USD31,20
EURO33,84
JPY0,207500
RUB0,342300
GBP39,57
EURO/USD1,08
BIST9.062,36
GR. ALTIN2.040,44
BTC63.295,81

AYM’den Din Dersi Kararı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anayasa Mahkemesi, o dönem ilköğretim öğrencisi olan kızının din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf olması isteyen babayı haklı buldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına göre, AYM,  o dönem Eskişehir Havacılar İlköğretim Okulu’nda okuyan 4. Sınıftaki kızının din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf olmasını talep eden babanın isteğini haklı buldu ve babaya 20 bin TL manevi taminat ödenmesine hükmetti.

“Din Dersinin Zorunlu Tutulması Hukuka Aykırı Değildir”

Baba Hüseyin El, 2009 yılında o dönem 4. Sınıf öğrencisi olan kızı Nazlı Şirin El’in din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf olması istemiyle okul müdürlüğüne dilekçe verdi. Okul müdürlüğü velinin talebini reddetti ve yazıda Eğitim ve Öğretim Yüksek Kurulu’nun “Azınlık okulları dışında kalan ilk ve ortaöğretim okullarında öğrenim gören T.C. uyruklu Hıristiyanlık ve Musevilik dinlerine mensup öğrencilerin bu dinlerden birine mensup olduklarını belgelendirmeleri kaydıyla din kültürü ve ahlak bilgisi dersine girmelerinin zorunlu olmadığı belirtilmiştir” kararına yer verildi.

Sonrasında veli Hüseyin El, nüfus müdürlüğüne başvurarak kızının nüfus cüzdanındaki İslam ibaresinin kaldırılmasını ve bu mümkün değilse din hanesine ateist yazılmasını talep etti ve yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açtı. Mahkeme, davanın reddine ve davanın Ankara İdare Mahkemesine gönderilmesine karar verdi. Ankara İdare Mahkemesi de, dava konusu işlemin iptaline karar verdi. İptal kararında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) bir kararına atıfta bulunarak “Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu tutulmasında hukuka aykırılık bulunmamaktadır” denildi.

AYM, Babanın Talebini Haklı Buldu

Hüseyin El’in itirazı da reddedilince talep, 2014 senesinde AYM’ye taşındı. AYM ise yaklaşık 8 yılın ardından açıkladığı kararda oy çokluğu ile baba Hüseyin El’i haklı buldu. AYM kararında, “Öğrencinin din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muafiyet imkanı bulunmaması nedeniyle, ebeveynlerin eğitim ve öğretimde dini ve felsefi inançlarına  saygı gösterilmesini isteme hakkı” olduğu belirtildi. Ayrıca, “Bu hakkın yargılamanın uzun sürmesi nedeniyle makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiği” ifadesine yer verildi.

AYM kararında ayrıca, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi müfredatı konusunun anayasal düzeyde tam olarak çözüme kavuşturulmasına imkan sağlanması gerektiği belirtildi ve çeşitli uzmanlık dallarındaki öğretim üyelerinden oluşan bir kurulla müfredat konusunda inceleme yapılması istendi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
AYM’den Din Dersi Kararı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!