Bu korkuyla insanlar nasıl bir yol izleyecektir?

2 – Deja Vu

Yeni birisiyle tanıştığınızda onu eskiden tanıyormuş gibi bir hisse kapılıyor musunuz? Film işte tam da bunu anlatmaktadır. Aksiyon, gerilim veya esrarengiz bir hikâyeye sahiptir. Bazen tüyler ürpertici olan bu duygu belki de geçmişten gönderilen bir uyarıyı içinde taşımaktadır. Filme konu edilen Deja Vu, belki de geleceğe dair önemli bir ipucudur.

3 – My Octopus Teacher

Fantastik filmler arasında özellikle en sevilenler arasındadır. Ahtapotla bir insanın sıra dışı dostluğunu konu alan filmdir. Sualtı bilim kurgu filmleri arasında unutulmayacak bir hikâyeye sahiptir. Aylarca Afrika’nın yosun ormanlarında bir ahtapotla yaşayan Craig Foster, vahşi bir ahtapotla insan arasında daha önce hiç görülmemiş bir bağ kurar. Bu bağ özellikle filmi izlenmeye değerdir.

4 – Transformers: Kayıp Çağ

Kayıp çağgüçlü hikayesiyle bilim kurgu filmleri 2023 önerilerindendir. Autobot ve Decepticon’lar arasında yapılan son savaşın üstünden 4 yıl geçmiştir. Büyük bir grup tarafından korunan şehir Chicago, yerle bir edilmiştir. Ama her şeye rağmen dünya ve insanlık çok büyük bir tehlikeden kurtulmuştur.

5 – Avatar: Suyun Yolu

Senaristi James Cameron olan Avatar, ödüllü bilim kurgu filmleri arasında yer almaktadır. Avatar serisinin 2. filmi olan Suyun Yolu, öykünün kökenlerine inerek sınırlarını genişletiyor. Diğer taraftan Jack ile Neytiri kendi ailelerini kurmuştur. Ancak beklenmeyen gelişmeler onları Pandora’nın dışındaki yerleri keşfetmeyi zorlar.

6 – İnterstellar

Bu film uzaya giden bir astronot ekibinin yaşadığı maceraları özellikle konu edinir. Astronotların uzayda bir solucan deliğinden geçerek, insanların yaşayabileceği bir yer aramasını anlatmaktadır. İnterstellar bilim kurgu film Netflix platformundan izlenebilir. 13 yaş bilim kurgu filmleri arasında yer alan bu film, diğer taraftan yayınladığı dönem pek çok eleştirmenin yorumları ile karşı karşıya kalmıştır.

7 – Dune Part Two

Gelecekle ilgili bilim kurgu filmleri arasında listelenen Dune Part Two filminin konusu; insanların daha iyi bir geleceği olmasını isteyen veya bu güce sahip olan Duke Paul Atreides’in etrafında şekillenmektedir. Bu film, daha önce vizyona giren ilk filmin devamı olmaktadır.

8 – Mad Max

Aksiyon veya bilim kurgu film tavsiyeleri içerisinde Mad Max yer almaktadır. Film, kıyamet sonrasında oluşan çete çatışmalarını konu edinir. Mad Max, çorak tarlalarda savaşmak istemeyen ve özellikle sürekli kaçan bir karakter olmaktadır.

9 – The Martian

The Martian filminde; bir grup astronot Mars’a görev için gitmiştir. Mars’ta kuvvetli bir fırtına çıkmıştır ve bu sebepten Watney karakterinin öldüğü sanılmıştır. Fakat sanıldığı gibi olmamış, Watney gezegende hayatta ve yapayalnız kalmıştır.

Filmde Watney elindeki imkânlarla, dünyaya yaşadığına belli eden bir sinyal göndermeye çalışmaktadır. Bu olaylar çerçevesinde şekillenen film, öneri bilim kurgu filmleri arasındadır.

10 – Blade Runner

Blade Runner filmi, 2049’da yaşanan bir olayın anlatıldığı ilk filmdeki zamandan 30 yıl geçen bir dönemi konu edinir. Özellikle devam niteliğinde olan bu film, esrarengiz bilim kurgu filmleri içerisinde yer alıyor. Filmde polis memuru K, uzun süredir gizlenen ve hatta insanların hayatını tehlikeye sokan bir sırrı öğrenmektedir.

11 – Her

Spike Jonze’nun yönetmen koltuğuna oturduğu Her filmi, 2013 yılında çıkmıştır. Konusu ise; Theodore Twombly karakterinin yapay zekaya olan aşkını içermektedir. Samantha adında bir işletim sistemi olan yapay zeka ile Theodore Twombly arasında yaşanan olaylar konu edinir.

12 – Bilim Kurgu Film: Megan

Megan bilim kurgu film izle 2023 yılında ABD’de vizyona girmiştir. Bu film, psikolojik gerilim bilim kurgu filmlerinde yer alır. Oyuncak şirketinde çalışan robotik mühendisi, anne ve hatta babasını kaybetmiş yeğenine bir robot tasarlamıştır.

Ancak yeğenine destek ve yardımcı olmasını istediği robot, yeğeniyle duygusal bir bağ kurmuştur. Ayrıca aşırı korumacı tavırlar sergilemeye başlamıştır. Bu korumacı tavır korkutucu bir şekilde bağlılık duygusuna dönüşmüş ve daha sonra birçok kötü duruma neden olmuştur.

13 – Black Adam

Bilim kurgu, gerilim filmleri arasında yer alan Black Adam konusu; antik tanrıların gücüne sahip ve binlerce yıl tutsak kalmış adamın hikâyesini konu edinmektedir. Bu adam, özgürlüğüne kavuştuktan sonra modern dünyada adaleti yerine getirmek için mücadeleler vermektedir. Özellikle aksiyon tadını da size yaşatacaktır.

14 – Jonathan

Çok fazla bilinmeyen bilim kurgu filmleri içerisinde olan Jonathan filminde; sıkı kurallar ile hayatını devam ettiren Jonathan’ın hikâyesi anlatılmaktadır. Filmde bu karakter başarılı bir mimarı canlandırır.

15 – Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak

Son zamanların en iyi bilim kurgu filmleri listesinde ilk sırada gösterilen Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak, ilk filmin devamı niteliğindedir. Konusu ise; Katniss ve Peeta açlık oyunlarında galip olduktan sonra evlerine dönmüşlerdir. Fakat bu galibiyet sonrasında zafer turu yapmaları gerekir.

16 – Moon

Bilim kurgu film önerileri arasında yer alan Moon filmi; astronot Sam karakterinin 3 senelik bir kontrat imzalayarak Ay’a gidişini konu almaktadır. Ancak bu görev sonrasında başına talihsiz olaylar gelir ve uydu bağlantısı kopar. Sonrasında ise Sam, zor zamanlar yaşar.

17 – Bilim Kurgu Film Önerisi: .E. T.

Aile ve macera konulu bir bilim kurgu film türü olan .E. T., oldukça dikkat çekicidir. Bir grup uzaylı, meraklarını gidermek için dünyaya gelir. Ancak geri dönerken bir uzaylıyı dünyada bırakmışlardır. Bu uzaylı bilmediği bir yerde yapayalnız ve korku içinde kalmıştır. 10 yaşındaki Elliott ise, uzaylıyı sahiplenerek evine götürür ve olaylar şekillenir.

18 –  Köpek Adası

Macera içeren bilim kurgu filmlerinden biri olarak Köpek Adası, 2018 yılında vizyona girmiştir. Megasaki City’deki tüm köpeklerin toplanarak, şehirden uzak bir bölgeye götürülmesine karar verilir. Bu köpekler arasında 12 yaşındaki Atari’nin koruma köpeği de bulunmaktadır.

Küçük uçağına atlayarak nehrin öbür tarafına geçen Atari, köpeğini aramaya koyulur. Sonrasında melez köpek grubu ile birlikte epik bir maceraya atılır ve köpeğini aramaya devam eder. Çoğu hayvan severin severek izleyeceği bilim kurgu film önerileri arasındadır. 

19 – Ghost

1990’ların en sevilen bilim kurgu film önerilerinden bir tanesi olan Ghost filminde; New York’ta yaşayan Sam ve Molly birbirine aşık bir çifttir. Ancak Sam bir serseri tarafından bıçaklanarak öldürülür. Ruhu bedenden ayrıldıktan bir süre sonra ölümden sonraki hayatı keşfetmeye başlar.

Bu hayat, ölülerin ruhlarıyla yaşayan kişilerin aynı anda yaşadığı bir yerdir. Fakat yaşayanlar ruhları görememektedir.

20 – Yıldız Savaşları

Yönetmen ve senarist George Lucas tarafından gelmiş geçmiş en iyi uzay filmleri arasında, Yıldız Savaşları yer almaktadır. Konusu; Yıldız Kruvazörü, diplomatik amaçla bir göreve çıkmıştır. Bu uzay gemisinde asilerle işbirliği hâlinde olan prenses Leia bulunur.

Aynı zamanda gemide kötü bir lord olan Vader’de vardır. Maceranın yoğun olduğu bu film, pek çok kişi tarafından izlenmiş ve beğenilmiştir.

21 – Spectral

Bu filmin yönetmen koltuğunda Nic Mathieu yer almaktadır. Nic Mathieu’nun pek çok filmi gibi bu filmi de oldukça başarılıdır. Filmin konusu açıklanacak olursa; New York şehrini işgal etmeye gelen doğaüstü güçlerle savaşan bir ekip şehir merkezine gönderilmiştir. Özel olarak oluşturulan bu ekip, aksiyon dolu mücadelelerle doğu üstü güçleri yenmeye çalışır. Sevilen bilim kurgu film önerileri arasındadır.

22 – Demir Adam

Demir Adam filmi, playboy olan ve mühendislik dahisi bir adamın  hikâyesini konu edinir. 2008 yılında yayınlanan bu filmin konusu; Tony Stark, son teknoloji füzeler ve silahları kendi ülkesi için üretir. Bu silahları Afganistan’da tanıtırken esir düşer. Kaçırdığı kişiler ondan füze yapmasını ister.

Ancak Tony, bu füzeyi yapmayıp kendisi için bir zırh yapar. Böylelikle farklı bir kaçış yöntemi uygulamak ister. Filmde Tony’nin yaşadığı olaylar, pek çok izleyici için merak konusu olmuştur.

23 – A.R.O.G

A.R.O.G, Türk yapımı bilim kurgu film olarak kaliteyi gözler önüne serer. GORA gezegeninden düşman edinen halıcı Arif, komutan Lagor tarafından 1 milyon geriye ışınlanır. Bir zaman makinesi ile Arif taş devri dönemine gönderilmiştir. Buraya adapte olsa da Arif, şimdiki zamana ve hamile karısı Ceku’nun yanına dönmek istemektedir.

24 – The Adam Project

Shawn Levy’in yönetmen olduğu The Adam Project filminin konusu; filmdeki karakter babasıyla yüzleşebilmek adına geçmişe gitmektedir. Genç halinden yardım alarak babasıyla yüzleşmek ister.

25 – Uzay Yolu

Bilim kurgu tarzında bir döngünün içerisinde kurgulanan filmde; Kaptan Kirk ve komutasındaki Atılgan Yıldız Gemisi mürettebatının 5 yıllık hikâyesi anlatılmaktadır.

26 – Yarının Sınırında

Bilim kurgu film önerisi seçeneklerinden bir tanesi olan Yarının Sınırında filmi, yüksek bir İMBD puanına sahiptir. Konusu ise; yakın gelecekte evreni ele geçirmiş olan Mimics ismindeki uzay birliğinin şehri yok edişi anlatılır. Ayrıca bu uzay birliği binlerce insanı ölümün eşiğine getirir.

27 – Geliş 2

Geliş 2 filminin konusu; dünyaya 12 bölgeden uzay filoları inmiştir. Dilbilimci ve fizikçi olan iki kişi, bu uzay filolarının içerisine girerek uzaylılara insanların dilini öğretecektir. Aynı zamanda uzaylıların dilini de öğrenecek olan bu kişiler, uzaylılara neden bu dünyaya geldiniz sorusunu yönelteceklerdir. Etkileyici bilim kurgu film önerileri arasındadır.

28 – X – Men

ABD yapımı ve 2000 yılında vizyona giren X – Men filmi; Wolverine ve Rogue’u yani iki mutantı kendi taraflarına çekmek için uğraşan, iyi ve kötü grubun mücadelesini konu edinir.

29 – Rüzgarlı Vadi

Bu filmde konu; dünya Seven Days of Fire adında bir savaşın sonrasında yaşanamaz bir hâle dönmüştür. Yapılan savaşın sonrasında etrafa yayılan zehirli gaz bütün doğal yaşamı sona erdirmiştir.

Bu sebepten insanoğlu yok olmak üzeredir. Animasyon tarzındaki Rüzgarlı Vadi filminde prenses Nausicaa, özellikle doğaüstü gücünü kullanarak varlıklarla ve ormanlarla konuşur. Böylelikle kurtuluş yolu bulmaya çalışır.

30 – Her Şey Her Yerde Aynı Anda

Bilim kurgu film önerileri 2023 listelerinde ilk sıradadır. Ayrıca yeni bir film olan Her Şey Her Yerde Aynı Anda konusu; Evelyn adındaki bir kadının dünyayı kurtarması gerekir. Böylelikle kadının macera dolu hikâyesi filmde işlenir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bilim Kurgu Film Listesi: 30 Farklı Öneri!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!