USD32,18
EURO34,89
JPY0,206300
RUB0,356500
GBP40,99
EURO/USD1,08
BIST10.859,60
GR. ALTIN2.498,36
BTC69.762,78

Faiz artıran ekonomiler risk altında

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

IMF Başkanı’ndan dünya ekonomisi için büyük uyarı

2023 zor olacak

IMF Başkanı Kristalina Georgieva’dan pandemi ve sonrasında gelen Rusya-Ukrayna savaşından dolayı dünya ekonomisi için 2023’ün zor geçeceğini söyledi.

CBS televizyonuna açıklama yapan IMF Başkanı, özellikle küresel ekonomi hakkında görüşlerini söyledi. ve bir çok ülkenin resesyon tehdidi altında olduğunu belirtti.

Faiz oranları yüksek kalacak

Resesyon beklentilerine ilişkin gelen sorular üzerine Georgieva, “Dünya ekonomisinin büyük kısmı için 2023, geride bıraktığımız yıldan daha zorlu bir yıl olacak.” şeklinde cevap verdi.

Şu anda en güçlü ve dayanıklı ekonominin ABD’de olduğunu belirten Georgieva, FED’in enflasyonu düşürmek için uzun süre daha faizleri yüksek tutacağını belirtti.

Ekonomiler yavaşlıyor

Peş peşe gelen krizler nedeniyle ABD, Avrupa Birliği ve Çin gibi 3 büyük ekonomide yavaşlama olduğunun altını çizen Georgieva, ABD’yi iş gücü piyasasının güçlü kalmasının ayakta tuttuğunu belirtti.

AB’nin ise Ukrayna’daki savaştan çok ciddi şekilde etkilendiğini belirterek bu yıl AB ülkelerinin yarısının resesyona gireceğini dile getirdi. Çin ekonomisi için de 2023’ün zor geçeceğini kaydeden Georgieva, “Çin bu yıl daha da yavaşlayacak.” şeklinde konuştu.

Resesyon her yerde

Georgieva, sürekli yükselen faizler ve doların bütün dünyada değer kazanması nedeniyle dünyanın vahim bir tabloyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Dünya’nın üçte birinin resesyona gireceğinin altını çizen IMF Başkanı Georgieva, kısa vadede Çin’de artan Kovid-19 vakalarının ise dünya ekonomisi için kötü haber olduğunu belirtti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Faiz artıran ekonomiler risk altında

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!