USD32,28
EURO34,97
JPY0,206900
RUB0,362800
GBP41,41
EURO/USD1,08
BIST10.165,52
GR. ALTIN2.411,93
BTC69.192,04

Evde Saç Boyası Nasıl Yapılır? Evde Saç Boyası Yapımı

saç boyası nasıl yapılır
sac-boyasi-nasil-yapilir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saç boyaları bu kadar yüksek maliyetliyken siz de evde saç boyası nasıl yapılır sorusunun cevabını ögrenin. Hem sağlıklı hem de kalıcı saç rengine sahip olun.  Evde saç boyası yapmak sizi hem ekonomik olarak rahatlatacak hem de doğal ürünler ile elde edeceğiniz boyalar sayesinde saçınızın daha iyi bir görünüşe kavuşmasına neden olacaksınız. Peki, Evde saç boyası nasıl yapılır? Evde saç boyası malzemeleri nedir?

Evde saç boyası yapmanın birden fazla yöntemi vardır. Söz konusu yöntemler arasında bitkilerin, meyvelerin suyundan renklerini almak ve bunların özünü saçlara yedirmek vardır. Eski zamanlarda da sıkça kullanılan bu yöntemler saç boyasının içeriğinde kimyasal oranının düşük olması nedeni ile tercih edilmekte.

Özellikle hassas saçlara sahip olan kişiler Evde saç boyası tarifi sayesinde kendi saçlarına uygun saç boyalarını oluşturabilecek ve hiç korkmadan kullanabilecek.

Evde Saç Boyası Nasıl Yapılır?

Evde doğal saç boyası yapımı konusunda birden fazla seçenek bulunuyor. Öyle ki Kına ile saç boyası yapmak bile mümkün. Evde yapılacak olan doğal saç boyaları önceki saç renginize göre değişiklikler gösterecektir.

Yani; Önceki saç renginizin açık veya koyu olması evde saç boyası yaparken elde edeceğiniz renklerin tonlarına direkt olarak etki edecektir. Koyu renk saçlara sahip olanlar veya açık renk saçlara sahip olanlar aynı formülleri kullanarak farklı renklerde saçlar elde edebilirler.

evde-sac-boyasi-nasil-yapilir-1

Kızıl, Kestane, Kahve Rengi Saç Boyası Nasıl Yapılır – Koyu Saçlar İçin

Her ne kadar yapılacak olan evde saç boyası önceki saç renginizi baz alarak ilerleyecek olsa da söz konusu bu üç renk. Önceki saç renginizi pek umursamadan ilerleyecek ve istediğiniz tonlara yakın sonuçlar verecektir.

Evde Doğal Saç Boyası İçin Gerekli Olan Malzemeler;

 • 500ml. Temiz Su.
 • 250 Gram Toz, taze yeşil kına.
 • Bir avuç ada çayı.
 • Bir avuç karanfil.
 • Boyanın renk oranına göre siyah çay (eklenmemesi pek bir şey değiştirmeyecektir.)

Evde Doğal Saç Boyası Hazırlanışı;

Evde saç boyası için Ada çayı ve Karanfil ikilisini derin bir tencereye alın. Üzerine gerekli olan su miktarını da ekleyin ve 10 dakika boyunca orta ateşte kaynamaya bırakın. Saçlarınızda beyazlar varsa, saçlarınızın daha da koyu renkli olmasını istiyorsanız içerisinde siyah çay eklemesi de yapabilirsiniz.

10 dakikanın sonunda hazırladığınız karşımı süzerek farklı bir kaba alın. Ayrı kaba aldıktan sonra üzerine, gerekli olan kına miktarını ekleyin ve homojen dağılım olacak şekilde karıştırmaya başlayın. Kınanın topakları tamamen yok olduktan sonra kullanabileceğiniz saç boyanız hazırdır.

Evde Saç Boyası Nasıl Kullanılır?

Normal bir saç boyası gibi kullanabileceğiniz doğal saç boyasını diplerden saç uçlarınıza doğru sürmeye başlayın. Saçınızın her tarafını kapatacak şekilde bone ile kafanızı sarın. Ortalama 2 saat boyunca bu şekilde bekleyin. Boyanın saçınıza ne kadar nüfus etmesini istiyorsanız bekleme süresini o kadar uzatabilirsiniz.

Kına ile saç boyama yönteminde olduğu gibi bu yöntemde de akşamdan sabaha kadar saçlarınızda bu karışımları bırakabilirsiniz. Son olarak ılık bir su ile saç köklerinden uçlarına doğru detaylı bir yıkama gerçekleştirmeniz gerekmekte.

Evde Saç Boyası Yapalım – Beyaz Saçlar İçin Saç Boyası Tarifi

evde saç boyası nasıl yapılır
Evde saç boyası nasıl yapılır?

Saç beyazları oldukça can sıkıcı olabilir. Evde saç boyası tarifi sayesinde saçlarınızdaki beyazlara doğal yöntemler ile savaş açabilirsiniz. Saçlarınızın beyazlarını evde kolay bir şekilde geçirmek mümkün. Beyaz saçlar için evde doğal boya yapımı için gereken malzemeler nelerdir?

 • 500ml su.
 • 5-6 Adet ceviz içi.
 • 3 Yemek kaşığı kadar taze toz kına.
 • 2 Yemek kaşığı taze toz Türk kahvesi.
 • 2 – 4 Yemek kaşığı zeytinyağı.

Beyaz Saçlar İçin Doğal Saç Boyası Hazırlanışı;

Geniş bir tencere içine suyu koyarak başlayalım. İçerisinde ceviz içlerini de ekleyerek ortalama 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Renklenen suyu bir kenara ayırın. İçine diğer malzemeleri de ekleyerek homojen bir karışım elde etmek için iyice karıştırın. Tamamı karıştığında, kınalarda topaklık kalmadığında saç boyanız kullanıma hazırdır.

Beyaz Saçlar İçin Evde Saç Boyası Nasıl Uygulanır?

Normal bir saç boyasına olduğu gibi saç diplerinden başlayarak saç uçlarına kadar sürmeniz gerekmekte. Bu işlemden sonra ortalama 2 saat kadar saçınızda bekletmelisiniz. Elde etmek istediğiniz rengin yoğunluğuna göre bekleme süresini uzatabilir ve hatta gece uyurken de sürebilirsiniz. Normal bir saç boyasında gereken bekleme süresinden sonra ılık su ile saçlarınıza zarar vermeden yıkayabilirsiniz.

evde-sac-boyasi-nasil-yapilir-1

Evde Doğal Saç Boyası Yapmanın Faydaları Nelerdir? Doğal Saç Boyası Faydaları

Evde doğal saç boyası yapmanın faydaları öncelikle ekonomik olarak karşımıza çıkmakta. Saç boyalarına vereceğiniz ücretten daha az ücrete evde saç boyası yapmanız bu tariflerle artık mümkün! Hatta size verdiğimiz tariflerin içerisine ekleyebileceğiniz ekstra malzemeler ile saçınızın yapısını daha da güçlendirebilirsiniz.

Doğal saç boyası tarifleri ile;

 • Evde saç boyası daha az maliyetli olmaktadır
 • Doğal olması nedeni ile saçınıza zarar vermez.
 • İçerisine farklı malzemeler ekleyerek kendi saç bakım ürününüzü yapmanıza olanak sağlar.
 • İstediğiniz renkleri elde etmek için doğal ürünlerin suyunu kullanabilirsiniz.
 • Zeytin Yağı içeren tarifler sayesinde saçlarınız daha güçlü olur.
 • Kimyasal saç boyalarına nazaran saçınızdan ayrılmaları eşit ve kolay olur. Bu sayede istediğiniz zaman saç renginizi değiştirebilirsiniz.

evde-sac-boyasi-nasil-yapilir-1

Sık Sorulan Sorular ile Evde Saç Boyası Nasıl Yapılır? 

1-  Evde Doğal Saç Boyası Yapımı Mümkün mü?

Evde doğal boyası nasıl yapılır diye düşünenlerin sayısı oldukça fazla fakat çok az malzeme ile kendi saç boyalarını yapabilirler. Saç rengine göre özel olarak denenmiş tariflere bakılması evde doğal saç boyası yapımı için yeterli olacaktır.

2-  Evde Renkli Saç Boyası Yapımı Geçici Olarak Yapılır mı?

Evde renkli saçlar için geçici boya elbette yapılabilir. Bunun için öncelikle saç rengine uygun olan renk tonu seçilmeli ve sonrasında ilgili tarif hazırlanarak tüm saça uygulanmalıdır. Yapılan uygulamanın geçici olmasını istiyorsanız en fazla saçta yarım saat bekletip, ardından temiz su ile durulayın.

3-  Evde Doğal Saç Boyası Yapımı Ne Kadar Kalıcı? 

Doğal saç boyalarını hazırlayıp kalıcı bir renk elde etmek için haftada bir 2 hafta uygulamak gerekiyor. Bu sayede renk tonu saça oturur ve daha uzun bir süre saçta kalır. Evde hazırlanan doğal saç boyası saçtan 8-10 yıkama sonrasında renk olarak açılabilir ama saçtan akması için saçların uzaması gerekir.

evde-sac-boyasi-nasil-yapilir-1

4-  Beyaz Saçlar için Doğal Saç Boyası Yapımı Zarar Verir mi?

Beyaz saçlar için doğal saç boyası uygulandığında birkaç uygulama sonrasında beyazlardan eser kalmaz. Fakat saç için doğal olarak hazırlanmış boyanın zararı var mıdır? Zararı yerine yararı olup, saç köklerini besler, daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar.

5-  Evde Saç Boyası Yapımı Maliyetli mi? 

Evde saç boyası nasıl yapılır maliyeti fazla mı? Öncelikle saç rengine karar verilmesi sonrası kesin bir maliyet ortaya çıkar. Maliyet normal boyaya göre biraz fazla olabilir. Fakat doğal olarak hazırlanmış boyaların kimyasal boyalardan daha sağlıklı olması maliyet olarak uzun vadede kişiye kazanç olarak geri dönecektir.

6-  Bitkisel Olarak Evde Doğal Saç Boyası Yapımı Saça Zarar Verir mi? 

Bitkisel olarak hazırlanmış kadın ve erkek doğal saç boyası saça zarar vermez. Aksine saçların daha sağlıklı olmasını sağlar. Kullanılan malzemelerin yoğunluğuna dikkat edilmesi sağlık açısından önemli olduğu için tek dikkat edilmesi gereken konu malzemelerin oranıdır. Ek olarak saçta bekletme süresine de önem verilmesi iyi olacaktır.

evde-sac-boyasi-nasil-yapilir-1

7-  Erkek Doğal Saç Boyası Yapılabilir mi?

Evde saç boyama, organik saç boyası ile mümkün mü? Doğal saç boyalarının içeriğinde birkaç yemek kaşığı siyah çay yer alır. Bu sayede erkek kadın fark etmeden doğal bir saç boyası elde edilir. Sonrasında saç boyama teknikleri kullanılarak uygulanacak boya, saçta güzel sonuçlar verecektir.

8-  Hamileler için Doğal Saç Boyası Kullanımı Sağlıklı mı? 

Evde saç boyası nasıl yapılır, hamileler bu boyayı kullanabilir mi? Hamilelik döneminde her şey bebek için çok önemli olduğu için tüm uygulamalar doktora danışıldıktan sonra uygulanmalı ve kullanılmalıdır. Doğal saç boyaları her ne kadar zararsız olsa da bebek için nasıl bir sonuç doğuracağı bilinmediğinden doktora danışılması daha sağlıklı olacaktır.

9-  Egzama için Evde Saç Boyası Nasıl Yapılır, Faydalı mı? 

Egzama önemli bir deri hastalığı olup, saç derisinde meydana geldiğinde kullanılan boyanın da sağlıklı olması gerekiyor. Bu noktada evde hazırlanan doğal saç boyaları çok kullanışlı ve sağlıklıdır. Sadece hazırladığınız boyaya ısırgan otu, zeytinyağı, elma sirkesi ve çay ağacı yağı ürünlerinden bir kaçını koymanız yeterli olacaktır.

evde-sac-boyasi-nasil-yapilir-1

10-  Evde Doğal Kumral Saç Boyası Yapımı Kolay mı?

Evde doğal malzemelerle hazırlanmış saç boyası yapımı oldukça kolay olup, sadece her boyama için yeniden yapılması biraz uğraştıracaktır. Fakat kimyasal boya gibi rahatsız edici bir koku ve bilinmeyen sonuçlara neden olmayacaktır. Doğal boya ile saçı boyadıktan sonra daha çok daha sağlıklı saçlara sahip olacaksınız.

11-  Feridun KUNAK Doğal Saç Boyası Yapımı Sağlıklı mı?

Uzun yıllardır televizyon kanallarında doğal tariflere dikkat çeken Feridun KUNAK doğal boyaya da dikkat çekmiştir. Evde bir pancar, şalgam, kuru soğan, nar suyundan, sirke, zeytinyağı, yoğurt ve çay deminden kına tarifini vermiştir. Bu tarifte yer alan malzemeler doğal olup, saç derisi için çok sağlıklı besin değerlerine sahiptir.

12-  Evde Saç Boyası Yapımı Hangi Saç Renkleri İçin Yapılabilir?

Evde birçok renk için saç boyası yapılabilir. Bu renkler başta siyah renk olup, kahverengi, sarı, bakır tonları ve kızıl renkler için boya yapılabilir. Evde saç boyası nasıl yapılır konusunda ana malzeme yine kına olup, sadece farklı renkleri elde etmek için bazı malzemeler eklenir.

13-  Evde Doğal Saç Boyası Yapımı Mavi Renk Elde Edilebilir Mi?

Evde saç boyası nasıl yapılır mavi renk elde edilir mi? Maalesef mavi renk elde edilmesi imkansız olup, malzemelerin içine kimyasal maddelerin girmesine neden olabilir. Bu da doğal boyanın yapısını bozacağından tercih edilen bir uygulama değildir.

14-  Doğal Saç Boyası Yapımı İbrahim Saraçoğlu Tarifi Nedir?

Doğal tarifler konusunda uzman olan İbrahim Saraçoğlu saç boyası konusunda da oldukça sağlıklı bir tarif vermiştir. Tarifin içeriğinde yarım litre su, 5 adet yeşil ceviz kabuğu, 5 adet de ceviz yaprağı vardır. Bu malzemeler 10 dakika boyun kaynatılır ve ılıdıktan sonra saça uygulanır. Yarım saat bekletme sonrasında durulanır.

evde-sac-boyasi-nasil-yapilir-1

15-  Doğal Kadın Boyası Tarifi Kadınlar Kulübü Sitesinde Neler Önerilmiştir?

Kadınlar kulübü sitesinden evde saç boyası nasıl yapılır sorusu için birçok öneride bulunulmuştur. Bu önerilerde saç deminden, kahveden, papatyadan, sirkeden, zeytinyağından, ada çayı, karanfil, kına gibi malzemelerden yararlanılmıştır. Evde doğal saç boyası yapımı için yazı içerisindeki tariflerden de yararlanabilirsiniz.

16-  Evde Doğal Siyah Saç Boyası Yapımı Tarifi Nedir?

Evde saç boyası nasıl yapılır, evde doğal saç boyası yapımı siyah renk için de geçerli midir? Evde saç boyası nasıl yapılır sorgusu en fazla siyah renk için yapılmaktadır. Siyah renk için yeşil ceviz kabuğu ve ceviz yaprağı bir de sudan yararlanılır. Evde saç boyası nasıl yapılır siyah boya için bu malzemelerin kaynatılması sonrası elde edilen malzemenin uygulanması ile mümkündür.

Bu yılın en çok sorulan iki sorusundan biri evde kaş nasıl alınır, diğeri ise evde saç boyası nasıl yapılır? Gördüğünüz gibi iki soru da kadınlar ve güzellikleri ile ilgili. Siz de özbakımınız için Hedera Güncel Yaşam kategorisini takip ediniz. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Evde Saç Boyası Nasıl Yapılır? Evde Saç Boyası Yapımı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!