USD32,18
EURO34,91
JPY0,205900
RUB0,356900
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.874,34
GR. ALTIN2.493,54
BTC69.512,29

İltihaplı Romatizma Belirtileri için 11 Semptom!

iltihapli-romatizma-belirtileri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İltihaplı romatizma belirtileri göz önüne alınarak erken teşhis edilmesi gereken önemli bir eklem rahatsızlığıdır. Diğer bir tabirle Romatoid Artrit romatizma hastalığı teşhis ve tedavisinin geç kalınması tehlike arz etmektedir.  Sebep olduğu sorunlar cilt, göz, akciğer kalp ve kan damarları olmak üzere birçok vücut sistemine zarar vermektir.

Romatizmanın en yaygın çeşidi olan iltihaplı romatizma belirtileri ilk olarak eklemlerde başlamaktadır. Kişinin bağışıklık sisteminin istemsiz şekilde vücudun eklem dokularına saldırması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Eklemelerde başlayan iltihaplı romatizma belirtileri sonrasında vücudun geri kalan kısmı da savunmasız kalarak etkilenmeye başlamaktadır. İlerleyen süreç içerisinde fiziksel engellere kadar olumsuz durumlarla karşılaşılmaktadır.

İltihaplı Romatizma Belirtileri ve Hastalığı Tetikleyen Sebepler Nelerdir?

iltihapli-romatizma-belirtileri

Belirtilen romatizma hastalığı özellikle genetik olduğu ile bilinmektedir. Kişinin birinci derece yakınlarında hastalığın olması kendisinde de olabileceği gerçeği oranını arttırmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle oluşan kemik erimesi, sigara içmek veya madde kullanımı gibi nedenler hastalığın başlangıç sebeplerinden birkaçıdır. İltihaplı romatizma belirtileri aramaksızın bu nedenler göz önünde bulundurularak özellikle kontrol altına alınmalıdır.

Et kaymak krema tereyağı veya peynir gibi ürünlerin fazla tüketilmesi ve yanlış beslenme kişide iltihaplı romatizma riskini arttırmaktadır. Öğünlerin düzensiz alınması, hareketsiz kalınması ve obezite hastalığı tetikleyen bir başka nedendir. Virüs bakteri gibi zararlı mikroorganizmaların neden olduğu iltihaplanmalar da bu durumlar içerisindedir.

 Romatizma çeşidinin sebepleri net bir şekilde belirtilmiştir. Peki iltihaplı romatizma belirtileri nelerdir? Vücutta gözlemlendiğinde nasıl fark edilmektedir? Kalıtsal olduğu belirtilen yaygın hastalığın belirtileri şu şekilde sıralanmıştır;

 • Eklemlerde oluşan kızarıklık şişlik sıcaklık hissi,
 • Eklemlerin ağrıması
 • Sabahları uyku sonrası el kol bacak tutulmaları, harekette zorluk
 • Eklem bölgelerinde şekil bozulması
 • Ateşlenme
 • Bitkinlik ve yorgunluk
 • İstemsiz kilo verme
 • Uzun süreli karın ağrısı, kronik ishal
 • Eklemlerin deri altında Romatoid nodülü denilen kitlenin hissedilmesi
 • Kalça ağrısının tek ya da çift taraflı yaşanması
 • Gözlerde kızarıklık ve ağrı

1 – Bacaklarda İltihaplı Romatizma Belirtileri Nelerdir?

iltihapli-romatizma-belirtileri

Eklemlerde kaslarda meydana gelen ağrı şişlik ateş gibi iltihaplı romatizma belirtileri bacaklarda hareket zorluğuyla kendini belli etmektedir. Kasılma ve tutulma gözlemlenmektedir. Semptomlar kişide hastalığın şiddetine göre değişebilir ara ara gelip gidebilir. Bu döneme alevlenme dönemi de denilmektedir. Şişlik ve ağrının kesilmesine ise hafifleme dönemi denilmektedir.

Bacakta romatizma belirtileri görüldüğü takdirde Ailevi Akdeniz ateşi gibi romatizma hastalığı doktoruna başvurulmalıdır. Yapılan tedavi sonrası esneme ve germe hareketleri yapılmalı, hareketsizlikten uzaklaşılmalıdır. Hafif tempoda yapılan yürüyüşler, yüzme gibi seçenekler hastalığın etkisini azaltmada büyük rol oynamaktadır.

2 – Beyinde İltihaplı Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Geçmek bilmeyen baş ağrısı olan kişilerde migren teşhisi konulmadı ise iltihaplı romatizma belirtileri şüphesi duyulmalıdır. Böyle acı verici ilaç alınsa dahi geçmeyen durumlarda Nöroloji ve Romatoloji gibi tıbbi bölümler başvurulacak ilk yerlerdir. Bazı romatizma hastalığı türlerinin beyin tutulumuyla ilişkisi olduğu görülmüştür.

3 – Kas Romatizma Belirtileri Nelerdir?

İltihaplı olmayan bel ağrılarında ağrı dinlenme sırasında kesilmektedir. Hareket edilmeye başlandıkça ağrılar baş gösterir. Sabah tutukluluğu görülmez, kısa sürmektedir. İltihapsız romatizmanın tersine ağrılar hareketli hareketsiz devam ediyorsa iltihaplı romatizma belirtileri ortaya çıkıyor demektir. Sabah kalktıktan sonra tutukluluk hali yarım saatten fazlaysa konu hakkında başvurma zamanı gelmiş demektir.

iltihapli-romatizma-belirtileri

Özellikle 50 yaş üzerinde görülen kişide iltihaplı romatizma belirtileri arasında istirahat esnasında ağrılar saptanmıştır. Özellikle boyun kalça ve omuzda meydana gelen şiddetli ağrı farklı tür rahatsızlıklar nedenli de olmaktadır. Geçmeyen ağrılar, şişlikler, hareket zorluğu, kasılmalar doktor desteğinin bir an evvel alınması gereken durumlardır. Behçet hastalığı ile benzer bazı durumlar yaşanmaktadır.

4 – Kireçli Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Kireçlenme 50 yaş üzeri kişilerde görülmesi daha yüksektir. Tıp dilinde Osteoartrit olan eklem hastalığı vücutta herhangi bir eklemi etkilemektedir. Eller kalça diz ve omurga ilk etkilenen yerlerdir. Yapıda bozulmalara neden olmaktadır. Bu nedenle eklem kıkırdağı altındaki dokuda değişiklikler görülür. Kemikte büyüme, çıkıntılar normal yapıyı bozarak hareket kısıtlılığına neden olmaktadır.

Yıllar içerisinde eklemlerde oluşan travmalar ilerleyen zamanda yük taşıma güçlüğüne sebep olmaktadır. İltihaplı romatizma belirtileri ile benzer durumlar görülen hastalıkta baş faktörlerden birisi genetik olmasıdır. Kadınlar üzerinde fazla rastlanan bir durumdur. Şikayet kendini ağrı ile göstermektedir. Sabahları ve hareketsizlik sonrası tutulmalar gözlemlenmektedir. Eklem hareketlerinde kısıtlanma yaşanmaktadır.

Gözlemlenen iltihaplı romatizma belirtileri sonrası netleşmesi açısından röntgen filmi çekilmektedir. Kan değerleri kontrol edilir, Eklem sıvısı (sinoviyal sıvı) incelenir. Ağrının giderilmesi, hareket kısıtlanmadan günlük aktiviteye devam edilmesi ve ilerlemesinin engellemesi için belirli egzersizler verilir. Gerekli görüldüğü takdirde ilaç tedavisi ile birlikte fizik tedavi yöntemi de uygulanmaktadır. Şişliği indirmede yardımcı kortizon enjeksiyonu yapılır.

iltihapli-romatizma-belirtileri

Editör Önerisi: Parestezi Nedir? Parastezi Belirtileri! 2023


İltihaplı Romatizma Hastalarının Yapması Gerekenler Nelerdir?

Uygulanan tedavilerin amacı kişide iltihaplı romatizma belirtisi görüldüğü andan itibaren iltihabı ortadan kaldırmak ve şikayetleri azaltmaktır. Hastalık netleştikten sonra doktor tarafından ilaçları reçete edilmektedir. Bu ilaçlar hastanın ağrılarını dindirmekte, düzenli kullanım sonucu doku hasarları giderilmektedir. Yönlendirilen Fizyoterapist sayesinde hareket kabiliyetlerin güçlü tutulması amaçlanır. Tıbbi işlemlerden sonra kişinin kendisine dikkat etmesi gerekmektedir.

Doktorun yaptığı gerekli müdahale sonrasında hastanın yaşam kalitesini arttıracak rahat hareket etmesini sağlayacak öneriler sunulmuştur. Bunlardan ilki ağrının etkisini arttıran fazla kilolardan kurtulmaktır. Fazla kilolar bacaklara ve bel bölgesine fazla yük binmesine neden olmaktadır. Bu nedenle ideal kiloya ulaşılmalıdır. Bağırsak hareketliliği için günde en az 2 litre su tüketilmelidir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme programı yapılmalıdır. Düzenli beslenme sonrası kişide iltihaplı romatizma belirtisi azaldığı görülmektedir. Şekerli yiyecekler dikkatli tüketilmelidir. Diyet listesine omega3 içeriği yüksek besinler eklenmelidir. Yetersiz görüldüğünde D vitamini takviyesi alınmalıdır. Kemiklerin gelişimi için çok faydalıdır. Dişlerin sağlığı ihmal edilmemelidir. Bağışıklık sistemini doğrudan etkileyerek hastalığı tetiklemektedir. Kesinlikle sigara kullanılmamalıdır.

iltihapli-romatizma-belirtileri

En Tehlikeli Romatizma Hangisi veya Hangileridir?

Romatizma hastalığı nedir? Romatizma eklemleri kasları ve bağları etkileyen bir rahatsızlıktır. Kişilerde sıklıkla rastlanan tehlikeli ve tehlikesiz çeşitleri bulunmaktadır. İleri evrelerinde şişlik, ağrı ve yürüme zorluğuna sebep olmaktadır. İhmal edildiği takdirde şekil bozuklukları dahi görülmektedir. İltihaplı romatizma belirtisi normal romatizma belirtilerinden farklı seyretmektedir. Romatizma her yaşta görülen bir kronik hastalıktır.

İltihaplı romatizma belirtileri ve ilerleyişi nedeniyle en tehlikeli romatizma türlerinden biridir. Romatoid Artrit iç organları da etkileyen bir hastalıktır. İltihaplı eklem vücudun birçok yerinde sorunlara neden olmaktadır. Kalp romatizması, eklem romatizması teşhisi konulan kişiler tıbbi bölümler tarafından detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Bir diğer tehlike arz eden hastalık ise Behçet hastalığı olmaktadır. Ağız ve cinsel bölgede görünen yaralar ile tespit edilmektedir. Ayrıca göz iltihabı ve deri bulgularına rastlanmaktadır. Deri ile sınırlı bir hastalık değildir. Bilinen iltihaplı romatizma belirtisi ile benzer şekilde bacaklar ve akciğerde damar ve beyin tutulumu yapmaktadır.

iltihapli-romatizma-belirtileri
İltihaplı Romatizma Belirtileri

İltihaplı Romatizma – Kadınlar Kulübü Sitesi Nasıl Ele Almıştır?

Yaşamın birçok alanına dair yorum veya önerileriyle dikkat çeken Kadınlar Kulübü romatizma hakkında fikirlerini de paylaşmıştır. Ağrı şikayetleri nedeniyle muayene sonrası iltihaplı romatizma teşhisi konmuş kişiler fikir alışverişi yapmaktadır. İltihaplı romatizma belirtileri hakkında kişisel yorumlara rastlanmaktadır. Kullanılan ilaçlardan veya süreçten bahseden üyeler hastalığın ciddiye alınması gerektiğinin de üzerinde durmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İltihaplı Romatizma Belirtileri için 11 Semptom!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!