USD33,01
EURO36,01
JPY0,209800
RUB0,373300
GBP42,95
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.570,53
BTC63.622,93

Doğru Bayan Spor Ayakkabı Seçimi ile Spordan En İyi Verimi Alın! 

bayan-spor-ayakkabi
Bayan Spor ayakkabı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayan spor ayakkabı genellikle rengi, şıklığı, fonksiyonelliği ile birbirinden farklı tasarımlara sahiptir. Özellikle rahatına düşkün bayanların ayak sağlığını da korumaya yönelik ayakkabı seçerken dikkat etmesi gereken birçok detay vardır. Dolayısıyla hem duruşunuz hem de uzun süreli spor başta olmak üzere daha az yorulma ile daha çok performans elde edeceğiniz sonuçlar sayesinde bu işi rahatlıkla halledebilirsiniz. 

Yanlış model seçimi demek hem ekonomik olarak sizi yorar hem de duruşunuzdan çabuk yorulmanıza varana kadar pek çok noktayı etkiler. Bunun için bu konuda doğru seçim ile gün boyu hem konfor seviyenizi hem de vücudunuzun duruşunu koruyabilirsiniz. Peki bu noktada nelere dikkat etmelisiniz? 

Sporda En İyi Verim için Bayan Spor Ayakkabı Konusunda Doğru Seçim Noktaları Nelerdir? 

bayan-spor-ayakkabi

Uzun soluklu ve dirençli yürüyüş rahat bir spor model ile mümkün olmaktadır. Rahat modeller de doğru seçim ile imkanlı hale gelmektedir. Rahatlık kişiye göre değişse de aşağıdaki kriterlere en uygun seçim sizin için en doğru karar olacaktır. Bunun yanında estetik olarak da bir kadın için hoş durması tabi ki de önemlidir. Peki kadın spor ayakkabı markaları da dahil olmak üzere modeller hangi özellikleri taşımalıdır? 

Bütün bunlara ek olarak daha detaylı anlamda doğru tercih yapmanıza yardımcı olacak ipuçları aşağıda başlıklar halinde verilmiştir. Sizler de bu konuda nasıl seçim yapacağınızı bilmiyorsanız en doğru yere en uygun modeli bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

1 – Esnek Ve Ergonomik Modeller 

bayan-spor-ayakkabi

Bir kadın spor ayakkabısında olması gereken en önemli detay esnekliği ve ortopedik yapısıdır. Çünkü bu modeller yapısı gereği rahat olmak durumundadır. Bu nedenle ayak yapınızı bozmayan modeller ilk tercihiniz olsun. Yani; 

 • Bunu anlamak için modeli esneklik testinden geçirebilirsiniz. Spor ayakkabının iki ucundan tutarak esnetmeye çalışın ve özellikle ön kısımdaki bölümün maksimum seviyede bükülebileceğini görün.
 • Bu modeller oldukça hafif olmaktadır. 
 • Adidas bayan spor ayakkabı ve Hummel bayan spor ayakkabı modelleri ortopedik özelliklere sahiptir.

2 – Ayağın Rahatlığı

Bayanlar günü çok yoğun ve tempolu geçirdiği için günün sonuna kadar onları idare edecek ayakkabı seçimi çok önemlidir. Dolayısıyla ne kadar ayakta kalırsanız kalın en yüksek performansta minimum yorulma sağlayacak modeller işinize yarayacaktır. Yani; 

 • Aldığınız ayakkabı içinde ayak parmaklarınız kıvrılmamalı ve ileriye baskı oluşturmamalıdır. 
 • Yanlış tercih özellikle spor, uzun yürüyüş ve koşularda ayağın ağrımasına ve zamanla şekil bozukluklarına neden olacaktır. 
 • Skechers kadın spor ayakkabı ve spor ayakkabı bayan Nike bu tarz modelleri bünyesinde barındırmaktadır.

3 – Koşu ve Spor Ayakkabı Modelleri 

bayan-spor-ayakkabi

Koşu ayakkabıları tasarım ve konfor olarak tamamen daha özel teknoloji ile üretilirler. Çünkü koşu esnasında ayaklarınız sert darbelere maruz kalacağı için, sağlamlık açısından malzeme kalitesi bu noktada önemlidir. Ayrıca; 

 • Yastık tabanlı seçimlerde bulunun. Çünkü bu özellik gelen darbeyi yumuşatarak karşılama imkanı sağlar.
 • Ayrıca bileği kavrayan modellere göz atın. Çünkü spor sırasında bilekten iyice sarılmış modeller, olası kazaların da önüne geçecektir. 
 • Spor bayan ayakkabı Kinetix markasında ve bayan spor ayakkabı Puma markasında bu tip modellere rastlamanız mümkündür. 

4 – Doğru Ayakkabı Numarası

Spor ayakkabı seçerken ayak numaranız ile ayakkabı numarası birbiri ile bütünleşmelidir. Yani alacağınız modeli ne küçük ne de gereğinden büyük alın. Ancak bayan spor ayakkabı kışlık modelleri alırken kalın çorap giyme durumlarına göre bir numara büyük alabilirsiniz. Yine aynı şekilde çeşidine göre modellerdeki kalıplar farklılık göstereceği için ayağınıza denemeden almayın. Çünkü; 

 • Ayağınızın tam bedeni olmayan ayakkabı, özellikle uzun süreli spor, yürüme ve ayakta kalma durumlarında bir süre sonra ağrıya neden olacaktır. 
 • Her bayan spor ayakkabı numarası aynı değildir. Bu sebeple alırken bir beden büyüğü ve küçüğünü denemenizde fayda vardır. 

5 – Gün Sonunda Alışverişe Dikkat Edin! 

bayan-spor-ayakkabi

Özellikle bayanların ayakları erkeklere nazaran daha çabuk şişme gösterdiği için sabah ile akşam ayak numarasında farklılıklar olacaktır. Bu sebeple gün sonunda yapacağınız alışveriş en doğru karar olacaktır. Çünkü model seçimini sabah yaparsanız ki bu ayakların en küçük olduğu zamandır. Akşam spor sonrası şişen ayaklara modeller olmayacaktır ya da ayaklar ayakkabıya girmeyecektir. 

6 – İdeal Ayakkabı Boşluğu

Ayak başparmağı ve ayakkabı ucu boşluğu arasında bir ile iki mm arasında ideal boşluk olmalıdır ki sert ve hızlı hareketlerde parmaklar incinmeden hareket edebilsin. 

7 – Ayağı Saran Bayan Spor Ayakkabı Modeli

bayan-spor-ayakkabi

Doğru ayakkabı bilek ile ayak arasında sıkı şekilde ayağı sarmalıdır. Yani bunun anlamı ayağın dengede durması demektir. Yani ne sıkışma ne de çıkma durumu olmamalıdır. Ayrıca ayak, ayakkabının içine rahatça oturmalı ve bileği tam olarak sarmalıdır. 

8 – Mekana Uygun Bayan Spor Ayakkabı Modeli

Spor ayakkabı seçerken en önemli kriterlerden biri gideceğiniz mekana ve ihtiyaçlarınıza uygunluğudur. Yani spor başta olmak üzere dağ, patika, koşu, yürüyüş, günlük, ağır, hafif, yüksek taban, ortopedik taban seçiminiz tamamen sizin gideceğiniz yere uygun olmalıdır. Örneğin spor için hafif ve hava alan ayakkabı tercih etmelisiniz. 

Ayrıca her spor ayakkabı farklı malzemeden amacına uygun şekilde üretilir. Yine aynı şekilde kullanım alanı farklı tasarım modelleri de yapılmaktadır. Gideceğiniz mekana uygun modellere Trendyol bayan spor ayakkabı – Nike markasında rastlayabilirsiniz. 

9 – Hem Ekonomik Hem Kaliteli Modeller 

Kalite ile fiyatı aynı anda tek modelde toplamak istemez misiniz? Bir ürünün kalitesi ve fiyatı her ne kadar da doğru orantılı olsa bile bu durumu tersine çevirebilirsiniz. Yani uygun fiyata kaliteli ayakkabı nasıl alınır?

 • İndirim ve kampanya zamanlarında aynı kaliteyi uygun fiyata alma şansınız vardır. Örneğin; Flo’da indirimli spor ayakkabıları ile hem kaliteyi hem de fiyatı ideal duruma getirebilirsiniz.
 •  FLO bayan spor ayakkabı Outlet mağazalarından, gerçek fiyatının neredeyse üçte biri kadar indirimle aynı kalitedeki modellere ulaşabilirsiniz.
 • Marka, üründe kullanılan malzeme, tasarım özellikleri fiyat üzerinde belirleyici etkenlerdir. 
 • Buna ek olarak özel ve teknolojik tasarımlı ürünlerde de fiyat farkı olması kaçınılmazdır.

10 – Yumuşak Tabanlı Bayan Spor Ayakkabı 

bayan-spor-ayakkabi

Gün boyu hem şık hem de rahat spor yapmak isteyen kadınların model seçiminde alt taban yumuşaklığı önemlidir. Yani ayağın orta kısmını yormayan yüksek ve yumuşak alt taban sayesinde bulutların üzerinde koşma hissine erişebilirsiniz. Ayrıca; 

 • Bunun tersi şekilde zemini ayak altında hissetmek isteyenler daha ince tabana sahip modellere göz atmalıdır. Bu konuda kadın spor ayakkabı – GittiGidiyor ihtiyaçlarınıza en doğru cevabı verecek internet sitesi seçeneklerinden biridir. 
 • Diğer yandan ayağınızda hiç ayakkabı yokmuş hissi veren modellere de göz atabilirsiniz. Bu modellerde genelde alt taban yastığı yok denecek kadar incedir. Ayrıca ayak ile zemin arasındaki mesafe 3 ile 4 mm arasındadır.

11 – Alışma Süresi

Doğru ayakkabıda çok uzun süren alışma süresinin olmaması gerekir. Eğer ki aradan günler geçmesine rağmen ayağınız ayakkabıya alışmadı ise bu yanlış seçim yaptığınızın göstergesidir. Dolayısıyla en fazla üç defalık giymeden sonra ayağınız ayakkabı ile bütünleşmiş olmalıdır. Giyer giymez alışacağınız modellere bayan spor ayakkabı Adidas markasından göz atabilirsiniz.

12 – Tarza Uygunluk

bayan-spor-ayakkabi

Yukarıdaki özelliklere uygun bir ayakkabı her ne kadar doğru olsa da asıl önemli olan kendi tarzınızı yansıtmasıdır. Genellikle birbirinden renkli ve değişik modeldeki bu tasarımlar ile stilinizi en doğru şekilde kombinlemiş olursunuz. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler şunlardır; 

 • Renk uyumu konusunda genelde sıkıntı yasamayacağınız renk cümbüşünde geniş skalaya sahip modeller bulunmaktadır. Ancak birinci derece ayakkabı ihtiyacı olanlar daha çok tek renge yönelirler. Trendyol bayan spor ayakkabı siyah en çok tercih edilen modellerden biridir. 
 • Yazın daha çok canlı renklere yönelin. Yeşil, bayan spor ayakkabı beyaz, kırmızı, krem rengi vb. bunlardan en çok tercih edilen modellerdir. 
 • En çok kullandığınız renkteki kıyafetlerinize en uygun kombin rengindeki modele göz atın. 
 • Tek tip ayakkabı modelinden kendinizi kurtarın. Özel tasarım ürünleri denemenizde yeni bir tarz için fayda vardır. 
 • Daha kadınsı görünmek isteyenler yüksek tabanlı, bilekleri kalın olanlar daha büyük görünümlü modellere göz atmalıdır. Bu şekilde hem tarzınız yeniden oluşacak hem de doğru seçimi yapmış olacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Bayan spor ayakkabı seçerken özellikle sporda kullanacağınız ayakkabıda esneklik ve hava alması en önemli özelliktir. Bunun yanında yukarıdaki özellikleri de göz önünde bulundurarak mekana en uygun modelleri öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu konuda sorulan sorular üzerinden de fikir alabilirsiniz.

1 – Koşu ve Yürüyüş Ayakkabısı Arasındaki Fark Nedir?

Koşu ayakkabıları yürüyüş ayakkabısına göre daha sert malzeme ile yapılmaktadır. Bu şekilde ayağın kontrolü, dengesi ve sağlamlığı artmaktadır.

2 – Ayakkabının Ayağa Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Ayak topuğu ayakkabı içinde hareket etmemelidir. Ayrıca yürüyüş esnasında topuklar sağa sola dönmemelidir. Diğer yandan ayak parmakları ayakkabı içinde rahatça hareket edebilmelidir.

3 – Sneaker ve Spor Ayakkabı Farkı Nedir?

Sneakers çoğunlukla günlük kullanıma uygun, diğeri ise fiziksel aktivite ve performans gerektirecek işler için uygundur. Sneakers rahat ve hafiftir. Spor ayakkabılar da aynı özelliklere ilave olarak, hava alan tasarımıyla spor için en uygun modellerdir. 

4 – Evde Yürüyüş Yaparken Spor Ayakkabı Giyilmeli mi?

Hangi düzey üstünde olursanız olun evde kaygan parke, halı ve kilim nedeniyle denge probleminin önüne geçmek ve daha rahat hareket etmek için, mutlaka spor yaparken bu modelleri giymelisiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Doğru Bayan Spor Ayakkabı Seçimi ile Spordan En İyi Verimi Alın! 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!