USD30,92
EURO33,49
JPY20,72
RUB0,335100
GBP39,18
EURO/USD1,08
BIST9.344,97
GR. ALTIN2.014,82
BTC51.746,70

ABD’den Türkiye’ye Rusya Uyarısı

abd-rusya-uyarisi
abd-rusya-uyarisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye’yi, “Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle karşılaştığı Batı yaptırımlarını aşmak için Türkiye’yi kullanmaya çalıştığı” konusunda  uyardı.  

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’ın haberine göre, ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş’ı, “Rus kurum ve yetkililerinin, Batı yaptırımlarını atlatmak için Türkiye’yi kullanmaya çalıştıkları” konusunda uyardı.

İki Mevkidaş Telefonda Görüştü

Habere göre, ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki mevkidaşın telefon görüşmesinde, “Rusya’ya yönelik yaptırımların uygulanması ve uygulanmasına yönelik devam eden çabaların da ele alındığı” belirtildi.

“Yaptırımlar İhlal Edilmeyecek”

Reuters’a göre, telefon konuşmasında Bakan Yardımcısı Elitaş, “Türkiye’nin hem Rusya hem de Ukrayna ile derin ekonomik ve siyasi bağları olduğunu “vurguladı ve Adeyemo’ya, “Türkiye’nin Batı yaptırımlarının ihlal edilmesine izin vermeyeceğini” söyledi.

Elitaş’ın, konuşmada, “savaşın sona ermesi, bölgesel barış ve istikrarın sağlanması için en çok çabayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin verdiğini” söylediği de iddia edildi.

Adeyemo, Haziran’da Türkiye’ye Gelmişti

Adeyemo,  yaptırımların uygulanması ve Ankara’dan destek istemek için Haziran ayında Türkiye’yi ziyaret etmişti. Adeyemo, Türkiye ziyareti sırasında Dışişleri Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yetkililerle temaslarda bulunmuştu. Adeyemo’nun ziyaretinde Rusya’ya yönelik yapırımlar konusu dışında terörün finansmanıyla mücadele ve Rusya Ukrayna Savaşı da görüşülmüştü.

Rus Oligarklar Mal Varlıklarını Türkiye’ye Taşıyor İddiası

ABD’nin uyarısından önce, uluslararası medyada, “Türkiye’nin, Rusya’nın yeni cenneti olduğu” yönünde haberler yer almaya başladı. Bu iddialardan biri de, Rus oligarkların mal varlıklarını Türkiye’ye taşıdıkları üzerinde. Bu iddiaya sebep olan örneklerden biri de Rus oligark Roman Abramoviç’in tüm yat filosunu Türkiye’ye taşıması oldu. Toplam geliri 1.2 milyar doları aşan filo Türkiye’ye taşındı. Bunun dışında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mart ayında yaptığı bir açıklamada “Yaptırım uygulanan Rus oligarkların Türkiye’de hem turist hem de yatırımcı olarak memnuniyetle karşılayacağını” söylemişti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
ABD’den Türkiye’ye Rusya Uyarısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!