USD32,37
EURO34,85
JPY0,206200
RUB0,363000
GBP41,32
EURO/USD1,08
BIST10.116,09
GR. ALTIN2.407,55
BTC67.489,79

En Güncel Akademik İlanlar 2023

akademik-ilanlar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akademik ilanlar ile üniversitelerde görev almak isteyen kişiler bu ilanları takip ederek tüm gelişmelerden haberdar olabiliyorlar. Böylece akademik personel sıfatını taşıyan herkes gerekli şartları sağlamasının ardından okullarda açılmış olan kadroları online bir şekilde takip edebilirler. Bu sebeple hangi üniversite kaç personel alacak, personellerin özellikleri gibi şartlar bu ilanlarda bildirilir.

Akademik ilanlar ile birlikte, üniversitelerin akademik personel ihtiyacı kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Böylece Öğretim Üyesi, Doçent, Profesör adayları aynı ilan altında toplanır. Üniversitelerde hangi branşlardan ne kadar alacağını bu ilanlar aracılığı ile bildirir. O halde akademik kadrolar için gerekli olan bu ilanlar nereden sorgulanmaktadır?

Akademik Kadro İlanlar Ne Zaman Yayınlanır?

akademik-ilanlar
Akademik İlanlar

Yüksek Öğretim Kurumu kadro dağıtımını genellikle mart veya nisan ayında gerçekleştirmektedir. Fakat üniversitelerin anlık ihtiyaçlarına göre de yılsonuna kadar ilan yayınlamaktadır. Peki, ilanlar nereden sorgulanmaktadır?

Akademik İlanlar Nereden Sorgulanır?

Akademik kadro için açılacak olan ilanlar üniversitelerin duyurular sayfasında yayınlanmaktadır. Böylece uygun pozisyon açılması durumunda ise, başvuru şartlarına ilişkin tüm detaylar sayfada yer alır. Ayrıca Basın İlan Kurumu da resmi internet sayfasında üniversitelerin ihtiyacı olan akademik ilanlar ile ilgili tüm bilgileri yayınlarlar. Peki, akademik kadro için istenen şartlar nelerdir?

Bilindiği üzere üniversitelerin;

 • Öğretim görevlisi,
 • Öğretim Görevlisi(DR.),
 • Araştırma Görevlisi alımı,
 • Okutman,
 • Uzman,
 • Çevirici ve Eğitim-Öğretim Planlamacısı gibi kadrolar

Muhtelif zamanlarda üniversitelerin ihtiyaçlarına göre YÖK Akademik Kadro İlanları web sayfasında yer almaktadır. Bu nedenle bu ilanları takip ederek süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Üniversitelere Başvuru Nasıl Yapılır?

Akademik ilanlar (devlet) üniversitelerin, ihtiyaç duyduğu alanlarda akademik personel almak için ilan vermektedirler. Fakat bu ilanlarda aşağıdaki bilgilere mutlaka yer vermek zorundadırlar:

 • İlan edilmiş olan kadronun çıkmış olduğu birim, bölüm ve anabilim dalı
 • Kadro unvanı ve sayısı
 • Kadro derecesi
 • İlanın yayım tarihi
 • Ön değerlendirme tarihi
 • İlanın son başvuru tarihi
 • Giriş sınavının tarihi
 • Sonuçların açıklanma tarihi
 • İlan edilmiş olan kadroda istenen özel şartlar
 • İlan edilen kadroda istenen ALES puanı
 • İlan edilen kadroda istenen yabancı dil puanı

Yukarıda belirtilen şartların incelenmesinin ardından ilanda yer almakta olan ALES ve Yabancı Dil şartı dışında Özel Şartlar başlığı altında bulunan kriterleri kesinlikle sağlıyor olmanız gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz gerekli şartları sağlamadığınız için onaylanmayacaktır.

Akademik İlanlar için Başvuru Belgeleri Nelerdir?

akademik-ilanlar

Üniversitelerin yayınlamış oldukları özel şartlar ile bahsedilen diğer şartların sağlanması durumunda bazı belgeleri ilgili üniversiteye göndermek gerekmektedir. Bu belgeleri bizzat elden veya posta yolu ile gönderebilirsiniz. Bu istenen belgeler genellikle şu şekilde olmaktadır:

 • Başvuru yapılan ilanın internet çıktısı veya fotokopisi
 • Özgeçmiş
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf (1 adet)
 • Mezuniyet belgesi, Diploma ve Transkript belgesi
 • Yurtdışından alınan diplomaların denklik belgesi
 • Kamuda çalışan veya daha önce kamuda çalışmış olan adaylardan alınan hizmet belgesi
 • Tecrübe şartı aranıyorsa, SGK hizmet dökümü ve çalışılan iş yeri ile ilgili belge
 • Erkekler için askerlik durum belgesi
 • ÖSYM tarafından yapılan YDS ve Üniversite tarafından kabul edilen sınav sonuç belgesi

Yukarıda belirtilen belgeler üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Bu nedenle akademik ilanlar (vakıf) ve devlet üniversitelerine başvuru yapılıyor ise ilanda belirtilen şartları ve belgeleri iyi okumak önemlidir. Ardından belirtilen süreler içerisinde istenen belgeleri başvuru yapılan üniversiteye göndermek gerekmektedir.

Akademisyen Olabilmenin Şartları Nelerdir?

Akademisyen olabilmek için öncelikle lisans eğitiminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Ardından ALES ve YDS sınavlarına girip başarı sağlamak ikinci öncelikli şarttır. Böylece bu teknik şartları sağlayan kişiler akademisyen olmak için adaydır. Ayrıca okumayı seven, bilimsel etiklere değer veren, sunum yapmaktan çekinmeyen ve yüksek nota sahip olan kişiler akademisyen olmak için iyi bir adaydır. Peki, öğretim üyesi nasıl olunur?

Öğretim Üyesi İlanları Nerede Yayınlanır?

akademik-ilanlar

Öğretim üyesi alım ilanları, , Resmi Gazete Akademik İlanlar, Devlet Personel Başkanlığı, yüksek tirajlı gazeteler ve üniversitelerin personel alım ilanı sayfalarında duyurulmaktadır. Böylece akademik kadro ile ilgili sorgulamaları buralardan yapabilirsiniz. O halde, akademik kadro ilanları neden açılmıyor?

Akademik kadrolar üniversitelerin ihtiyaçları doğrultusunda açılmaktadır. Bu nedenle üniversitelerin duyurular bölümünü ve diğer ilanların yayınlanmış oldukları yerleri takip etmek gerekmektedir. Bununla birlikte ilan sürecini beklerken akademik bilginizi geliştirmek ve daha iyi puan alabilmek için gerekli sınavlara hazırlanmakta sizin faydanıza olacaktır.

Akademik Personel Alım İlanları 2023 Listesi

Akademik personel alımları için mevcutta ilan açan üniversiteler bulunmaktadır. Ayrıca listede yer alan üniversiteler bilgi verme amaçlı olup ilan tarihlerini takip etmek gerekmektedir. Bu nedenle başvuru yapmayı düşündüğünüz üniversitenin duyurular sayfasını mutlaka takip edin. O halde güncel haberler ve akademik personel ilan listesi şöyledir:

KurumBaşlıkİlan NumarasıŞehir
İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörlüğüİngilizce Dil Programları Öğretim Görevlisi alım ilanıYOK847320İstanbul
İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörlüğüİzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim ve Araştırma görevlisi Alım İlanıYOK847318İzmir
İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörlüğüİstanbul Gedik Üniversitesi Araştırma Görevlisi İlanıYOK847316İstanbul
Erzurum Teknik Üniversitesi RektörlüğüErzurum Teknik Üniversitesi Araştırma Görevlisi ve Öğretim Görevlisi alım ilanıYOK847312Erzurum
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi RektörlüğüMerkez (Bilgi İşlem Daire Başkanlığı) Öğretim Görevlisi alım ilanıYOK847309Ankara
Necmettin Erbakan Üniversitesi RektörlüğüNecmettin Erbakan Üniversitesi Araştırma Görevlisi ve Öğretim Görevlisi alım ilanıYOK847295Konya
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi RektörlüğüKütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Araştırma Görevlisi alım ilanıYOK847249Kütahya
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi RektörlüğüYabancı Diller Yüksekokulu Öğretim Görevlisi alım ilanıYOK847274Sivas
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi RektörlüğüDiş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi alım ilanıYOK847240Bilecik

Ayrıca Memurlar.Net Akademik İlanlar sayfasından akademik personel ve öğretim üyesi alım ilanı bilgilerini takip ederek ilan bilgilerine ulaşabilirsiniz. Fakat Memurlar.Net İlan bilgilerini üniversitelerin duyurular sayfasından takip etmek ve güncel başvuru tarihlerini teyit etmek önemlidir. Çünkü tüm güncel bilgi ve veriler üniversitelerin kendi sayfalarında ya da YÖK internet sitesinde yer almaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
En Güncel Akademik İlanlar 2023

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!